Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilne materialne

Jak nazywać dalszych spadkobierców?

mariusz78 napisał w dniu 31.10.2011 o godzinie 15:04:52 :

Moje pytanie sprowadza się do tego jak szczegółowo opisujecie dalszych spadkobierców. Pierwszy raz mam dziedziczenie na podstawie art. 934 kc w nowym brzmieniu. Spadkodawca nie miał dzieci i rodzeństwa. Jego dziadkowie i rodzice zmarli przed nim. Dziadkowie ze strony ojca , poza ojcem spadkodawcy mieli jeszcze dwójkę dzieci - córkę, która żyje i syna, który zmarł, pozostawił on po sobie jednego syna, który zmarł i który pozostawił po sobie syna, który żyje i jest uczestnikiem. Dziadkowie ze strony matki, poza matką spadkodawcy mieli jeszcze jednego syna, który zmarł i pozostawił po sobie trójkę dzieci. Par. 145 ust. 1 regulaminu nakazuje nam wskazywać czy spadkodawca był krewnym spadkobiercy, a a jeśli tak to w jakim stopniu. Czy waszym zdaniem opisy: siostra ojca, wnuk brata ojca, syn brata ojca i córka brata ojca nie zaciemnią sytuacji. Jak wy opisujecie pokrewieństwo w takich przypadkach? Moim zdaniem przepis par. 145 powinien być jak najszybciej zmieniony, bo szczegółowe opisy pokrewieństwa mogą zaciemnić obraz. Miał on sens gdy dziedziczyło tylko rodzeństwo i rodzice, bo wtedy można było wpisać: bratanka, siostrzeńca, a teraz wychodzi to co wychodzi.

Morg napisał w dniu 31.10.2011 o godzinie 15:12:28 :

Nie znam praktyki, ale par. 145 rusp nakazuje po prostu podać "czy spadkobierca był małżonkiem spadkodawcy, czy jego krewnym i w jakim stopniu." Nie wystarczyłoby napisać tylko, że jest krewnym takiego, a takiego stopnia w linii prostej/bocznej?

gilgamesz napisał w dniu 31.10.2011 o godzinie 20:07:53 :

to co musi być w postanowieniu ustawodawca wskazuje w art. 677 kpc i innych wymogów nie ma, reszta to tylko dobra wola sądu, żeby ułatwić ludziom życie, regulamin Sądu w tym zakresie nie wiąże.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.