Wtorek 30 listopada 2021 Wydanie nr 5027

Prawo rodzinne

nieletni przy pracach porządkowych

ada napisał w dniu 18.07.2011 o godzinie 23:31:36 :

mam pytanie
Czy często w Waszych Sądach praktykowane jest wysyłanie nieletnich w ramach środka wychowawczego na podstawie art.6 ust.2 upn do prac porządkowych (w DPS - ach, OSIR - ach, itp. ? Jak rozwiązujecie w tych przypadkach kwestię ubezpieczenia NNW?

kazanna napisał w dniu 19.07.2011 o godzinie 09:50:21 :

nie praktykujemy. Jedyna forma - zobowiązanie do wykonania prac na rzecz szkoły/placówki do której uczęszcza, często połączone z zobowiązaniem rodzica ( art. 7 par.pkt.1 upn ) do współpracy ze szkołą w zakresie wykonania tego obowiązku.

monikissima napisał w dniu 19.07.2011 o godzinie 19:22:34 :

Ja też raczej orzekam prace porządkowe na rzecz:
- szkoły (wobec tzw. szkolnych cwaniaczków),
- administracji budynków, Spółdzielni (wobec grafficiarzy, niszczycieli mienia),
- placówki, w której nielat przebywa (jeżeli już jest w placówce, a sprawa jest w NOW, to w zasadzie tylko takie prace są rozsądne, jak czyn jest tego rodzaju, że choćby przez wczucie się w sytuację pokrzywdzonego, nie wypada umorzyć)

Rodziców do niczego nie zobowiązuję (choć to w sumie niegłupie ), ubezpieczeniem się nie zajmuję. Choć też się zastanawiałam, jak to z tym ubezpieczeniem jest/powinno być...

Katie napisał w dniu 20.07.2011 o godzinie 20:05:00 :

Ja orzekam zobowiązanie do wykonania prac społecznych w wymiarze odpowiedniej ilości godzin na rzecz społeczności miasta X, a na czas wykonania zobowiązania ustanawiam nadzór kuratora sądowego. Jeden z naszych kuratorów znajduje takie prace - np sprzątanie ulicy, odśnieżanie a ostatnio odnawianie toalet szkolnych, odnawianie świetlicy.
Sprawą NNW sie nie zajmuje, kiedyś próbowałam coś z tym wykombinować ale nie udało mi się.

ada napisał w dniu 20.07.2011 o godzinie 21:28:28 :

Dziękuję za odpowiedzi
U nas praktykuje się i to często (szczególnie kiedy nieletni ma już kuratora, a nie ma przesłanek do poważniejszego środka)
niestety ostatnio zadzwonili z DPS, że bez ubezpieczenia już więcej "żadnemu nie dadzą miotły do ręki"
i stąd mój problem ... Zresztą w sumie raczej teoretyczny - na szczęście mamy jedną świetlicę środowiskową, która ma ubezpieczenie i nie ma nic przeciwko organizowaniu wykonywania prac porządkowych w ramach swojej działalności - ale miałam nadzieję, że ktoś z Was już to "rzerobił"...

[ Dodano: Sro Lip 20, 2011 9:42 pm ]
Prawdopodobnie z NNW powinno być tak jak przy wykonywaniu kary ograniczenia wolności po ostatnich zmianach kkw - wszystkie koszty z tym związane ponosi SP, szczegóły dotyczące ubezpieczenia (minimalna i maksymalna suma ubezpieczenia, podmioty uprawnione do zawarcia umowy ubezpieczenia itd.) reguluje rozporządzenie Min. Spr., ale niestety dla upn podobnej podstawy nie ma

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.