Sobota 20 kwietnia 2019 Wydanie nr 4072

Prawo rodzinne

art. 101 kro i 17 kc i 583 kpc

sławo napisał w dniu 06.07.2011 o godzinie 23:30:35 :

czy w waszych wydziałach rozróżnia się wnioski rodziców o zezwolenie na dokonanie czynności za małoletniego - gdy nie ma on 13 lat i o zezwolenie na wyrażenie zgody na dokonanie czynności przez małoletniego - gdy ma on ukończone 13 lat a nie ma 18. W moim SR traktuje się wysztkie wnioski jednakowo i rodzice zawsze występują o zezwolenie na działanie za dziecko. Nie zgadzam się z tym 101 kro, 17 kc i 583 kpc stanowią że to powinny byc dwa różne wnioski, o zezwolenie na czynnośc i o wyrazenie zgody na czynność. Ale może błądzę.... Ba, nawet uważam że po 13 roku zycia małoletni może sam przyjąć darowiznę nieobciążoną - patrzą ma nie dziwnie... . A jak jest u WAs?

monikissima napisał w dniu 07.07.2011 o godzinie 18:16:27 :

U nas tych wniosków się nie rozróżnia, tylko wysłuchuje się stanowiska małoletniego, który ukończył 13 lat.
Nie zgadzam się, że małoletni, który ukończył 13 lat może sam stanąć do aktu notarialnego i przyjąć np. nieobciążoną darowiznę nieruchomości. Mogą to zrobić jego rodzice w jego imieniu, raczej bez zgody sądu opiekuńczego. Jednak znaczna część notariuszy wymaga takiej zgody, a to za sprawą stanowiska niektórych sądów wieczystoksięgowych, że darowizna nieruchomości jest zawsze obciążona z tytułu m.in. podatków, opłat itp. Był w Wawie dawno temu jeden głośny casus pewnej celebrytki, gdzie sąd odmówił wpisu i notariusze dmuchają teraz na zimne. Nie wiem, czy coś się w tej kwestii zmieniło. Gdy wpływają takie wnioski, ja wydaję postanowieniem zgodę na przyjęcie darowizny.
Ale tu wyszłam trochę poza pytanie...

kam napisał w dniu 08.07.2011 o godzinie 08:38:31 :

"monikissima" napisał:

Nie zgadzam się, że małoletni, który ukończył 13 lat może sam stanąć do aktu notarialnego i przyjąć np. nieobciążoną darowiznę nieruchomości. Mogą to zrobić jego rodzice w jego imieniu, raczej bez zgody sądu opiekuńczego.

A dlaczego nie? Ograniczona zdolność nie ma znaczenia?

kazanna napisał w dniu 08.07.2011 o godzinie 09:33:06 :

sądziłam że ta ograniczona zdolność do czynności prawnych bez obwarowań to dotyczy jedynie umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Wszystko inne - już za zgodą przedstawiciela ustawowego, a tym samym niesamodzielnie ? wiem że jest luka w tych uregulowaniach , ale uważam też że nie można przesadzać z nadinterpretacją... i jak to napisała monikissima, notariusze dmuchają na zimne i zwyczajnie takiej umowy by nie spisali...

kam napisał w dniu 08.07.2011 o godzinie 09:47:41 :

"kazanna" napisał:

sądziłam że ta ograniczona zdolność do czynności prawnych bez obwarowań to dotyczy jedynie umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego.

zawieranie takich umów reguluje art.20 kc, ale w pozostałym zakresie nadal znajdzie zastosowanie art.17 kc, więc jeśli nie ma zaciągnięcia zobowiązania bądź rozporządzenia prawem to zgoda przedstawiciela nie jest konieczna...
ja luki nie widzę, a inną kwestią jest to, jak ocenimy konkretną umowę darowizny (czy przyjęcie darowizny nieruchomości nie oznacza zaciągnięcia zobowiązań związanych z własnością, też publicznoprawnych)

kazanna napisał w dniu 08.07.2011 o godzinie 10:14:15 :

gdyby tak było, to po co w ogóle art. 20 kc ?

kam napisał w dniu 08.07.2011 o godzinie 10:33:18 :

bo w tym zakresie nawet na czynności rozporządzające i prowadzące do zaciągnięcia zobowiązania nie jest potrzebna zgoda, art.20 traktuje jako szczególny wobec art.17.

kry_mi napisał w dniu 08.07.2011 o godzinie 16:33:13 :

"sławo" napisał:

czy w waszych wydziałach rozróżnia się wnioski rodziców o zezwolenie na dokonanie czynności za małoletniego - gdy nie ma on 13 lat i o zezwolenie na wyrażenie zgody na dokonanie czynności przez małoletniego - gdy ma on ukończone 13 lat a nie ma 18. W moim SR traktuje się wysztkie wnioski jednakowo i rodzice zawsze występują o zezwolenie na działanie za dziecko. Nie zgadzam się z tym 101 kro, 17 kc i 583 kpc stanowią że to powinny byc dwa różne wnioski, o zezwolenie na czynnośc i o wyrazenie zgody na czynność. Ale może błądzę.... Ba, nawet uważam że po 13 roku zycia małoletni może sam przyjąć darowiznę nieobciążoną - patrzą ma nie dziwnie... . A jak jest u WAs?


Jeżeli chodzi o to rozróżnienie "o zezwolenie na czynnośc" i "o wyrazenie zgody na czynność" to jak najbardziej wg mnie trafna uwaga. Natomiast nie zgadzam się na to by bez zgody sądu opiekuńczego było możliwe w ogóle dokonanie czynności z uwagi na treść art. 101 par. 3 kro muszą mieć zgodę sądu. Darowizna "nieobciążona" to rozumiem, że nieruchomość ?, tym samym nie wchodzi w zakres tego co dziecko samo może z art. 20 k.c. , poni żej 13 lat tym bardziej nie może, pamiętać też trzeba o art. 18 k.c. . Poza tym więćej w komentarzu do kro H. Ciepła i inni Lexis Nexis 2009, s. 785

monikissima napisał w dniu 08.07.2011 o godzinie 19:58:15 :

"kry_mi" napisał:

Jeżeli chodzi o to rozróżnienie "o zezwolenie na czynnośc" i "o wyrazenie zgody na czynność" to jak najbardziej wg mnie trafna uwaga.


A jaka jest różnica?

Ja rozróżniam "zezwolenie na dokonanie czynności w imieniu małoletniego" oraz "zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego". W nomenklaturze "zezwolenie" i "wyrażenie zgody" różnicy nie widzę.

plesser napisał w dniu 09.07.2011 o godzinie 05:55:06 :

Samodzielne przyjęcie darowizny nieobciążliwej przez małoletniego posiadającego ograniczoną zdolność do czynności prawnych na gruncie art. 17 KRO ze względu na brak obciążenia (ograniczonego do prawa cywilnego, prawo publiczne nas tu nie interesuje) wynika z orzecznictwa SN. Na apli uczyli nas, że możemy sporządzać, w praktyce jeszcze się nie spotkałem z samodzielnym przyjmowaniem darowizny przez małoletniego i pewnie jak moja patron usłyszy, że w obrocie wieczystoksięgowym trafiają się refy, które, w mojej ocenie bezpodstawnie, zaczynają szukać w tym zakresie dziury w całym, to się nie spotkam

Co do terminologii: sąd opiekuńczy zawsze zezwala: na dokonanie czynności przez rodzica jako przedstawiciela ustawowego albo na udzielenie przez rodzica zgody na dokonanie czynności. Terminologiczne rozróżnienie między zezwoleniem sądu i zgodą osoby trzeciej jest o tyle istotne, że brak zezwolenia sądy prowadzi do bezwzględnej nieważności czynności, która nie może być sanowana, a brak zgody osoby trzeciej prowadzi do bezskuteczności zawieszonej i możliwości potwierdzenia czynności. Mimo tej zasadniczej różnicy nawet w orzecznictwie SN zdarza się jednak niestety zastępowanie pojęcia zezwolenia sądowego pojęciem zgody.

monikissima napisał w dniu 09.07.2011 o godzinie 18:25:29 :

Tzn. w tym, co napisałeś widzę różnicę .

kry_mi napisał w dniu 11.07.2011 o godzinie 10:55:53 :

"monikissima" napisał:

Jeżeli chodzi o to rozróżnienie "o zezwolenie na czynnośc" i "o wyrazenie zgody na czynność" to jak najbardziej wg mnie trafna uwaga.


A jaka jest różnica?

Ja rozróżniam "zezwolenie na dokonanie czynności w imieniu małoletniego" oraz "zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego". W nomenklaturze "zezwolenie" i "wyrażenie zgody" różnicy nie widzę.
Róznica jest jak słusznie zauważył "lesser", a bierze się z treści zwłaszcza art. 101 par. 3 k.r.o. , ponieważ sąd opiekuńczy zawsze musi wyrazić zgodę co do czynności, których mogą dokonać tylko rodzice, jak i co do czynności której może dokonać dziecko, ale rodzice muszą też mieć zgodę co do czynności, której może dokonać dziecko.

monikissima napisał w dniu 11.07.2011 o godzinie 17:44:17 :

Tak, ale z Twojego posta to nie wynikało Właśnie nie wiedziałam, o co chodzi ...

sławo napisał w dniu 12.07.2011 o godzinie 14:34:40 :

Widzę że widzicie różnicę , choć jak również widzę w praktyce sądów nic z tego nie wynika...będę walczył z notariuszami i wieczystoksięgowym...hahaha...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.