Sobota 04 lipca 2020 Wydanie nr 4513

Karne procedura

Małoletni pokrzywdzony, staje się pełn. w trakcie procesu

Alicja napisał w dniu 14.12.2011 o godzinie 18:53:12 :

Chciałam zapytać zaprzyjaźnionych karnistów, jak postępujecie w sytuacji, gdy pokrzywdzony przed otwarciem przewodu sądowego jest osobą małoletnią i jego interesy reprezentuje rodzic, który w zakreślonym przez art. 54 &1 kpk czasie złożył oświadczenie przed sądem o działaniu w sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego i w tym charakterze rzeczywiście działał, następnie pokrzywdzony w trakcie procesu osiągnął pełnoletniość, przy czym sąd tego w porę nie zauważył i dalej toczył proces ze stroną w postaci rodzica pełnoletniego pokrzywdzonego. W sprawie nie doszło jeszcze do zamknięcie przewodu sądowego, więc czy Waszym zdaniem należy:
a) orzec w trybie art. 56&2 kpk, że rodzic nie może już brać udziału w postępowaniu w charakterze oska. posiłk. i powtórzyć całe postępowanie, czy tylko od tego momentu, w którym pokrzywdzony stał się osobą pełnoletnią,
b) pouczyć pokrzywdzonego i odebrać od niego oświadczenie czy chce być osk. posiłk. oraz, czy chce powtórzenia postępowania,
c) a jeżeli zechce, to czy powtarzać całe postępowanie, czy tylko od tego momentu, od którego uzyskał pełnoletność ?

romanoza napisał w dniu 14.12.2011 o godzinie 20:04:01 :

A po co powtarzać postępowanie ?? Ja bym zapytał, czy chce być posiłkiem i tyle, rodzica bym jednak oficjalnie zwolnił. Jak taki nowy oskarżyciel chce złożyć wnioski dowodowe, to złoży i sąd je rozważy.

Alicja napisał w dniu 14.12.2011 o godzinie 20:17:12 :

Romanozo, a jak taki pokrzywdzony w apelacji potem podniesie, że nie był przez sąd poinformowany w odpowiednim czasie że może już być stroną i przez to sąd uniemożliwił mu np. zadawanie pytań świadkom, którzy zostali już przesłuchani oraz składania wniosków dowodowych ? Poza tym w części postępowania brała udział jako strona osoba, która nie była do tego uprawniona.
Sprawa jest bardzo poważna ( nie mogę napisać dlaczego ) proces już się trochę toczy, więc mam obawy i... co oczywiste nie chcę powtarzać już tego procesu.

romanoza napisał w dniu 14.12.2011 o godzinie 20:27:04 :

"Alicja" napisał:

uniemożliwił mu np. zadawanie pytań świadkom, którzy zostali już przesłuchani oraz składania wniosków dowodowych ?
Ale przecież napisałem, że jak chce, to może składać wnioski dowodowe, w tym o dodatkowe przesłuchanie świadka. Możesz żeby nie było wątpliwości pouczyć go o takiej możliwości. "Alicja" napisał:

Poza tym w części postępowania brała udział jako strona osoba, która nie była do tego uprawniona.
I co z tego ??

rudy kot napisał w dniu 14.12.2011 o godzinie 20:30:13 :

"Alicja" napisał:

Romanozo, a jak taki pokrzywdzony w apelacji potem podniesie, że nie był przez sąd poinformowany w odpowiednim czasie że może już być stroną i przez to sąd uniemożliwił mu np. zadawanie pytań świadkom, którzy zostali już przesłuchani oraz składania wniosków dowodowych ? Poza tym w części postępowania brała udział jako strona osoba, która nie była do tego uprawniona.
Sprawa jest bardzo poważna ( nie mogę napisać dlaczego ) proces już się trochę toczy, więc mam obawy i... co oczywiste nie chcę powtarzać już tego procesu.Nie ma co panikować. I nie powtarzałabym postępowania jako takiego. Dałabym mu kopie protokołów sesji, które odbyły sie po tym jak uzyskał pełnoletność z zapytaniem czy składa jakieś wnioski co do przeprowadzonych wtedy dowodów, czy np. chce zadać pytania którymś ze świadków i tylko w tym zakresie bym powtórzyła. Wtedy nie będzie już takiego uchybienia, które by miało wpływ na treść wyroku.

[ Dodano: Sro Gru 14, 2011 8:31 pm ]
"romanoza" napisał:

I co z tego ??


Dokładnie. Co z tego?

Ama napisał w dniu 14.12.2011 o godzinie 22:47:41 :

w pełni zgadzam się z romim ... pouczyć teraz ... w tym o prawie o zapoznania się z aktami sprawy i możliwością składania wniosków dowodowych ...
jak się oświadczy że chce sie kontynuować jako posiłek i poczyta akta a potem nie złoży wniosków ... znaczy akceptuje postępowanie ... jak powie, że ma parę pytań do świadka Kowalskiego i pytania będą sesnsowne ... to wezwać ponownie Kowalskiego i niech dopyta ...

aa zgadzam się też w zakresie "i co z tego?"

Graffi napisał w dniu 15.12.2011 o godzinie 01:43:43 :

i ja też się zgadzam... i też zapytuję - co z tego???

mathra napisał w dniu 15.12.2011 o godzinie 10:43:51 :

Alicjo!
Zgadzam się z poprzednikami- to głos zdrowego rozsądku Sądu I instancji, a jak Odwoławczy (pardon: Uchylacyjny) zechce wyrok uchylić, to choćbyś całe postępowanie powtórzyła z udziałem już pełnoletniego pokrzywdzonego, to i tak znajdą dziurę w całym i uchylą. A jeśli zechcą utrzymać, to najgorszego błędu nie zobaczą.
Nie ma sensu powtarzać postępowania, jeśli pokrzywdzony tego nie chce, przecież z urzędu nie możemy założyć, że jego przedstawiciel ustawowy działał na jego niekorzyść

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.