Piątek, 24 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5933
Piątek, 24 maja 2024

Forum sędziów

kazus z kpk na apl. adw. -443 kpk

esinuhe44
04.12.2011 12:42:19

Witam,
ostatnio podczas zajęć padło takie pytanko teoretyczne:
załóżmy, że Sąd I instancji skazując oskarżonego, nie orzekł obligatoryjnego środka karnego.
Wyrok został zaskarżony tylko przez obrońcę i został uchylony, z innych powodów, do ponownego rozpoznania.
Czy podczas ponownego rozpoznania, Sąd ponownie rozpoznający sprawę, ponownie skazując, może/powinien orzec ten obligatoryjny środek karny? Przy czym dodam, że nie zachodzi przypadek z 434 par. 3 i 4.
Z literalnego brzmienia 443 kpk, wychodzi na to, że Sąd ponownie rozpoznający sprawę , w tej sytuacji, nie może orzec tego środka karnego ale to by oznaczało, że jednocześnie narusza kk. Hmm...
Ciekawy jestem co Państwo o tym sądzicie.

demokryt
04.12.2011 14:11:10

Nie może orzec środka karnego, bo byłoby to na niekorzyść. W praktyce znany mi jest wyrok, w którym skazano na karę p.w. poniżej roku za kradzież (art. 203 kk z 1969 r.), rewizja (to były jeszcze te czasy) była tylko na korzyść oskarżonego, po uchyłce zmieniono kwalifikację na kradzież z włamaniem (art 208 kk z 1969 r.), ale kara została taka sama.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.