Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilna procedura

stosowanie w praktyce przepisu art 51 k.p.c.

tomi napisał w dniu 08.12.2011 o godzinie 22:52:36 :

Czy może ktoś spotkał się w praktyce ze stosowaniem przepisu art. 51 k.p.c.? Sprawa dotyczy sytuacji , w której sędzia tuż przed wywołaniem sprawy powziął informację o okoliczności z art. 49 k.p.c. O okoliczności tej niezwłocznie ustnie zawiadamia Prezesa – przewodniczącego wydziału i wstrzymuję się dokonywaniem jakichkolwiek czynności w sprawie. Tymczasem prezes, z uwagi na fakt iż chodziło o licytację , na którą stawiło się 7 licytantów i dłużnik , w kilka chwil po powzięciu informacji od sędziego zmienia referenta na siebie i sam rozpoznaje sprawę aż do jej zakreślenia .
W tym stanie faktycznym mam pytanie – czy sędzia miał obowiązek złożenia zawiadomienia na piśmie (przepis art. 51 k.p.c. mówi tylko, iż zawiadamia co oznacza , że może to zrobić w dowolnej formie byleby sąd o tej okoliczności był zawiadomiony. Wydaje mi się , że gdyby ustawodawca oczekiwał zawiadomienia na piśmie przepis byłby jednoznaczny jak np. w art. 42 paragraf 2 k.p.k.). Nadto idąc dalej - wydaje mi się , iż z uwagi na fakt zmiany sędziego referenta, pierwotny sprawozdawca w ogóle nie miał obowiązku składania takiego zawiadomienia, gdyż nie orzekał już w tej sprawie a termin do jego złożenia jeszcze mu nie upłynął (przepis milczy bowiem na temat tego kiedy takie zawiadomienie należy złożyć ).
Z góry dziękuję za podzielenie się ewentualnymi przemyślenia dotyczącymi w/w problemu, który wbrew pozorom nie jest błahy .

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.