Środa 01 lutego 2023 Wydanie nr 5455

Prawo rodzinne

małoletni śwaiadek brat nieletniego

eee1977 napisał w dniu 07.10.2011 o godzinie 10:25:29 :

czy waszym zdaniem małoletniemu świadkowi przysługuje prawo do odmowy składania zeznań (rozumiane wg kpk) w sprawie jego brata, w postepowaniu w sprawach nieletnich ale opiekuńczo-wychowawczym, gdzie stosuje sie proceduralnie kpc?

pytam dlatego, że policja która przesłuchuje takiego świadka poucza go o prawie do odmowy wedle kpk, ale sąd dla nieletnich powinien raczej pouczyć o tym prawie wedle kpc (art. 261 kpc)
chodzi mi też o to, czy nieletni świadek może powołać się na prawo do odmowy odpowiedzi na pytanie, gdyby mogło to narazić jego lub osobe bliską na odpowiedzialność karną (w postepowaniu w sprawach nieletnich przecież takiej nie ma, więc brat w tym rozumieniu przepisów nie jest narażony na odpwiedzialność karną)
czy też nalezy rozumieć ten przepis szeroko i uznać, że może odmowić odopwiedzi bo jest to sprawa dot. ustalenia sprawstwa czynu karalnego?

na moje rozumienie powinnam go pouczyć o prawie do odmowy wg kpc i tyle, kpk w ogole nie wspominac

iga napisał w dniu 07.10.2011 o godzinie 19:49:47 :

policja postępowała prawidłowo stosując kpk, bo zgodnie z art. 20 upn "w zakresie zbierania, utrwalania i przeprowadzania dowodów przez Policję" stosuje się kpk. Natomiast sąd w postępowaniu opiek - wych stosuje kpc (bo z tego samego przepisu wynika, że sąd stosuje kpk jedynie w przypadku postępowania poprawczego oraz przy ustanawianiu obrońcy).

HK napisał w dniu 09.10.2011 o godzinie 11:34:35 :

Art. 261 $ 2 KPC

Świadek może odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich, wymienionych w paragrafie poprzedzającym, na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową


Odpowiedzialność wg przepisów upn z pewnością narazi brata świadka na pohańbienie; hańba to coś, co przynosi wstyd, a stosowanie środków wychowawczych przez sąd jest w opinii społecznej odbierane jako coś negatywnie świadczącego o osobie, wobec której środki te są stosowane.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.