Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

Wnioski dowodowe a ciężar dowodu

Johnson napisał w dniu 29.08.2011 o godzinie 17:25:33 :

"Tomasz Zawiślak" napisał:


Ależ tu jest wyraźna różnica: Pozwany nie złożył żadnego wniosku, a przecież mógł.
Ja pozwanemu nie każe wniosku o biegłego składac w nieskończoność - oczekuję, ze zrobi to raz a dobrze
Wniosek składał powód. To nie jest ten sam wniosek, tylko dotyczący tego samego dowodu.


Wszystko sprawdza się do tego że Ty uważasz że niejako częścią wniosku dowodowego jest to kto go składa. A ja uważam że to bez znaczenia. Dla mnie wniosek powoda i wniosek pozwanego o to samo to jest jeden wniosek, a nie dwa wnioski. Czynność dowodowa jest jedna.


"Tomasz Zawiślak" napisał:


Z Twoich wcześniejszych wypowiedzi zrozumiałem, że w takiej sytuacji pozwany mógłby podniesć zarzut, że dlatego nie złożył wniosku o biegłego, bo z takim wnioskiem wystąpił powód. No więc zakładając, iż potrzeba powołania dowodu przez pozwanego pojawiła się dopiero po oddaleniu wniosku powoda, dopusciłbym wniosek pozwanego zgłoszony po ww. oddaleniu - bylbym skłonny zrobić to nawet w sytuacji okreslonej w art. 207 par. 3 kpc.
No tego to już w ogóle nie rozumiem: Pozwany ma prawo zaskarżyć w apelacji postanowienie dowodowe oddalające wniosek dowodowy powoda???


Uważam że postanowienie oddalające wniosek dowodowy może zaskarżyć każda strona, nawet ta która go nie złożyła, jeśli uważa że to dla niej niekorzystne i jeśli to oddalenie jest dla niej obiektywnie niekorzystne.

"Tomasz Zawiślak" napisał:


Moim zdaniem jeżeli powód czegoś nie musi udowadniać, bo musi to robić druga strona, to choćby ustalenie tej okoliczności miało istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia (zgodnego z interesem pozwanego) wniosek powoda należy oddalić.


Nie różnimy się co do tego że generalnie to gmina winna coś tam udowodnić. Różnimy się co do tego czy wnioski dowodowe należy oceniać, jak rozumiem w pierwszej kolejności, z z punktu widzenia tego kto je złożył. Ja uważam że nie jest ważne kto składa wniosek tylko to czy on zmierza do udowodnienia okoliczności istotnych czy nie.

Włóczykij napisał w dniu 29.08.2011 o godzinie 19:06:56 :

"Johnson" napisał:

Uważam że postanowienie oddalające wniosek dowodowy może zaskarżyć każda strona, nawet ta która go nie złożyła, jeśli uważa że to dla niej niekorzystne i jeśli to oddalenie jest dla niej obiektywnie niekorzystne.

tu się nie zgodzę, jeżeli oddalono jednej, a druga chce tej czynności, to sama powinna złożyć

RogerMortimer napisał w dniu 29.08.2011 o godzinie 20:22:09 :

zgadzam się z ropuchem. też tak robię. ale zaraz, zaraz , jako to postanowienie oddalające wniosek dowodowy zaskarżyć? to nie jest przecież zaskarżalne.

Johnson napisał w dniu 29.08.2011 o godzinie 20:24:01 :

"RogerMortimer" napisał:

jako to postanowienie oddalające wniosek dowodowy zaskarżyć? to nie jest przecież zaskarżalne.


Wszystko jest zaskarżalne, tak czy inaczej Przeczytaj dokładnie.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.