Poniedziałek 28 września 2020 Wydanie nr 4599

Prawo rodzinne

zwrot w postępowaniu poprawczym

gzrech napisał w dniu 04.07.2011 o godzinie 13:29:05 :

Pytania są 2.

1. Czy można na podstawie odpowiednio stosowanego art. 345 kpk zwrócić sprawę z postępowania poprawczego do postępowania wyjaśniającego celem przeprowadzenia dowodów z opinii biegłego lekarza sądowego, który winien ustalić, czy obrażenia ciała pokrzywdzonego naruszyły czynności narządów jego ciała poniżej, czy też powyżej 7 dni oraz zagromadzenia dokumetacji medycznej w tym zakresie.

2. Czy przedmiotem postępowania poprawczego może być czyn ścigany z oskarzenia prywatnego - 157 § 2 kk.

kazanna napisał w dniu 04.07.2011 o godzinie 13:43:12 :

ad.1. niby komu chcesz sprawę zwrócić ? poza tym uzyskanie takiej opinii to chyba nie jest czynność powodująca znaczne trudności ?
ad.2. może. oczywiście po spełnieniu przesłanek z art. 22 par. 2 upn a do poprawczego dodatkowo art. 10 upn.

gzrech napisał w dniu 04.07.2011 o godzinie 15:15:58 :

ad.1. niby komu chcesz sprawę zwrócić ?

Nie pisałem, że chcę zwrócić, tylko pytam o taką możliwość. W wydziale karnym gdyby skierowano akt oskarżenia z takmi uchybieniami dowodowymi skuteczny zwrot gwarantowany. Wracając do pytania, możliwość zwrotu sprawy do postępowania wyjaśniającego celem uzupełninia jego istotnych braków - bo tak należałoby sformułować część dyspozytywną postanowienia - dopuszcza w swoim komentarzu sędzie Piotr Górecki pisząc o odpowiednim stosowaniu art. 345 kpk.

Co do kwestii merytorycznej zasadności takiego zwrotu to rozstrzygnięcie, czy przedmiotem postępowania poprawczego jest czyn z art. 157 § 1 kk czy też § 2 kk ma przecież zasadnicze znaczenie, skoro zgodnie z treścią art. 22 § 2 upn o czyn ścigany z oskarżenia prywatnego postępowanie wszczyna się, jeżeli tego wymaga interes społeczny albo wzgląd na wychowanie nieletniego lub ochronę pokrzywdzonego; postępowanie toczy się wówczas z urzędu, a realiach sprawy, o której piszę w ogólne tego nie badano po prostu przyjęto, że czyn to 157 § 1 kk i wydano postanowienie o wszczęciu postępowania.

kazanna napisał w dniu 04.07.2011 o godzinie 16:29:36 :

ale nadal nie wiem komu chcesz zwrócić ? przecież w tym postępowaniu nadal sąd jest właściwy do prowadzenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli wszczęto postępowanie poprawcze "na wyrost " to można je zakończyć postanowieniem o zastosowaniu środków wychowawczych. Na każdym etapie można też podjąć decyzję o umorzeniu postępowania ( ustalasz ze czyn jest z art.157 2 kk a potem ładnie uzasadniasz brak interesu społecznego... )
czyżbyś był karnista któremu brzydki rodzinnik podrzucił tę sprawę ?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.