Wtorek 16 sierpnia 2022 Wydanie nr 5286

Cywilne materialne

Art. 15 ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

P napisał w dniu 24.01.2008 o godzinie 20:02:56 :

Pani X przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w SM, w którym mieszkała z konkubentem. Pożycie było, powiedzmy, dość burzliwe. Zmarła, spadkobiercą jest brat. Konkubent nadal mieszka w tym lokalu i podobno jest uciążliwy (nie udowodnione). Konkubent i brat chcą ustanowienia prawa na ich rzecz.

Nie miałem jeszcze takiej sprawy, więc proszę o poradę, żeby nie wyważać otwartych drzwi.
1) Jak zwykle formułujecie orzeczenie? "Postanawia ustalić, że roszczenie o to i to przysługuje temu a temu"?
2) Jedna przesłanka rozstrzygnięcia jest wprost wskazana w ustawie, ale nie jest wyłączna. Jakie jeszcze zdarza się Wam brać pod uwagę?
3) Z ustawy wynika, że wpłacenie wkładu nie jest przesłanką roszczenia o ustanowienie sp. lok. prawa do lokalu. Ten pogląd jest ugruntowany? Spółdzielnia twierdzi inaczej, ale podejrzewam, że u podłoża leży chęć zysku, a nie szacunek dla prawa.

ubilexibi napisał w dniu 25.01.2008 o godzinie 11:42:23 :

1) Tak - roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie ..., czyli jak w treści art 15 ust. 1 u.s.m.
2) Uwaga: ważne jest kiedy ta pani zmarła. Obecna treść art 15 ust. 2 (a rozumiem, że o tę sytuację tu chodzi) obowiązuje od 31 lipca 2007 r. Wcześniej roszczenie to przysługiwało wyłącznie ,,osobom zamieszkałym z byłym członkiem" Jeżeli więc pani zmarła przed tą datą, to brat nie ma co szukać. Sprawa więc jest prosta jak drut.
Orzecznictwo jeszcze na tle art. 221 Prawa spółzielczego przyjmowało, że konkubent jest osobą bliską.
Przesłanki mogą być różne. Stan rodzinny (dzieci), majątkowy, możliwość zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych w inny sposób, itp.
3) Spółdzielnia ma trochę racji. Tzn. jeżeli przyznasz lokal konkubentowi, a brat jest jedynym spadkobiercą, to spółdzielnia musi zwróćić wkład bratu, a konkubent będzie musiał go wpłacić. Wkład dziedziczy się bowiem na ogólnych zasadach. Nadto, spółdzielnia będzie mogła na podstawie art 488§2 k.p.c. wstrzymać się z przyjęciem w poczet członków i zawarciem umowy do czasu wpłacenia wkładu.
Takiego problemu czywiście nie ma, gdy konkubent jest jedynym spadkobiercą.

P napisał w dniu 30.01.2008 o godzinie 22:33:27 :

Już chyba nikt więcej się nie wypowie. Ubilexibi, dziękuję za pomoc.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.