Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilne materialne

Możliwość zmiany osób wyk. umowę w trybie zam. publ.

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 13.08.2011 o godzinie 19:03:42 :

W umowie zawartej w trybie zamówień publicznych wskazano (z imienia i nazwiska) osoby które mają ją wykonywać z ramienia wykonawcy.
W mowie zawarto zapis, że możliwa jest zmiana takiej osoby na inną o porównywalnych kwalifikacjach.
W trakcie wykonywania umowy (po ok. 2 miesiącach) wykonawca wystąpił do zamawiającego o wymianę całego zespołu osób wskazanych wprost w umowie, wskazując iż nie dysponuje już tymi osobami. Zamawiający się na to nie zgodził, wyznaczył dodatkowy termin na złożenie oświadczenia o podjęciu obowiązków przez osoby wskazane umowie, a po jego terminie odstąpił od umowy z przyczyn lezących po stronie wykonawcy.

Pytanie:

Czy w opisanej sytuacji konieczne było zawarcie aneksu do umowy (zmiana osób wykonujących umowę) czy też wykonawca mógł przy takim zapisie jaki jest w umowie dokonać swobodnej zmiany na osoby o porównywalnych kwalifikacjach?

Włóczykij napisał w dniu 14.08.2011 o godzinie 01:25:04 :

wg mnie mógł sam
całe te ograniczenia związane z tą ustawą o zamówieniacj /jej istota/ uważam, że nie są tu przeszkodą /sam zapis umowy zaś jak najbradziej na to zezwala/
zaciekawiło mnie, że aż tak co do imienia i nazwiska wymienili tych wykonwców, co nimi kierowało, ale mimo tego i tak byłabym zdania jak na poczętk uwobec zapisu, że to mają być te osoby lub o porównywalnych kwalifikachach /dane tych osób pozowolą w razie czego sprawdzić spełnienie wymogu podobnych kwalifikacji/
czyli 60,65 kc z uwzglęnieniem w/w ustawy szczególnej

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.