Czwartek 19 maja 2022 Wydanie nr 5197

Cywilne materialne

Wykonanie umowy deweloperskiej

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 15.11.2011 o godzinie 19:14:25 :

Jest umowa nazwana "rzewstepna umowa sprzedaży", w istocie jednak odpowiada treści tzw. umowy deweloperskiej (art. 9 ust. 1 i 2 ustawy o własności lokali) - brakuje tylko wpisu roszczenia o wyodrębnienie i przeniesienia lokalu w KW prowadzonej dla gruntu.
Umowa została zawarta w formie aktu notarialnego.
W tej umowie jest zapis, że własnośc lokalu zostanie przeniesiona na kupujących w terminie 60 dni od uzyskania zaświadczenia o samodzielności lokalu.
Budynek jest ukończony. Brakuje tylko zezwolenia na użytkowanie. Lokal został juz faktycznie wydany kupującym, którzy go wykończyli - spełnia wszystkie wymogi, aby został odebrany przez PINB i uzyskał zaświadczenie o samodzielności.
Szkopuł w tym, że deweloper nie wystąpił o wydanie takiego zaswiadczenia do właściwego starosty i nie chce wystapić. W umowie nie wskazano terminu w jakim deweloper powinien z takim wnioskiem wystąpić...

Co powinni w tej sytuacji zrobić kupujący:

1. wystąpić z wnioskiem w trybie art. 9 ust. 3 ustawy o własności lokali o upoważnienie do "dokończenia budowy" (nieproces) tj. do wystąpienia do własciwych organów administracji a następnie wytoczyć powództwo o nakazanie złożenia oświadczenia woli na podstawie art. 65 kc i art. 1047 kpc;

2. od razu wystapić z powództwem o nakazanie w trybie art. 65 kc i art. 1047 kpc i w ramach tego procesu wnieść o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z zakresu budownictwa / architektury na okolicznośc, iż lokal jest samodzielny

Ja skłaniam się do pierwszego rozwiązania, ale jest ono bardziej skomplikowane. Z drugiej strony w sprawach o zniesienie współwasności zaswiadczenie o samodzielności nie jest konieczne i wystarcza opinia biegłego...

Agni napisał w dniu 16.11.2011 o godzinie 09:52:06 :

O ile się orientuję w prawie budowlanym, to bez zezwolenia na użytkowanie budynku ci ludzie w ogóle nie powinni móc odebrać tego lokalu. Piszę na własnym doświadczeniu, ale odbiory lokali z reguły są po wydaniu decyzji o użytkowaniu budynku. Wydaje mi się więc, że na tym etapie, nie mają szans na uzyskanie zaświadczenia o samodzielności lokalu, skoro budynek nie został oddany do użytkowania. Może też dlatego deweloper jeszcze o to nie wystąpił. Natomiast w razie decyzji o użytkowaniu, podoba mi się raczej koncepcja nr 2.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.