Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

Rozpoznanie sprawy po uchyleniu

Beleg napisał w dniu 04.12.2011 o godzinie 22:19:34 :

Kilka miesięcy temu wydałam wyrok, od którego zostały wniesione apelacje, które oprócz kwestionowania wyroku zakwestionowały postanowienia o kosztach. Jedno zażalenie dotyczyło odstąpienia od obciążania powódki kosztami adwokackimi na podstawie 102 k.p.c. drugie rozliczenia kosztów sądowych.
Sąd odwoławczy podzielił tę sprawę na 3 - do rep Pa wpisał apelację, do dwóch Pz wpisał zażalenia. Te wszystkie trzy sprawy jako odrębne zostały rozpoznane na aż trzech rozprawach odwoławczych
I tak, apelacje zostały oddalone. Jedno zażalenie też. Ale na skutek drugiego zażalenia na koszty został uchylony wyrok w przedmiocie nie obciążania powódki kosztami zastępstwa procesowego.
Wyrok i uzasadnienie noszą trzy sygnatury ( Pa, Pz, Pz) . W wyroku jest zawarte uchylenie postanowienia o kosztach i przekazanie do ponownego rozpoznania.
Czy Waszym zdaniem mogę to rozpoznawać? Wydaje mi się, że 386 par 5 k.p.c. nie dotyczy postanowień kosztowych, ale zdania na ten temat są podzielone.

Co ciekawe, w systemie "Sędzia 2" sprawa widnieje jako uchylona do ponownego rozpoznania i panie z sekretariatu mówią, że nie da się inaczej tego wpisać.

Johnson napisał w dniu 05.12.2011 o godzinie 00:17:55 :

"Beleg" napisał:


Czy Waszym zdaniem mogę to rozpoznawać? Wydaje mi się, że 386 par 5 k.p.c. nie dotyczy postanowień kosztowych, ale zdania na ten temat są podzielone.


Fajnie zakręcony masz SO.
Idiotyzmem jest uchylanie postanowienia z art. 102 kpc (choć mi też kiedyś tak zrobili).

Moim zdaniem jesteś wyłączona

Jak Ci się chce to poczytaj uzasadnienie - IV CK 155/03 - na każdy pomysł znajdziesz pewnie argument

mariusz78 napisał w dniu 09.12.2011 o godzinie 10:12:51 :

"Beleg" napisał:

Czy Waszym zdaniem mogę to rozpoznawać?


Moim zdaniem, nie ma przeszkód do tego, abyś orzeczenie o kosztach wydał sąd w takim składzie. Zgadzam się orzeczeniem cytowanym przez Johnsona, ale jest tam wyraźnie mowa o orzeczeniu kończącym postępowanie , w którym Sąd dokonał merytorycznej oceny zgłoszonych roszczeń i ich kwalifikacji prawnej w celu określenia właściwego trybu dochodzenia tych roszczeń. Orzeczenie o kosztach jest wypadkową orzeczenia merytorycznego. Oczywiście nie wiem dlaczego orzeczenie to uchylono. Tak przy okazji u siebie nie spotkałem się jeszcze z uchyleniem orzeczenia o kosztach opartego na art. 102 do ponownego rozpoznania. Dziwne to

Włóczykij napisał w dniu 09.12.2011 o godzinie 20:06:14 :

ale skoro jest orzeczenie uchylone, to to już się stało i wobec tego rozpoznajesz, bo na chwilę obecną nie ma rozsrzygnięcia

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.