Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilne materialne

Zniesienie współwłasnosci a podział hipoteki.

mariusz78 napisał w dniu 03.11.2011 o godzinie 13:04:47 :

Czy w postępowaniu o zniesienie współwłasności dzielimy również obciążenia, w konkretnym przypadku hipotekę?
Problem pojawił się w następującym stanie faktycznym - wniosek o częściowe zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez wyodrębnienie kilkunastu lokali. Udziały dwóch współwłaścicieli są obciążone hipotekami przymusowymi ustanowionymi w toku postępowania przygotowawczego na kilkaset milionów złotych. Sposób podziału jest bezsporny, jednak jednemu ze współwłaścicieli, którego udział obciążony jest taką hipoteką ma nie przypaść żaden lokal (nie uczestniczy w zniesieniu). Co w takim przypadku z hipotekami. Z art. 76 ust. 1 wynika, że w razie podziału nieruchomości hipoteka obciążająca nieruchomość obciąża wszystkie nieruchomości utworzone przez podział (hipoteka łączna). Hipoteka na części ułamkowej nieruchomości obciąża w tym samym zakresie części ułamkowe wszystkich nieruchomości utworzonych przez podział. Czy zatem hipoteka przekształciłaby się w hipotekę łączna obciążającą udział w nieruchomości wspólnej, czy jednak obciążałaby nowo wyodrębnione lokale. I jak się ma do tego wszystkiego postępowania o podział hipoteki uregulowane art. 76 ust. 4 ustawy (W razie podziału nieruchomości polegającego na ustanowieniu odrębnej własności lokalu lub wydzieleniu z dotychczasowej nieruchomości odrębnej nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym, nabywca wydzielonej nieruchomości może żądać podziału hipoteki proporcjonalnie do wartości nieruchomości powstałych wskutek podziału. Jeżeli jednak sposób podziału hipoteki został określony w umowie o ustanowienie hipoteki i ujawniony w księdze wieczystej, podział następuje stosownie do postanowień umowy) - czy takie postępowania przeprowadza się w toku postępowania o zniesienie współwłasności czy w innym trybie? Wierzyciele hipoteczni już wskazali, że nie wyraża zgody na bezciężarowe wyodrębnienie lokali powołując się na ochronę interesów Skarbu Państwa. Czy mogę orzec w postępowaniu o zniesieniu współwłasności , że dana hipoteka pozostaje tylko na udziale, czy że obciąży tylko określony lokal, bo mi wydaję się, że chyba nie., zwłaszcza, że § 11 ust. 2 rozporządzenia z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów wskazuje wyraźnie, że razie założenia nowej księgi wieczystej dla części obciążonej nieruchomości bądź przeniesienia części obciążonej nieruchomości do innej księgi wieczystej, sąd z urzędu przenosi do współobciążenia wszystkie prawa, roszczenia, inne ciężary lub ograniczenia ciążące na nieruchomości.

.

Sandman napisał w dniu 03.11.2011 o godzinie 13:07:15 :

Jest taki wątek:
http://sedziowie.kei.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=2824

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.