Poniedziałek 27 września 2021 Wydanie nr 4963

Cywilna procedura

zapomniałam wezwac o opłatę

Justibas napisał w dniu 30.01.2008 o godzinie 09:37:20 :

Wybaczcie, ale jestem karnistą od lat, co to od niedawna dostał trochę spraw cywilnych do rozpoznania no i błąd głupi, że aż wstyd.

W odmęcie postanowień o braku właściwości, zażaleń itp. przystępując w końcu do rozpoznania sprawy zapomniałam wezwać powoda od opłaty, przy czym powód wnosił w pozwie o zwolnienie go i złożył oświadczenie majątkowe. Wniosku nie rozpoznałam.

Dzisiaj mam termin publikacyjny.
Czy z datą dzisiejszą, a przed ogłoszeniem wyroku mogę go jeszcze zwolnić od opłaty ( bo merytorycznie są do tego podstawy)?
Jeśli nie, to jak rozliczyć koszty, o ile zamierzam powództwo uwzględnić w całości?
Proszę o pomoc, publikacja o 13.30!!

Nadia napisał w dniu 30.01.2008 o godzinie 09:57:57 :

Nakazać ściągnąc nieuiszczone w sprawie koszty sądowe od pozwanego ( przegrywającego sprawę w całości ) na rzecz Skarbu Państwa - SR w... - w wyroku - art.113 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Justibas napisał w dniu 30.01.2008 o godzinie 10:02:18 :

Dziękuję bardzo!.

A czy mam jeszcze orzekać w sprawie wniosku powoda o zwolnienie od kosztów sądowych, czy już to zostawić?

jarocin napisał w dniu 30.01.2008 o godzinie 10:15:53 :

"Justibas" napisał:

Dziękuję bardzo!.

A czy mam jeszcze orzekać w sprawie wniosku powoda o zwolnienie od kosztów sądowych, czy już to zostawić?


Należałoby moim zdaniem orzec, bo jeśli zwolnisz go w całości to on także w egzekucji będzie zwolniony od opłat (musisz wtedy nadając klauzulę zaznaczyć, że jest zwolniony z opłat). Nie zmienia to faktu, że wtedy też ściągasz koszty od pozwanego na rzecz Sk.P.

Justibas napisał w dniu 30.01.2008 o godzinie 10:19:49 :

Ok,
dziękuję za pomoc.
wprawdzie myślę, że obejdzie się bez egzekucji, bo to waloryzacja, ale przynajmniej będzie porządek, że wniosek jest złożony i rozpoznany.

[ Dodano: Sro Sty 30, 2008 10:21 am ]
Ale jeszcze coś!


jeśli powoda zwolnię, to i tak powinien uiścić 30zł opłaty podstawowej, której oczywiście tez nie pobrałam. I czy wtedy:
ściągać od powoda te 30zł a od pozwanego resztę opłaty?

jarocin napisał w dniu 30.01.2008 o godzinie 10:28:32 :

"Justibas" napisał:

Ok,
dziękuję za pomoc.
wprawdzie myślę, że obejdzie się bez egzekucji, bo to waloryzacja, ale przynajmniej będzie porządek, że wniosek jest złożony i rozpoznany.

[ Dodano: Sro Sty 30, 2008 10:21 am ]
Ale jeszcze coś!


jeśli powoda zwolnię, to i tak powinien uiścić 30zł opłaty podstawowej, której oczywiście tez nie pobrałam. I czy wtedy:
ściągać od powoda te 30zł a od pozwanego resztę opłaty?


Już nie powinien. Art. 14 ust. 2 uksc jest uchylony. Jeśli sprawa została jednak wszczęta przed jego uchyleniem winien był uiścić, ale skoro nie wezwałaś o to, to teraz ściągasz ją od pozwanego (rozumiem, że przegrywającego sprawę w całości).

Justibas napisał w dniu 30.01.2008 o godzinie 10:32:15 :

O rany..
Dziękuję.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.