Poniedziałek 30 listopada 2020 Wydanie nr 4662

Prawo rodzinne

wynagrodzenie peł z urzędu przy alimentach

sławo napisał w dniu 16.11.2011 o godzinie 13:53:44 :

powoda reprezentował peł. z urzędu - wps. 9600 zł. Pozwana przegrała w 50%, sąd na 102 kpc odstąpił od obciążenia pozwanej kosztami procesu. Czy w takiej sytuacji pełnomocnikowi należy się wynagrodzenie 60 zł + VAT?

Johnson napisał w dniu 16.11.2011 o godzinie 16:30:43 :

"sławo" napisał:


Czy w takiej sytuacji pełnomocnikowi należy się wynagrodzenie 60 zł + VAT?


Tak.

sławo napisał w dniu 17.11.2011 o godzinie 13:44:34 :

a gdyby, SR nie zastosował 102 kpc i obciążył pozwanego kosztami procesu w stosunku do uwzględnionego żądania? jaka byłaby podtsawa do obliczenia wynagrodzenia?
mam poważne wątpliwości co do logiki prawodawcy...
Idąc za przykładem - powód z peł. z urzędu wygrywa w 100% i sąd zasądza od pozwanego na rzecz powoda koszty nieopłaconej pomocy z urzędu (par. 17 rozpo o opłatach radców) w wysokości 1200 zł. , A w takim samym przypadku, gdy odstępuje od obciążenia pozwanego - to już przyznaje od SP tylko 60 zł??? Może ktoś ma inny pomysł

Johnson napisał w dniu 17.11.2011 o godzinie 14:20:04 :

"sławo" napisał:


a gdyby, SR nie zastosował 102 kpc i obciążył pozwanego kosztami procesu w stosunku do uwzględnionego żądania? jaka byłaby podtsawa do obliczenia wynagrodzenia?


Pomijając art. 102 kpc, w kazusie, należałoby zasądzić od pozwanej 50% wynagrodzenia obliczonego od wps, a nie 60 zł.

sławo napisał w dniu 18.11.2011 o godzinie 09:31:39 :

"Johnson" napisał:


a gdyby, SR nie zastosował 102 kpc i obciążył pozwanego kosztami procesu w stosunku do uwzględnionego żądania? jaka byłaby podtsawa do obliczenia wynagrodzenia?


Pomijając art. 102 kpc, w kazusie, należałoby zasądzić od pozwanej 50% wynagrodzenia obliczonego od wps, a nie 60 zł.

dzięki, no to już bardziej do mnie przemawia. Rozumiem, że od 50% przegranej sprawy wynagrodzenie "rzepada" czy też jest - liczone jako 50 % z 60 zł i przyznawane od SP? Pełnomocnik ma bowiem czy wygra czy przegra otrzymać w sumie 100% wynagrodzenia (abstrahując od wysokości), w zależności od wyniku procesu - albo od przegrywającego albo od przegrywającego i SP albo tylko od SP. Co do zasad nie mam wątpliwości. Mam tylko wątpliwości poważne co do podstawy naliczenia., zwłaszcza przy zastosowaniu 102 kpc. Wykłądnia językowa par. 6a ust. 4 prowadzi do niedorzecznych wniosków.

Johnson napisał w dniu 18.11.2011 o godzinie 10:56:04 :

"sławo" napisał:


Rozumiem, że od 50% przegranej sprawy wynagrodzenie "rzepada"


Ja bym przegranemu nie zapłacił. Nie ma co komplikować.

sławo napisał w dniu 21.11.2011 o godzinie 11:03:13 :

no chyba nie do końca, jeśli powód reprezentowany przez pełnomocnika z urzędu przegrywa w 100% to należy mu się wynagrodzenie od SP. dzięki za dyskusję

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.