Sobota 04 grudnia 2021 Wydanie nr 5031

Prawo rodzinne

ustalenie ojcostwa a alimenty

Lamia napisał w dniu 19.12.2011 o godzinie 22:20:46 :

Mam (chyba) problem i poproszę o wskazówki. Sprawa dotyczy ustalenia ojcostwa, gdzie powód domaga sie ustalenia swojego ojcostwa i nadania dziecku swojego nazwiska. Pozwana (matka) uznała roszczenie co do ojcostwa, nadto wniosła o alimenty, nie nadawanie dziecku nazwiska ojca oraz o ograniczenie ojcu władzy rodzicielskiej. Potraktowałam roszczenia matki jako powództwo wzajemne. Na marginesie ojciec jest w ZK.
I chcę:
z powództwa głownego:
- ustalić ojcostwo,
-nadać dziecku podwójne nazwisko;
z powództwa wzajemnego:
-zasądzić alimenty;
-w pozostałym zakresie powództwo oddalić (co do wyższej kwoty alimentów)
-zawiesić wykonywanie władzy rodzicielskiej;

Czy to jest dobra koncepcja? Bo pogubiłam się również co do władzy rodzicielskiej (czy nie powinnam czasem napisać zawiesza (...) i w pozostałym zakresie wniosek/powództwo oddala?

kazanna napisał w dniu 20.12.2011 o godzinie 09:37:57 :

przede wszystkim nie jest to powództwo wzajemne ( art. 454 kpc) , ale żądania zgłoszone przez stronę pozwana bierzesz do rozpoznania- wyrok wtedy wydajesz po kolei : co do ojcostwa, co do władzy rodzicielskiej, co do nazwiska, co do alimentów,innych roszczeń, kosztów itp. co do władzy rodzicielskiej w twoim przypadku rozważyłabym czy na pewno zawiesić, bo jak pobyt w ZK nie za długi, to lepiej ograniczyć tak jak chce matka. I pytanie czy w takiej sprawie możesz zrobić coś więcej niż chce strona- to nie postępowanie opiekuńcze, tylko proces..

Lamia napisał w dniu 20.12.2011 o godzinie 09:56:17 :

myślałam o powództwie wzajemnym w zakresie roszczeń z ojcostwem związanych

ok, ale wówczas oddalam (powództwo?) w pozostałej części co do alimentów, jak traktować roszczenie zgłoszone przez pozwaną?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.