Środa 08 grudnia 2021 Wydanie nr 5035

Prawo rodzinne

ustalenie z art.189 kc że powód nie jest ojcem dziecka

kazanna napisał w dniu 01.04.2011 o godzinie 11:10:07 :

Powód w 2000r uznał dziecko w USC, mimo ze "juz wtedy przypuszczał że nie jest ojcem biologicznym ". Matka dziecka potwierdza, że powód od początku wiedział, że to nie jego dziecko, bo poznali się kiedy ona była w ciąży i powiedziała mu o tym.
Jak widać upłynął już dawno termin do unieważnienia uznania ( art.80 1 krio sprzed nowelizacji ) , nie wchodzi tez w grę obecny art.78 1 krio w brzmieniu obecnie obowiązującym .
Powód wnosi o ustalenie w oparciu o art. 189 krio , że nie jest ojcem biologicznym dziecka.
Co sądzicie o dopuszczalności takiego żądania...

magdam napisał w dniu 01.04.2011 o godzinie 12:27:36 :

Wg mnie nie można w tym przypadku stosować art. 189 kpc. Kwestie dochodzenia bezskuteczności uznania, ustalenia, czy zaprzeczenia ojcostwa są regulowane odrębnie i zastosowanie art. 189 kpc stanowiłoby obejście tych przepisów oraz niweczyłoby sens tych uregulowań (ograniczenie terminem dochodzenia tych roszczeń ma na celu dobro dziecka)

kazanna napisał w dniu 01.04.2011 o godzinie 18:43:47 :

niby to jasne... ale jest orzeczenie SN o dopuszczalności ...

[ Dodano: Pią Kwi 01, 2011 6:47 pm ]
jakaś wyrwa w jednolitych poglądach to jest

http://www.rp.pl/artykul/260967.html?print=tak

Katie napisał w dniu 01.04.2011 o godzinie 22:10:36 :

Ale czy nie jest tak w stanie faktycznym tego orzeczenia, że możliwe było zastosowanie 189 kpc, bo nie miały zastosowania odpowiednie przepisy kro?
Pan nie był mężem matki - nie może być zaprzeczenia.
Nie złożył oświadczenia o uznaniu - nie może być jego unieważnienia.


W Twoim stanie faktycznym pan złożył oświadczenie o uznaniu, więc stosowanie teraz 189 kpc jest moim zdaniem obejściem przepisu, czyli nie jest możliwe.

magdam napisał w dniu 04.04.2011 o godzinie 10:04:34 :

Katie ma rację.

A w podanym orzeczeniu problemem było ustalenie wzajemnego stosunku przepisów PrASC oraz art. 189 KPC. Sąd Najwyższy uznał, że art. 31 PrASC, na podstawie którego akt stanu cywilnego podlega sprostowaniu w razie błędnego lub nieścisłego jego zredagowania, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy żądanie wykreślenia danych ojca z aktu urodzenia wynika z twierdzenia, że nie złożył on oświadczenia o uznaniu dziecka, a matka dziecka nie złożyła oświadczenia o wyrażeniu zgody na uznanie. Wówczas trybem właściwym jest wszczęcie postępowania na podstawie art. 189 KPC, bo nie można tego zmienić w postępowaniu o sprostowanie aktu urodzenia.(zob. postanowienie SN z 27.11.2007 r., IV CSK 287/07, OSNC-ZD Nr 3/2008, poz. 89; postanowienie SN z 19.2.2003 r., V CKN 1788/00, niepubl.).Istotą sprawy był więc wzajemny stosunek postępowania nieprocesowego z ustawy o aktach stanu cywilnego i postępowania procesowego. W orzecznictwie utrwalony jest pogląd o dwutorowości postępowania w ustalaniu stanu cywilnego osoby fizycznej (ale nie dot. to relacji pomiędzy kpc i krio).

kazanna napisał w dniu 04.04.2011 o godzinie 13:01:05 :

Dzięki za głosy :D
sprawa niby oczywista, ale wolałam sie upewnić czy ja czegoś nie przegapiłam. Czasami jak widzę takie pozwy, napisane przez profesjonalnego pełnomocnika, to zastanawiam sie na co on liczy... że sędziemu nie będzie chciało sie przeczytać komentarzy , zerknąć do cytowanego orzeczenia ? Albo liczy na odpowiednio długie postępowanie, żeby wynagrodzenie za z góry przegrana sprawę było odpowiednio wysokie ? na prawdę nie rozumiem...

Katie napisał w dniu 04.04.2011 o godzinie 20:56:50 :

oj, nie wiem czy czasem po prostu pełnomocnicy nie są przekonani, że znaleźli dobre roszczenie

kry_mi napisał w dniu 10.04.2011 o godzinie 19:52:57 :

"Katie" napisał:

oj, nie wiem czy czasem po prostu pełnomocnicy nie są przekonani, że znaleźli dobre roszczenie


Ja tylko w kwestii formalnej Odrzucicie czy oddalicie? Może to głupie pyanie, ale jakoś tak mi się nasunęło w niedzielny wieczór, bez czytania komentarza

kazanna napisał w dniu 10.04.2011 o godzinie 20:12:34 :

oddaliłabym... ale zdarzył się cud i pełnomocnik cofnął pozew a druga strona sie zgodziła.. )

kry_mi napisał w dniu 10.04.2011 o godzinie 20:14:22 :

"kazanna" napisał:

oddaliłabym... ale zdarzył się cud i pełnomocnik cofnął pozew a druga strona sie zgodziła.. )


Ja też bym oddaliła

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.