Czwartek 09 grudnia 2021 Wydanie nr 5036

Biegli sądowi

Gabinet specjalistyczny = 7% wyższa kwota wynagrodzenia

molier napisał w dniu 25.03.2011 o godzinie 16:53:45 :

Witam. Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami i przede wszystkim wiedzą w temacie. Biegły sądowy (okulista), przedstawił rachunek na kwotę 160 zł za sporządzenie opinii. Uzasadnił, że kwota wynagrodzenia jest podwyższona o 7% w związku z badaniem w gabinecie specjalistycznym poza sądem. Nie dołączył do rachunku karty pracy biegłego, ani umowy najmu specjalistycznego gabinetu. Pytanie jednak dotyczy tego, czy w ogóle jest możliwość podwyższenia wynagrodzenia o 7 % z tytułu podanego przez biegłego?
Przestudiowałem dekret z 26 października 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym; czytywałem się też w rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 18 grudnia 1975 r. w sprawie kosztów przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sądowym. Nie znalazłem przepisów, które uzasadniałyby podwyższenie kwoty wynagrodzenia o 7 % w związku z badaniem w specjalistycznym gabinecie. A może coś przeoczyłem po całym dniu pracy?
Jeśli ktoś potrafi pomóc, to proszę o wsparcie.
Molier.

CR napisał w dniu 25.03.2011 o godzinie 19:27:55 :

"molier" napisał:

Pytanie jednak dotyczy tego, czy w ogóle jest możliwość podwyższenia wynagrodzenia o 7 % z tytułu podanego przez biegłego?

Wydaje mi się, że tak pod warunkiem, że były to tzw. "inne wydatki niezbędne do wydania opinii", a biegły jest w stanie je odpowiednio udokumentować.
Przykład: biegły jest emerytem i od ZOZ-u wynajmuje na godziny gabinet w celu badań dla sądu.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.