Środa 06 lipca 2022 Wydanie nr 5245

Prawo rodzinne

przysposobienie zagraniczne

adab napisał w dniu 19.03.2011 o godzinie 21:50:13 :

witam,
orzekam w małym sądzie i pierwszy raz wpłynęła sprawa o przysposobienie przez cudzoziemców. Moje pytanie brzmi, jaki przyjmujecie zazwyczaj okres osobistej styczności małoletnich z przyszłymi rodzicami adopcyjnymi oraz czy mimo nadzoru ośrodka adopcyjnego nad przebiegiem tej styczności zwracacie się jeszcze o opinię do tego ośrodka i jeśli tak to jaki wyznaczacie termin do sporządzenia tej opinii.

iga napisał w dniu 19.03.2011 o godzinie 22:18:55 :

kilka lat temu robiłam przysposobienie z wniosku Włochów. Nakazałam im przyjechać do Polski na miesiąc ( o ile pamiętam zwóciłam się do ośrodka adopcyjnego o przekazanie im tej informacji) i dałam im chłopaka w preadopcję na ten czas. Po upływie tego terminu zrobiłam badanie w RODK (badanie odbyło się zaraz po tym okresie, a po kilku dniach od badania - niezbędnych do napisania opinii - była rozprawa).

kam napisał w dniu 20.03.2011 o godzinie 08:46:36 :

Okres styczności zazwyczaj 14-21 dni, po czym 2-3 dni na napisanie sprawozdania z nadzoru przez ośrodek adopcyjny (a więc w zasadzie opinii) i rozprawa, ewentualnie poprzedzona wysłuchaniem małoletniego.

monikissima napisał w dniu 20.03.2011 o godzinie 08:47:17 :

adab
Z jakiego kraju masz wnioskodawców? I w jakim wieku są dzieci/dziecko?
Zwykle Włosi mają najbardziej ograniczone możliwości długiego przebywania w Polsce.
Ja zwykle ustalam okres osobistej styczności (wynoszący 3-4 tygodnie), który kończy się na dzień przed moją rozprawą. W punkcie 2. postanowienia piszę o zobowiązaniu POAO do złożenia sprawozdania z tego okresu i opinii. I już nie zlecam opinii RODK .
Podaj jakieś dokładniejsze dane, to podeślę Ci jakiś wzór, jeśli chcesz.

iga napisał w dniu 20.03.2011 o godzinie 10:14:05 :

"monikissima" napisał:

Zwykle Włosi mają najbardziej ograniczone możliwości długiego przebywania w Polsce.

nikt mi nie zgłaszał, że jest jakiś problem, z czego to wynika - długości urlopu we Włoszech?

I już nie zlecam opinii RODK

obowiązku oczywiście nie ma, ale w moim przypadku chłopak miał 11 lat, chciałam mieć pewność, że obydwie strony chcą tej adopcji i że naprawdę się polubiły. Poza tym ośrodek jest zaangażowany w proces adopcji, na którymś etapie może mu braknać obiektywizmu, więc nawet w przypadku zwykłej adopcji w Polsce najpierw daję dziecko do preadopcji a następnie robię wywiad kuratora z przebiegu tej preadopcji. U nas zdarzył się przypadek oddalenia wniosku (pan przyciśnięty do muru ujawnił, że ma problem z alkoholem).

monikissima napisał w dniu 20.03.2011 o godzinie 11:46:05 :

Przy takim dużym dziecku, też bym pewnie zleciła opinię.
U nas ośrodki nie działają na siłę. Zdarzyło się cofnięcie wniosku, bo mała nie przekonała się do wnioskodawców.
Wywiad kuratora zlecam również.

Igo, nie wiem, ale Szwedzi, Finowie zwykle mają mniejsze problemy z dostosowaniem się do pomysłów sądów.

iga napisał w dniu 20.03.2011 o godzinie 12:27:37 :

"monikissima" napisał:

U nas ośrodki nie działają na siłę.


U nas też. Ten alkohol wyszedł przypadkiem.

adab napisał w dniu 20.03.2011 o godzinie 14:42:57 :

wnioskodawcy są z Włoch, a dzieci mają obecnie 4 i 5 lat. Za wszelkie wzory byłabym wdzięczna

iga napisał w dniu 20.03.2011 o godzinie 14:49:53 :

"adab" napisał:

wnioskodawcy są z Włoch, a dzieci mają obecnie 4 i 5 lat. Za wszelkie wzory byłabym wdzięczna


Nie pamiętam sygnatury ani nawet nazwiska dziecka . Zapytam jeszcze protokolantkę (o nazwisko dziecka rzecz jasna - może pamięta). Wzorami jako takimi nie dysponuję - te dokumenty były przygotowywane do tamtej sprawy i nie robiłam z nich kopii.

Haze napisał w dniu 20.03.2011 o godzinie 22:07:14 :

"monikissima" napisał:


Z jakiego kraju masz wnioskodawców? I w jakim wieku są dzieci/dziecko?
Zwykle Włosi mają najbardziej ograniczone możliwości długiego przebywania w Polsce.
Ja zwykle ustalam okres osobistej styczności (wynoszący 3-4 tygodnie), który kończy się na dzień przed moją rozprawą. W punkcie 2. postanowienia piszę o zobowiązaniu POAO do złożenia sprawozdania z tego okresu i opinii. I już nie zlecam opinii RODK .
Podaj jakieś dokładniejsze dane, to podeślę Ci jakiś wzór, jeśli chcesz.


Ja mam średnio 2-3 przysposobienia "włoskie" rocznie. Procedura całego postępowania jaką stosuję jest najbardziej zbliżona do tego co proponowała Monikissima. Nie zwracam się o opinię RODK. Pozostaję przy sprawozdaniu z okresu osobistej styczności i opinii ośrodka adopcyjnego. Ale ja mam dobrych specjalistów w swoim ośrodku i o czym przekonałem się współpracując z nimi tyle czasu. W Twoim przypadku chyba jednak dopuściłbym dowód z RODK. Przy 12 letnim dziecku proszę go na rozprawę i dodatkowo sam z nim rozmawiam. Na pewno zrobiłbym to wówczas gdybym nie dopuszczał opinii RODK. Dysponuję wzorami postanowień do preadopcji i końcowego. Jeśli nadal potrzebujesz daj znać i prześlij mi na PW Twojego e-maila. Powodzenia

monikissima napisał w dniu 21.03.2011 o godzinie 08:15:44 :

Przy Włochach dodatkowo trzeba zwracać uwagę na orzeczenie sądu włoskiego o zdolności kandydatów do adopcji oraz na treść zgody Komisji. Tam są czasem dodatkowe wymogi np. co do różnicy wieku, ilości dzieci (orzeczenie). Ośrodki raczej znają te wymogi i przedstawiają dzieci, które spełniają te kryteria, ale np. u mnie raz wymagano bezpośredniej zgody 8-latki, której normalnie bym o to nie pytała.

adab napisał w dniu 21.03.2011 o godzinie 11:15:04 :

Za wszelkie rady serdecznie dziękuje. Faktycznie tak jest co do tych wymogów odnośnie ilości dzieci, jak pisze Monikissima. Mam jednak nadzieje, że wszystkie wymogi są spełnione, bo sprawdzałam to kilkakrotnie. Mam tylko nadzieję, że dzieciakom będzie dobrze, bo tutaj zero szans na lepsze jutro. No cóż taka nasza robota w tym rodzinnym matrixsie

Katie napisał w dniu 29.03.2011 o godzinie 20:34:06 :

Nie wiem czy ta informacja jest Wam znana - mnie przy właśnie orzekanej adopcji zagranicznej ciut uspokoiła - z adopcji zagranicznych do naszych ośrodków wpływają sprawozdania z tego jak funkcjonuje rodzina z dzieckiem przez okres 3 lat.

K.Ierownik napisał w dniu 30.03.2011 o godzinie 18:15:00 :

A kto je sporządza?

kazanna napisał w dniu 30.03.2011 o godzinie 18:20:26 :

widziałam takie sprawozdanie z Włoch- sporządzone przez odpowiednik naszego Ośrodka Adopcyjnego, bardzo szczegółowe, nawet zdjęcia w nim były !

Katie napisał w dniu 30.03.2011 o godzinie 19:45:34 :

Dokładnie, sporządzają je ośrodki adopcyjne na miejscu, te które dopuszczają przysposabiających do adopcji zgodnie z konwencją.

monikissima napisał w dniu 01.04.2011 o godzinie 19:39:26 :

BTW, kto jedzie na szkolenie w tym temacie w dniach 5-7 września?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.