Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilna procedura

zasądzenie a ustalenie

klurg napisał w dniu 09.06.2011 o godzinie 14:03:51 :

Toczy się proces o zapłatę faktura. Równolegle wytoczono proces u ustalenie istnienia objetej nią wierzytelności (art. 189 kpc). Czy drugi pozew podlega odrzuceniu bo żądanie zasądzenia wierzytelności implicite obejmuje żądanie ustalenia, że ona istnieje, czy też drugi pozew oddali się z uwagi na brak interesu prawnego? Są na taki układ procesowy jakieś orzeczenia SN albo mądre publikacje?

Agni napisał w dniu 09.06.2011 o godzinie 14:12:48 :

odrzucić nie można, bo jednak roszczenia (żądania pozwu) nie są te same. W Wawie panuje koncepcja oddalenia powództwa o ustalenie z uwagi na brak interesu prawnego, który strony mogą sobie realizować w procesie o zapłatę.

Hakoss napisał w dniu 09.06.2011 o godzinie 21:15:00 :

Jak wyżej

Włóczykij napisał w dniu 09.06.2011 o godzinie 23:30:57 :

też jak wyżej
oddalenie ze względu na brak interesu prawnego ( i chyba tylko to można doczytać w komentarzach), a odrzucnie nie, bo mimo pewnego pokrywania zakresowego teoretcznie może stwierdzić, że mimo procesu o zasądznie osobno ktoś chce mieć też interes tylko ustaleniu (czyli jednak zapisaiu tego ustakenia w sentencji, co jednak nie jest tożsame z samym uwzględneniem poprzez zasadzenie) i tylko nieustalnie tego interesu w ustaleniu ( ) ma wpływ na rozstrzygnięcie odmowne
jakoś nie mam weny by klarowniej to ująć

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.