Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilna procedura

odrzucenie spadku w sns

esinuhe44 napisał w dniu 17.03.2011 o godzinie 17:53:57 :

Witam,
tak się zastanawiam nad taką kwestią: po upływie 6 ms. od daty zgodnu, spadkobierca ustawowy staje w toku sns przed Sądem i zgłasza oświadczenie o odrzuceniu spadku, bo dowiedział się o śmierci spadkodawcy później. Jak rozumiem, Sąd przeprowadzi post. dowodowe na okoliczność terminu uzyskania wiedzy o śmierci - no bo przecież od skuteczności odrzucenia zależy krąg spadkobierców.
Natomiast jeśli ten sam spadkobierca złoży oświadczenie o przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza... to co? Czy Sąd bada skuteczność takiego oświadczenia czy też tylko przyjmie te oświadczenie do protokołu i stwierdzi nabycie spadku, a skuteczność oświadczenia będzie badana w procesie, który ewentualnie wytoczy wierzyciel spadku?
Jak się do tego ma kwestia postanowienia o sporządzeniu inwentarza przez Komornika?
Za wyklarowanie mi moich braków wiedzy z góry dziękuję

Johnson napisał w dniu 21.03.2011 o godzinie 18:53:47 :

"esinuhe44" napisał:

Witam,
Natomiast jeśli ten sam spadkobierca złoży oświadczenie o przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza... to co?


To pewnie to samo, o ile przyjmiemy koncepcję że w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku piszemy czy z dobrodziejstwem inwentarza.

cyryl_mi napisał w dniu 04.06.2011 o godzinie 18:51:29 :

Problem luźno związany z tematem, ale chyba nie zasługuje na rozpoczynanie nowego wątku: jeżeli spadkobierca złożył w sądzie oświadczenie o odrzuceniu spadku po terminie, przyjęte do protokołu bez żadnych dodatkowych adnotacji i pouczeń, a następnie doszedł do wniosku (wspólnie ze wszystkimi pozostałymi spadkobiercami) iż jest to nieskuteczne, to czy może uzyskać notarialne poświadczenie dziedziczenia ? Postępowanie o sns nie zostało wszczęte. Inaczej rzecz ujmując, czy dokonywanie takiego ustalenia mieści się w kompetencjach notariusza ?

Włóczykij napisał w dniu 04.06.2011 o godzinie 20:24:57 :

złożenie oświadczenia w sądzie to tylko złożenie oświadczenia w wymaganej formie i nie ma ma to wpływu na odrębną kwestię sns, ale notariusz powienien wiedzieć, że oświadczenie padło i odnieść się do kwestii, iż po terminie w poświadczeniu poprzez określenie dziedziczenia jak zwykle

plesser napisał w dniu 06.06.2011 o godzinie 14:02:05 :

Protokol dziedziczenia, w ktorym notariusz opisuje stan faktyczny sprawy wedle oswiadczen spadkobiercow, powinien zawierac informacje o zlozonych oswiadczeniach w przedmiocie przyjecia spadku. Znajac zycie w opisanej sytuacji spadkobiercy zataja sprawe i zlozone oswiadczenie wcale nie bedzie uwzglednione. Jesli kwestia wyjdzie, w sporzadzaniu aktu poswiadczenia dziedziczenia osobiscie wziac powinny takze osoby, ktore dziedziczylyby w miejsce odrzucajacych, gdyby oswiadczenie bylo jednak skuteczne (np. ich zstepni). W notarialnym postepowaniu spadkowym musza bowiem osobiscie i jednoczesnie brac udzial wszystkie osoby potencjalnie uprawnione do dziedziczenia. Musialby byc pelen konsens wszystkich co do zlozenia oswiadczenia po terminie. Niewykluczone jednak, ze notariusz uzna sprawe za niekwalifikujaca sie do sporzadzenia aktu poswiadczenia ze wzgledu na watpliwosci co do kregu spadkobiercow zwiazane z niemozliwoscia jednoznacznego ustalenia skutecznosci oswiadczenia o odrzuceniu w notarialnym postepowaniu spadkowym i odmowi sporzadzenia aktu poswiadczenia dziedziczenia. Sam opowiadalbym sie za takim wlasnie rozwiazaniem, gdyby sprawa trafila do naszej kancelari.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.