Czwartek, 21 listopada 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 6114
Czwartek, 21 listopada 2024

Forum sędziów

Rozpoznanie sprawy po uchyleniu

Beleg
04.12.2011 22:19:34

Kilka miesięcy temu wydałam wyrok, od którego zostały wniesione apelacje, które oprócz kwestionowania wyroku zakwestionowały postanowienia o kosztach. Jedno zażalenie dotyczyło odstąpienia od obciążania powódki kosztami adwokackimi na podstawie 102 k.p.c. drugie rozliczenia kosztów sądowych.
Sąd odwoławczy podzielił tę sprawę na 3 - do rep Pa wpisał apelację, do dwóch Pz wpisał zażalenia. Te wszystkie trzy sprawy jako odrębne zostały rozpoznane na aż trzech rozprawach odwoławczych
I tak, apelacje zostały oddalone. Jedno zażalenie też. Ale na skutek drugiego zażalenia na koszty został uchylony wyrok w przedmiocie nie obciążania powódki kosztami zastępstwa procesowego.
Wyrok i uzasadnienie noszą trzy sygnatury ( Pa, Pz, Pz) . W wyroku jest zawarte uchylenie postanowienia o kosztach i przekazanie do ponownego rozpoznania.
Czy Waszym zdaniem mogę to rozpoznawać? Wydaje mi się, że 386 par 5 k.p.c. nie dotyczy postanowień kosztowych, ale zdania na ten temat są podzielone.

Co ciekawe, w systemie "Sędzia 2" sprawa widnieje jako uchylona do ponownego rozpoznania i panie z sekretariatu mówią, że nie da się inaczej tego wpisać.

Johnson
05.12.2011 00:17:55

"Beleg" napisał:


Czy Waszym zdaniem mogę to rozpoznawać? Wydaje mi się, że 386 par 5 k.p.c. nie dotyczy postanowień kosztowych, ale zdania na ten temat są podzielone.


Fajnie zakręcony masz SO.
Idiotyzmem jest uchylanie postanowienia z art. 102 kpc (choć mi też kiedyś tak zrobili).

Moim zdaniem jesteś wyłączona

Jak Ci się chce to poczytaj uzasadnienie - IV CK 155/03 - na każdy pomysł znajdziesz pewnie argument

mariusz78
09.12.2011 10:12:51

"Beleg" napisał:

Czy Waszym zdaniem mogę to rozpoznawać?


Moim zdaniem, nie ma przeszkód do tego, abyś orzeczenie o kosztach wydał sąd w takim składzie. Zgadzam się orzeczeniem cytowanym przez Johnsona, ale jest tam wyraźnie mowa o orzeczeniu kończącym postępowanie , w którym Sąd dokonał merytorycznej oceny zgłoszonych roszczeń i ich kwalifikacji prawnej w celu określenia właściwego trybu dochodzenia tych roszczeń. Orzeczenie o kosztach jest wypadkową orzeczenia merytorycznego. Oczywiście nie wiem dlaczego orzeczenie to uchylono. Tak przy okazji u siebie nie spotkałem się jeszcze z uchyleniem orzeczenia o kosztach opartego na art. 102 do ponownego rozpoznania. Dziwne to

Włóczykij
09.12.2011 20:06:14

ale skoro jest orzeczenie uchylone, to to już się stało i wobec tego rozpoznajesz, bo na chwilę obecną nie ma rozsrzygnięcia

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.