Środa 01 lutego 2023 Wydanie nr 5455

Cywilna procedura

Komornik - koszty korespondencji

komo21 napisał w dniu 31.01.2008 o godzinie 13:57:02 :

Czy Komornikowi przysługuje prawo zaliczenia do kosztów egzekucji korespondencji w takcie postępowania egzekucyjnego (listów poleconych). W uksie w art.39 ust.2 pkt 4 wyraźnie wskazano, że do wydatków gotówkowych poniesionych w trakcie egzekucji należą, m.in. należności osób powołanych, na podstawie odrębnych przepisów, do udziału w czynnościach.Chodzi mi o to, że komornik w postanowieniu o kosztach wskazał tą podstawę prawna do naliczenia całej poczty. Zawsze sądziłem (może to błąd), że do w/w przepisu nalezy zaliczyć: koszty kurator, koszty udzielenia pomocy lub asystowania komornikowi przy wykonywaniu czynnosci, m.in Policji itd.O kosztach korespondencji stanowi zaś pkt 6, ale dotyczy li tylko wylacznie kosztów korespondencji środków pieniężnych przez pocztę lub przelewem (portoria).Czy wobec powyższego słusznie nalezy przyznać komornikowi (na etapie planu podziału) wyliczone przez niego wydatki, czy nie?

ubilexibi napisał w dniu 03.02.2008 o godzinie 20:34:01 :

Koszty korespondencji dopiero od 28 grudnia 2007 r. zostały zaliczone do wydatków w rozumieniu art. 39 ukse (pkt 8 ). Wcześniej tak nie było. Zob. art. 34 w wersji obowiązującej do 27 grudnia 2007 r.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.