Forum sędziów
16 maja 2011 r. weszło w życie nowe prawo prywatne międzynarodowe
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20110800432
Warto szczególnie zwrócić uwagę choćby na poniższe nowości:
1. Zmianę łącznika wskazującego prawo właściwe dla spraw z zakresu władzy rodzicielskiej i kontaktów. Zgodnie z art. 56 jest to obecnie miejsce zwykłego pobytu dziecka. Artykuł ten odsyła do Konwencja o jurysdykcji, prawie właściwym, uznawaniu, wykonywaniu i współpracy w zakresie odpowiedzialności rodzicielskiej oraz środków ochrony dzieci, która w art. 17 i 15 w zw. z art. 5 stosuje właśnie łącznik zwykłego pobytu dziecka.
Oznacza to między innymi, że reprezentacja dzieci posiadających polskie obywatelstwo, a zamieszkałych zagranicą przez posiadających polskie obywatelstwo rodziców jako przedstawicieli ustawowych regulowana jest przez obce prawo rodzinne państwa zwykłego pobytu dziecka.
2. Brakującą we wcześniejszej ustawie z 1965 r. regulacje prawa właściwego w sprawach imienia i nazwiska (art. 15 ust. 1- prawo ojczyste),
3. Możliwość wyboru przez małżonków prawa właściwego w kwestiach majątkowych małżeńskich (art. 52),
4. Co do czynności dot. polskich nieruchomości dokonywanych za granicą:
Wyłączenie możliwości uznania czynności prawnej za ważną co do formy przy spełnieniu obowiązujących za granicą wymagań co do formy w wypadku rozporządzeń dotyczących nieruchomości oraz czynności prawnych, których przedmiotem jest powstanie,
łączenie, podział, przekształcenie lub ustanie osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej
Ponadto od 18 czerwca 2011 r. obowiązuje w stosunkach z państwami członkowskimi UE rozporządzenie w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:007:0001:01:PL:HTML
W art. 15 odsyła ono do protokołu haskiego o prawie właściwym w sprawach zobowiązań alimentacyjnych. Art. 4 protokołu reguluje prawo właściwe w sprawach alimentów rodziców na rzecz dzieci, a art. 3 ogólnie prawo właściwe w sprawach alimentacyjnych
http://www.hcch.net/index_en.php?act=conventions.text&cid=133
polska wersja językowa dostępna na stronie
http://bip.ms.gov.pl/pl/ministerstwo/wspolpraca-miedzynarodowa/alimenty/
ale żeby aż spać nie dawało....?
Ujw od rana mi suszy glowe pytajac, jak ona teraz wyglada
A ja po prostu sie obudzilem i spac nie moglem. A zaraz po wyslaniu posta, pod koniec 2 godzinnego posiedzenia nad doktoratem, przykladnie poszedlem dospac.
"plesser" napisał:
Ujw od rana mi suszy glowe pytajac, jak ona teraz wygladaodpowiedz Jej : "znakomicie!" i będziesz miał święty spokój
"plesser" napisał:
Ujw od rana mi suszy glowe pytajac, jak ona teraz wyglada
no dobra, a teraz do rzeczy ... czy coś się zmieniło "teraz" w jej wyglądzie?, w jaki sposób?, dlaczego? ... no i oczywiście jaka była Twoja odpowiedź?
[ Dodano: Sob Lip 09, 2011 9:53 am ]
"znakomicie" to mało!! ... zdecydowanie za mało!
już wiem... przecież za tydzień jadą do Jarocina!
"Dred" napisał:
już wiem... przecież za tydzień jadą do Jarocina!
chyba nie myślisz .... .... .... niee to nie możliwe .... a może jednak...
Przypominam, że to nie jest wątek na temat, który opisujecie...a wręcz przeciwnie.
Ps. jednak Amuś ... jak zwykle trafnie
ujw ... wrzuć jeszcze tylko jakąś aktualną swoją fotkę ... to już naprawdę przestanę czytać wątek kolizyjny (niezwykle zresztą interesujący
Dobra, my tu gadu, gadu, a prawo kolizyjne leży i kwiczy.
Zapomniałem o jednej jeszcze nowości.
Nawiązując trochę do swego czasu poruszonego problemu statusu prawnego ludności czeczeńskiej
http://sedziowie.kei.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=600
chciałem dodać, że niezależnie od wspomnianej wtedy konwencji genewskiej dot. uchodźców, zawierającej normy kolizyjne i jurysdykcyjne, nowy PPM przewiduje, że w wypadkach osób, które „uzyskały ochronę w innym państwie niż państwo ojczyste w związku z faktem, że ich więzy z państwem ojczystym uległy trwałemu zerwaniu z powodu naruszania w tym państwie podstawowych praw człowieka” prawem ojczystym nie jest prawo państwa obywatelstwa, ale prawo miejsca zwykłego pobytu (art. 4).
IMO wszystko to są bardzo dobre zmiany. Łącznik zwykłego pobytu powinien występować w jak największej liczbie przypadków.
"ujw" napisał:
Ps. jednak Amuś ... jak zwykle trafnie
IRokez czy blondynka?
"monikissima" napisał:
IMO wszystko to są bardzo dobre zmiany. Łącznik zwykłego pobytu powinien występować w jak największej liczbie przypadków.
I tak też się dzieje, bo w Brukseli łącznik obywatelstwa uważa się za bardzo be.
Dla mnie OK, ale pod warunkiem, że istnieje pewność prawna. W projekcie rozporządzenia spadkowego Komisja, wbrew naporowi wielu praktyków, nie chce natomiast zawrzeć żadnych definicji ani domniemań zwykłego pobytu. Jeśli rozporządzenie wejdzie w takim kształcie, to biorąc pod uwagę, że zwykły pobyt spadkodawcy ma wyznaczać zarówno prawo właściwe, jak i sąd co do zasady posiadający wyłączną jurysdykcję krajową w całej Unii, to najpierw będzie wyścig spadkobierców do USC, żeby w akt zgonu wpisać odpowiednie miejsce zamieszkania (nawet jeśli będzie ono tylko poszlaką o niczym nie przesądzającą), a potem będzie bitwa nad grobem, bo piękne pole bitewne otwieramy. Jeśli na porządku dziennym jest kwestionowanie jednoznacznych testamentów notarialnych tylko dlatego, że ich treść uczestnikom postępowania nie odpowiada, przez rzucanie mało ugruntowanych stwierdzeń "ale babcia piła", to jaką gratką będzie taki relatywizujący wszystko zarzut zagranicznego miejsca zwykłego pobytu.
co z tym zdjęciem?
Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻
Sprawa rzecz jasna cywilna.
Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.
Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…
Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?
sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌
Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.
Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.
Pozdrawiam.
co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.