Art. 42 par. 2 kodeksu karnego przewiduje obligatoryjne orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju w przypadku gdy sprawca przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnił je będąc w stanie nietrzeźwości, albo zbiegł z miejsca katastrofy (art. 173), miejsca wywołania bezpośredniego jej niebezpieczeństwa (art. 174), lub miejsca wypadku (art. 177).
Problem mam z tym co to jest ten pojazd mechaniczny – definicji legalnej nie znalazłem ani w kodeksie karnym, ani w kodeksie wykroczeń, ani w prawie o ruchu drogowym. Milczy również podręcznik do prawa karnego prof. Gardockiego. Wykładnia językowa doprowadziła mnie do wniosku, że jest to pojazd poruszający się za pomocą energii mechanicznej, tyle że jest to niewątpliwie interpretacja błędna, bo pojazd mechaniczny byłby wtedy tym samym, czym jest pojazd, a ustawa używa obydwu tych określeń.
Czy to pojęcie jest zdefiniowane gdzieś indziej? A może jest chociaż jakaś uchwała SN w odpowiedzi na pytanie prawne? A jeśli nie, to czy moglibyście mi powiedzieć jaka jest praktyka w tej kwestii?
"za pojazdy mechaniczne należy uznać pojazdy zaopatrzone w poruszający je silnik (pojazdy samochodowe, maszyny rolnicze, motocykle, lokomotywy kolejowe, samoloty, helikoptery, statki wodne i inne), jak również pojazdy szynowe zasilane z trakcji elektrycznej (tramwaje, trolejbusy). Jeżeli chodzi o inne - niemechaniczne - pojazdy, to będą nimi w szczególności zaprzęgi konne, rowery, a także statki żaglowe, szybowce."
Johnson sam wymyśliłeś
Dzięki wielkie.
Zajrzyj do działu prawo karne, wątku "178a - prowadzenie pojazdu mechanicznego" ( str. 2 ) tam ten problem był już kiedyś poruszany na kanwie mojego kazusu
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pojazd_mechaniczny
Tu jest to samo co Johnson podał