Środa 01 lutego 2023 Wydanie nr 5455

Projekty

Rozporządzenie MS ws. utrwalania obrazu i dzwięku do procesu

wwwd napisał w dniu 07.11.2011 o godzinie 19:08:34 :

ROZPORZĄDZENIE Ministra Sprawiedliwości z dnia …2010 r. w sprawie rodzaju urządzeń i środków technicznych służących do utrwalania obrazu lub dźwięku dla celów procesowych oraz sposobu przechowywania, odtwarzania i kopiowania zapisów


Bezpośredni link do tego projektu :
http://bip.ms.gov.pl/pl/projekty-aktow-prawnych/prawo-karne/download,870,0.html


...i coś chyba drgnęło :

Policja będzie mogła wielokrotnie używać karty pamięci, na których zostały zapisane dowody.
(...)Ponadto, zgodnie z projektem, kopiowanie zapisu utrwalonego na nośniku pierwotnym lub wtórnym będzie dopuszczalne tylko na wniosek strony uprawnionej do otrzymania kopii, na potrzeby postępowania karnego lub w celu zabezpieczenia zapisu przed utratą lub zniekształceniem. Kopie będą sporządzane w laboratorium kryminalistycznym.
"Dziennik Gazeta Prawna"


Prawo nie nadąża za rzeczywistością. Nie ma ani przepisów, ani wytycznych, które regulowałyby postępowanie z elektronicznymi dowodami.
(...)dla funkcjonariuszy komendant główny policji powinien wydać szczegółowe wytyczne, jak zabezpieczać dowody elektroniczne. Dzięki nim policjanci nie musieliby podejmować decyzji, polegając jedynie na swojej intuicji. Co więcej, jeśli takie wytyczne zostałyby opracowane, policjantów można by rozliczać z tego, czy postąpili właściwie, czy zachowali się bezmyślnie.
"Dziennik Gazeta Prawna"
... czekamy , czekamy....

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.