Sobota 16 października 2021 Wydanie nr 4982

Prawo rodzinne

eksmisja małoletniego - art. 1046 & 8 kpc

paprotkav napisał w dniu 31.08.2011 o godzinie 20:33:15 :

Witam ! Zaczęły do naszego wydziału wpływać wnioski komornika o ustalenie miejsca pobytu małoletniego na podstawie art. 1046 &8 kpc z treści którego wynika, że jeżeli egzekucja obowiązku opróznienia lokalu dotyczy małoletniego to komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności i zawiadomi sąd opiekuńczy, nastepnie komornik dalsze czynności podejmie stosownie do orzeczenia sądu opiekunczego , okreslajacego miejsce pobytu osób małoletnich. Czy na tej podstawie wydajecie postanowienie ustalajace miejsce pobytu wskazując adres nowego lokalu socjalnego , który został wskazany matce dziecka przez gminę. A w przypadku gdy matka odmówiła przyjęcie lokalu przez gminę, to traci ona uprawnienie i komornik może eksmisje wykonać. To co wtedy z małoletnim? Wszcząc z urzędu o ogr władzy i umieścic np. w placówcę?

monikissima napisał w dniu 01.09.2011 o godzinie 08:26:34 :

U nas niektórzy tak robią, ale przy NSm jest apelacja i mi ta koncepcja nie bardzo leży.
Ostatnio zakładałam na to Nmo, zlecałam wywiad także pod kątem adresów rodziny, u której dzieci mogłyby być umieszczone na wypadek wykonywania eksmisji. Wydawałam na niejawnym orzeczenie. Poszło z zażaleniem do SO. SO nie zarzucił, że zła sygnatura czy skład, tylko wskazał, że powinnam wyznaczyć rozprawę i przesłuchać rodziców. Treść orzeczenia mogę przesłać na pw.

kazanna napisał w dniu 01.09.2011 o godzinie 09:56:24 :

Ze względu na zakaz orzekania o braku usprawnienia do lokalu socjalnego osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych , przepis ten ma zastosowanie tylko w sprawach, w których dziecko urodziło sie lub ubezwłasnowolnianie nastąpiło dopiero po uprawomocnieniu sie wyroku
( osoby te nie sa ujęte w wyroku , a w wyroku nie przyznano prawa do lokalu socjalnego.) Mam wrażenie że twój komornik pisze do ciebie w każdej sprawie gdzie jest małoletni ?
Musisz go wyprowadzić z błędu...

monikissima napisał w dniu 01.09.2011 o godzinie 10:41:30 :

"kazanna" napisał:

przepis ten ma zastosowanie tylko w sprawach, w których dziecko urodziło sie lub ubezwłasnowolnianie nastąpiło dopiero po uprawomocnieniu sie wyroku


A z czego to wynika?

Czasami jest u nas tak, że dłużnik odmawia podpisania umowy na najem przyznanego mu lokalu socjalnego. My mamy dość dużo takich spraw.

kazanna napisał w dniu 01.09.2011 o godzinie 10:56:38 :

ja to wyczytałam w komentarzach napisałam ładne pismo do komornika i od kilku lat nie mam takich "zawiadomień " .

[ Dodano: Czw Wrz 01, 2011 11:01 am ]
cytat z komentarza

13. Ze względu na zakaz orzekania o braku uprawnienia do lokalu socjalnego osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych (art. 14 ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów), przepis art. 1046 § 8 k.p.c. ma zastosowanie tylko w sprawach, w których dziecko urodziło się lub ubezwłasnowolnienie nastąpiło dopiero po uprawomocnieniu się wyroku wydanego po dniu 10 lipca 2001 r. (tj. po wejściu w życie powołanej ustawy).


Chmielewska Małgorzata K., Julke Grzegorz, Knypl Zenon, Koenner Marek, Kowalkowski Roman, Kozik Sławomir, Langa-Bieszki Hanna, Merchel Zbigniew, Szczurek Zbigniew, Świeczkowski Jarosław, Treder Jan, Wróblewska-Wcisło Grażyna
komentarz
Currenda 2005

podobna tezę znalazłam też w dużym komentarzu kpc wydawnictwa LexisNexis autorstwa Pietrzykowskiego. ( z 2009r )

kam napisał w dniu 01.09.2011 o godzinie 11:55:13 :

"kazanna" napisał:

Ze względu na zakaz orzekania o braku uprawnienia do lokalu socjalnego osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych (art. 14 ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów)

ale jest jeszcze choćby ustęp 7 tego artykułu Przepisu ust. 4 nie stosuje się do osób, które utraciły tytuł prawny do lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego, z wyjątkiem osób, które były uprawnione do używania lokalu na podstawie stosunku prawnego nawiązanego ze spółdzielnią mieszkaniową albo z towarzystwem budownictwa społecznego.

monikissima napisał w dniu 01.09.2011 o godzinie 11:56:05 :

A gdy jednak orzeczono o braku prawa do lokalu socjalnego? Zdarza się, co nie Falk? Lub jest taka sytuacja, o jakiej napisałam w poprzednim poscie, to co?

falkenstein napisał w dniu 01.09.2011 o godzinie 12:31:36 :

Ja regularnie orzekam eksmisję nielatów bez socjalnego. Chodzi o dzieci urodzone po wypowiedzeniu najmu (nie są i nie były lokatorami), dzieci rodziców mających inny lokal, dzikich lokatorów, eksmisje spoza publicznego zasobu. Niektórzy pytają co to dziecko winne, że ma takich rodziców. A ja na to odpowiadam, że powinno mieć pretensje do swoich rodziców, że nie zadbali o dach nad głową dla niego.

kazanna napisał w dniu 01.09.2011 o godzinie 13:08:21 :

no i mamy kolejny dowód na to , że sędziom na prowincji łatwiej )

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 10.09.2011 o godzinie 18:29:32 :

"kazanna" napisał:

ja to wyczytałam w komentarzach napisałam ładne pismo do komornika i od kilku lat nie mam takich "zawiadomień " .

[ Dodano: Czw Wrz 01, 2011 11:01 am ]
cytat z komentarza

13. Ze względu na zakaz orzekania o braku uprawnienia do lokalu socjalnego osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych (art. 14 ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów), przepis art. 1046 § 8 k.p.c. ma zastosowanie tylko w sprawach, w których dziecko urodziło się lub ubezwłasnowolnienie nastąpiło dopiero po uprawomocnieniu się wyroku wydanego po dniu 10 lipca 2001 r. (tj. po wejściu w życie powołanej ustawy).


Chmielewska Małgorzata K., Julke Grzegorz, Knypl Zenon, Koenner Marek, Kowalkowski Roman, Kozik Sławomir, Langa-Bieszki Hanna, Merchel Zbigniew, Szczurek Zbigniew, Świeczkowski Jarosław, Treder Jan, Wróblewska-Wcisło Grażyna
komentarz
Currenda 2005

podobna tezę znalazłam też w dużym komentarzu kpc wydawnictwa LexisNexis autorstwa Pietrzykowskiego. ( z 2009r )


Taką samą praktykę jak Kazanka maja sądy rodzinne we Wrocku.
Miałem z tym kiedyś problem w związku z rozpoznawaniem skargi dłużniczki (co do której orzeczono w wyroku eksmisyjnym prawo do lokalu socjalnego - wraz z dwójką małoletnich dzieci) na czynności komornika polegajace na przystąpieniu do wykonania eksmisji. Komornik wystapił do sadu rodzinnego w trybie art. 1046 par. 8 kpc, ale został "ogoniony" , tzn. sąd nie wydając żadnego orzeczenia napisał do komornika, iż w tym wypadku nie będzie się wypowiadał
Nie byłem pewny czy w tej sytuacji komornik może przejsc do dalszej fazy postępowania.
Długo zastanawiałem się nad zakresem zastosowania art. 1046 par. 8 kpc i doszedłem do wniosku, iż nie ma podstaw do wyłaczenia stosowania tego przepisu w sytuacji gdy dziecku przyznano prawo do lokalu socjalnego - np w sytuacji gdy matka nie chce przeniesc się do tego lokalu, bo twierdzi, że nie spełnia on warunków lokalu socjalnego.

Volver napisał w dniu 11.09.2011 o godzinie 01:37:59 :

"falkenstein" napisał:

A ja na to odpowiadam, że powinno mieć pretensje do swoich rodziców, że nie zadbali o dach nad głową dla niego.




[ Dodano: Nie Wrz 11, 2011 1:38 am ]
prawie jak w Betlejem.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.