Czwartek, 21 listopada 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 6114
Czwartek, 21 listopada 2024

Forum sędziów

odrzucenie spadku w sns

esinuhe44
17.03.2011 17:53:57

Witam,
tak się zastanawiam nad taką kwestią: po upływie 6 ms. od daty zgodnu, spadkobierca ustawowy staje w toku sns przed Sądem i zgłasza oświadczenie o odrzuceniu spadku, bo dowiedział się o śmierci spadkodawcy później. Jak rozumiem, Sąd przeprowadzi post. dowodowe na okoliczność terminu uzyskania wiedzy o śmierci - no bo przecież od skuteczności odrzucenia zależy krąg spadkobierców.
Natomiast jeśli ten sam spadkobierca złoży oświadczenie o przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza... to co? Czy Sąd bada skuteczność takiego oświadczenia czy też tylko przyjmie te oświadczenie do protokołu i stwierdzi nabycie spadku, a skuteczność oświadczenia będzie badana w procesie, który ewentualnie wytoczy wierzyciel spadku?
Jak się do tego ma kwestia postanowienia o sporządzeniu inwentarza przez Komornika?
Za wyklarowanie mi moich braków wiedzy z góry dziękuję

Johnson
21.03.2011 18:53:47

"esinuhe44" napisał:

Witam,
Natomiast jeśli ten sam spadkobierca złoży oświadczenie o przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza... to co?


To pewnie to samo, o ile przyjmiemy koncepcję że w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku piszemy czy z dobrodziejstwem inwentarza.

cyryl_mi
04.06.2011 18:51:29

Problem luźno związany z tematem, ale chyba nie zasługuje na rozpoczynanie nowego wątku: jeżeli spadkobierca złożył w sądzie oświadczenie o odrzuceniu spadku po terminie, przyjęte do protokołu bez żadnych dodatkowych adnotacji i pouczeń, a następnie doszedł do wniosku (wspólnie ze wszystkimi pozostałymi spadkobiercami) iż jest to nieskuteczne, to czy może uzyskać notarialne poświadczenie dziedziczenia ? Postępowanie o sns nie zostało wszczęte. Inaczej rzecz ujmując, czy dokonywanie takiego ustalenia mieści się w kompetencjach notariusza ?

Włóczykij
04.06.2011 20:24:57

złożenie oświadczenia w sądzie to tylko złożenie oświadczenia w wymaganej formie i nie ma ma to wpływu na odrębną kwestię sns, ale notariusz powienien wiedzieć, że oświadczenie padło i odnieść się do kwestii, iż po terminie w poświadczeniu poprzez określenie dziedziczenia jak zwykle

plesser
06.06.2011 14:02:05

Protokol dziedziczenia, w ktorym notariusz opisuje stan faktyczny sprawy wedle oswiadczen spadkobiercow, powinien zawierac informacje o zlozonych oswiadczeniach w przedmiocie przyjecia spadku. Znajac zycie w opisanej sytuacji spadkobiercy zataja sprawe i zlozone oswiadczenie wcale nie bedzie uwzglednione. Jesli kwestia wyjdzie, w sporzadzaniu aktu poswiadczenia dziedziczenia osobiscie wziac powinny takze osoby, ktore dziedziczylyby w miejsce odrzucajacych, gdyby oswiadczenie bylo jednak skuteczne (np. ich zstepni). W notarialnym postepowaniu spadkowym musza bowiem osobiscie i jednoczesnie brac udzial wszystkie osoby potencjalnie uprawnione do dziedziczenia. Musialby byc pelen konsens wszystkich co do zlozenia oswiadczenia po terminie. Niewykluczone jednak, ze notariusz uzna sprawe za niekwalifikujaca sie do sporzadzenia aktu poswiadczenia ze wzgledu na watpliwosci co do kregu spadkobiercow zwiazane z niemozliwoscia jednoznacznego ustalenia skutecznosci oswiadczenia o odrzuceniu w notarialnym postepowaniu spadkowym i odmowi sporzadzenia aktu poswiadczenia dziedziczenia. Sam opowiadalbym sie za takim wlasnie rozwiazaniem, gdyby sprawa trafila do naszej kancelari.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.