Piątek, 23 lutego 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5842
Piątek, 23 lutego 2024

Forum sędziów

małoletni śwaiadek brat nieletniego

eee1977
07.10.2011 10:25:29

czy waszym zdaniem małoletniemu świadkowi przysługuje prawo do odmowy składania zeznań (rozumiane wg kpk) w sprawie jego brata, w postepowaniu w sprawach nieletnich ale opiekuńczo-wychowawczym, gdzie stosuje sie proceduralnie kpc?

pytam dlatego, że policja która przesłuchuje takiego świadka poucza go o prawie do odmowy wedle kpk, ale sąd dla nieletnich powinien raczej pouczyć o tym prawie wedle kpc (art. 261 kpc)
chodzi mi też o to, czy nieletni świadek może powołać się na prawo do odmowy odpowiedzi na pytanie, gdyby mogło to narazić jego lub osobe bliską na odpowiedzialność karną (w postepowaniu w sprawach nieletnich przecież takiej nie ma, więc brat w tym rozumieniu przepisów nie jest narażony na odpwiedzialność karną)
czy też nalezy rozumieć ten przepis szeroko i uznać, że może odmowić odopwiedzi bo jest to sprawa dot. ustalenia sprawstwa czynu karalnego?

na moje rozumienie powinnam go pouczyć o prawie do odmowy wg kpc i tyle, kpk w ogole nie wspominac

iga
07.10.2011 19:49:47

policja postępowała prawidłowo stosując kpk, bo zgodnie z art. 20 upn "w zakresie zbierania, utrwalania i przeprowadzania dowodów przez Policję" stosuje się kpk. Natomiast sąd w postępowaniu opiek - wych stosuje kpc (bo z tego samego przepisu wynika, że sąd stosuje kpk jedynie w przypadku postępowania poprawczego oraz przy ustanawianiu obrońcy).

HK
09.10.2011 11:34:35

Art. 261 $ 2 KPC

Świadek może odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich, wymienionych w paragrafie poprzedzającym, na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową


Odpowiedzialność wg przepisów upn z pewnością narazi brata świadka na pohańbienie; hańba to coś, co przynosi wstyd, a stosowanie środków wychowawczych przez sąd jest w opinii społecznej odbierane jako coś negatywnie świadczącego o osobie, wobec której środki te są stosowane.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.