Poniedziałek 30 listopada 2020 Wydanie nr 4662

Prawo rodzinne

Zarząd majątkiem dziecka a zadośćuczynienie

Johnson napisał w dniu 04.07.2011 o godzinie 20:12:53 :

Czy zgłoszenie pozwu o zapłatę zadośćuczynienia na rzecz małoletniego w związku z wypadkiem drogowym jest czynnością zarządu majątkiem dziecka, którą należałoby oceniać przez pryzmat 101 §3 krio? Zwłaszcza jak żądanie jest "kosmiczne" i dziecku grozi przegranie większości sprawy z towarzystwem ubezpieczeniowym ?

Katie napisał w dniu 05.07.2011 o godzinie 09:34:36 :

W moim przekonaniu jest taka czynnością i wymaga zgody sądu opiekuńczego, aczkolwiek kwestią delikatną jest ograniczanie żądanej kwoty. Jeżeli jest ona "kosmiczna" jak piszesz, to może to być uzasadnione.

ropuch napisał w dniu 05.07.2011 o godzinie 10:22:57 :

Co do zasady nie jest. Parę razy sądziłem i nikogo o zdanie nie pytałem

ale diabeł tkwi w szczegółach. Jeżeli jest oczywiście bezzasadne w całości lub w przeważającej części to rzecz jest do zastanowienia.

Katie napisał w dniu 05.07.2011 o godzinie 20:09:26 :

"ropuch" napisał:

Co do zasady nie jest. Parę razy sądziłem i nikogo o zdanie nie pytałem

ale diabeł tkwi w szczegółach. Jeżeli jest oczywiście bezzasadne w całości lub w przeważającej części to rzecz jest do zastanowienia.


Myśle, że punkt widzenia troszkę zależy od punktu siedzenia, albo dokładniej mówiąc wydziału który orzeka.

Doktryna (z którą ja się spotkałam) przyjmuje że czynności podejmowane w postępowaniu sądowym przekraczają zwykły zarząd.
Przy innych czynnościach przyjmuje się że decydujace będzie porównanie wartości tej czynności i wartości majatku małoletniego, co chyba będzie także miało w Twojej sprawie zastosowanie. Poza tym sąd opiekuńczy musi ocenić także celowość z punktu widzenia gospodarczego takiej czynności (C 159/49, I CR 234/82)

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.