Niedziela 09 sierpnia 2020 Wydanie nr 4549

Karne procedura

subsydiarny akt oskarżenia a możliwość rozszerzania zarzutu

Maltazar napisał w dniu 15.06.2011 o godzinie 22:05:17 :

- prokurator dwukrotnie umarza dochodzenie w sprawie o przywłaszczenie mienia na przestrzeni okresu od do
- oskarżyciel wnosi subsydiarny akt oskarżenia obejmując zarzutem okres węższy niż objęty dochodzeniem

pytanie brzmi: czy oskarżyciel już po otwarciu przewodu sądowego może dowolnie rozszerzać zarzut obejmując nim okres wcześniejszy w ramach art. 12 kk ?

postępowanie przygotowawcze nie wyszło poza fazę in rem

mam problem z powagą rzeczy osądzonej

Dred napisał w dniu 15.06.2011 o godzinie 22:12:07 :

strzelam! nie może

censor napisał w dniu 15.06.2011 o godzinie 23:17:08 :

"Maltazar" napisał:

czy oskarżyciel już po otwarciu przewodu sądowego może dowolnie rozszerzać zarzut
Uważam, że nie tylko oskarżyciel subsydiarny, ale także publiczny, nie może, z wyjątkiem tzw. procesu wpadkowego (art.398 kpk).

gzrech napisał w dniu 16.06.2011 o godzinie 14:01:27 :

Ostatnie to przerabiałem podobny temat. Oskarżyciel subsydiarny może tylko i wyłącznie wnosic a/o o czyn, który był przedmiotem postępowania przygotowaczego. Moim zdaniem musi być tożsamość przedmiotu postępowania przygotwawczego oraz zarzutu wskazanego w subsydiarnym a/o. W Twoim wypadku rozszerzył zarzut o okres, który nie był objęty post. przygotowawczym, czyli nie można mówic, ze w tym zakresie zostały spełnione warunki formalne w postaci dwukrotnego umorzenia post. przygot. W podobnym wypadku wydałem post. w oparciu o art. 56 § 2 kpk stwierdzajace, że oskarżyciel nie może brać udziału w postępowaniu w częsci zarzutu, która nie była przedmiotem post. przygot. jako osoba nieuprawniona

Maltazar napisał w dniu 16.06.2011 o godzinie 14:29:37 :

pełnomocnik oskarżyciela powołuje sie na okoliczność, że w ramach jednego czynu (art. 12 kk) wolno mu dowolnie rozszerzać zarzut, bo to wciąż ten sam czyn.

suzana22 napisał w dniu 16.06.2011 o godzinie 16:45:34 :

"Maltazar" napisał:

pełnomocnik oskarżyciela powołuje sie na okoliczność, że w ramach jednego czynu (art. 12 kk) wolno mu dowolnie rozszerzać zarzut, bo to wciąż ten sam czyn.


Jak w subsydiarnym zarzuca czyn ciągły, czyli z art. 12 kk, to rzeczywiście pozostaje to jednym czynem.

Ale patrzyłabym na kwestię tak samo, jakby na rozprawie oskarżyciel publiczny wnosił o to, żeby opis zarzuconego oskarżonemu w ao czynu kwalifikowany w zw. z art. 12 kk uzupełnić o określone działania podjęte poza wskazanym w ao przedziałem czasowym. Czyli jak mam na to dowody i rzeczywiście widzę w tych działaniach jeden czyn ciągły, to odpowiednio modyfikuję opis przypisanego w wyroku czynu.

klurg napisał w dniu 17.06.2011 o godzinie 22:45:28 :

"Maltazar" napisał:

pełnomocnik oskarżyciela powołuje sie na okoliczność, że w ramach jednego czynu (art. 12 kk) wolno mu dowolnie rozszerzać zarzut, bo to wciąż ten sam czyn.


Ja sie z nim zgadzam. Podobnie wolno rozszerzać okres znetów / niealimentów i.t.p.

romanoza napisał w dniu 18.06.2011 o godzinie 08:29:05 :

"Maltazar" napisał:

pełnomocnik oskarżyciela powołuje sie na okoliczność, że w ramach jednego czynu (art. 12 kk) wolno mu dowolnie rozszerzać zarzut, bo to wciąż ten sam czyn.
Takoż i ja myślę

Maltazar napisał w dniu 18.06.2011 o godzinie 21:37:02 :

czyli jednak

Aaanitkaaa napisał w dniu 21.09.2011 o godzinie 21:33:04 :

popieram

kowboj napisał w dniu 21.09.2011 o godzinie 23:57:16 :

Ja bym postawił, że dopóki mieści się w 12 kk, to może.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.