Czwartek 02 lipca 2020 Wydanie nr 4511

Karne procedura

umorzenie postępowania i zastosowanie środka zabezpieczjące

paprotkav napisał w dniu 03.12.2011 o godzinie 22:26:18 :

Witam ! Mam pytanie, czy w sprawie z wnioskiem prokuratora o umorzeniu postęp i zastosowanie śr zabezpieczjacego wobec podejrzanej, która jest całkowiecie ubezwłasnowolniona i ma opiekuna prawnego, gdy kieruję na posiedznie to wzywamy: podejrzaną , biegłych psychiatrów, psychologa a zawiadamimy : obrońcę podejrzanej, prokuratora, czy też zawiadamiacie opiekuna prawego podejrzanej i doręczacie mu odpis wniosku prokuratora o war umorzenie. A pokrzywdzonych też zawiadamiacie , czy nie ( bo jest orzenienie SN z 2004r. że nie są oni stroną więc nie powinno się ich zawiadamiać ?

censor napisał w dniu 03.12.2011 o godzinie 22:42:29 :

"paprotkav" napisał:

odpis wniosku prokuratora o war umorzenie

romanoza napisał w dniu 03.12.2011 o godzinie 22:45:25 :

"censor" napisał:

odpis wniosku prokuratora o war umorzenie
czepiasz się, ja bardzo dawno tego nie robiłem dlatego nie będę się wymądrzał.

censor napisał w dniu 03.12.2011 o godzinie 23:37:10 :

Nie czepiam się, tylko pozostaję z najlepszą wolą udzielenia założycielce wątku merytorycznej pomocy. Niewątpliwie lepiej byłoby, gdyby zechciała sama wypowiedzieć się, czy nie doszło tu do oczywistej omyłki pisarskiej.
Zakładając że tak, i że chodzi o umorzenie (bezwarunkowe) postępowania, na post otwierający wątek odpowiadam jak następuje.
Orzeczenia z 2004r. o niezawiadamianiu pokrzywdzonych dotąd nie znałem; jeśli tak w SN wymyślili, to ja nie polemizuję.
W zasadzie, co do zawiadomienia stron i wezwania biegłych zgadzam się, mam tylko wątpliwości co do podejrzanej. Tu moim zdaniem nie ma potrzeby wzywania na posiedzenie – bo i po co? Wystarczy moim zdaniem zawiadomić, zwłaszcza gdyby okazało się, że biegli psychiatrzy w opinii napisali, iż podejrzana jest niezdolna do udziału w postępowaniu. A to jest chyba prawdopodobne, skoro jest z nią (podejrzaną) tak źle od strony zdrowotnej, że się „łapie” na art.31§1 kk.

jano1976 napisał w dniu 04.12.2011 o godzinie 08:13:53 :

Co do problemu. Na termin posiedzenia wzywasz podejrzaną o ile nie napisali biegli, że nie może brać udziału w postępowaniu, a konkretniej, że jej udział byłby niewskazany. Samo spełnienie przesłanek z art. 31 kk nie powoduje niemożności brania udziału w posiedzeniu. Inaczej musi być na posiedzeniu. Tak wynika z art. 354 kpk - sprawę na posiedzeniu rozpoznaje się z udziałem podejrzanej i obońcy, a także prokuratoa. Zatem jeśli wyślesz zawiadomienia to mogą się nie stawić. Na to są na pewno orzeczenia i takie jest jednolite stanowisko doktryny. Co do zawiadomienia pokrzywdzonych to tu jestem zdania, że musisz ich powiadomić. Z jakiego rzepisu wynika, że nie? Z art. 354 kpk wynika jedynie, że nie stosuje się przepisów o oskarżycielu posiłkowym i powództwo cywilne jest niedopuszczalne. A to nie oznacza, że nie ma pokrzywdzonego. Pokrzywdzonego zawsze powiadamiasz, nie może jedynie być oskarżycielem. Acha i tu na posiedzenie wezwałbym na wszelki wypadek opiekuna prawnego jeśli Pani jest ubezwłasnowolniona.
A tak w ogóle to jest problem czy postępowanie takie jest postępowaniem sądowym, czy też postanowieniem przygotowawczym a ma to związek z tym czy taki wniosek to skarga zasadnicza taka jak a.o. czy też nie. Z tego co pamiętam było orzeczenie, że skargą zasadniczą nie jest bo prokurator może wniosek cofnąć co wiąże sąd i co prowadzi do umorzenia postępowania w przedmiocie wniosku, a nie umorzenia merytorycznego.

Alicja napisał w dniu 04.12.2011 o godzinie 11:56:01 :

Zasadą jest, że taki wniosek prokuratora kierujemy na rozprawę, a na posiedzenie, tylko jeśli zostaną spełnione warunki z art. 354 pkt 2 kpk. Jeśli na posiedzenie, to wzywamy podejrzanego, bo jego obecność na posiedzeniu jest obowiązkowa, chyba że biegli orzekli w opinii, że nie może brać udziału i wzywamy też biegłych, zaś prokuratora i obrońcę zawiadamiamy, choć ich obecność też jest obowiązkowa. Przepis art. 93 kk nakazuje sądowi bezwzględne przesłuchanie biegłych psychiatrów i psychologa, niezależnie czy wniosek rozpoznajemy na rozprawie, czy na posiedzeniu .

paprotkav napisał w dniu 04.12.2011 o godzinie 13:34:13 :

Oczywiście prokurator złożył wniosek o umorzenie postepowania.Dzięki wszystkim za wskazówki, gdyz od niedawna zaczęłam dodatkowo orzekać w sprawach karnych .

jano1976 napisał w dniu 04.12.2011 o godzinie 15:44:19 :

Na rozprawie orzekamy z ogólnymi zasadami - wtedy już wystarczy zawiadomić podejrzanego i jeśli są spełnione przesłanki skutecznego doręczenia to możemy sądzić. A co do kierowania na rozprawę, to chyba byłbym w stanie się założyć, że w kraju zdecydowana większość spraw idzie na posiedzenie a nie na rozprawę.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.