Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

gospodarstwo rolne - stwierdzenie nabycia a dział spadku

kam napisał w dniu 28.12.2011 o godzinie 14:04:34 :

Toczy się postępowanie o dział spadku i podział majątku.
Spadkodawczyni zmarła w 1980 roku. Postępowanie o sns spadku toczy się w 1993 roku. Wnioskodawca (małżonek) zostaje zobowiązany do wskazania czy wchodzące w skład spadku nieruchomości (wskazane we wniosku) stanowią gospodarstwo rolne, a jeśli tak - do wskazania którzy ze spadkobierców spełniają przesłanki jego dziedziczenia. Zarządzenie niewykonane, a na rozprawie wnioskodawca oświadcza, że w skład spadku nie wchodzi gospodarstwo rolne, bo nieruchomość utraciła charakter rolniczy. I tyle, żadnych szczegółów, sąd nie orzeka o dziedziczeniu gospodarstwa rolnego.
Teraz przy dziale okazuje się, że w skład spadku wchodzą nieruchomości, których spadkodawczyni stała się właścicielką na podstawie zasiedzenia (te wskazane we wniosku), ale też, już po jej śmierci, na rzecz męża (tylko) zostały wydane akty własności ziemi dotyczące dwóch innych działek. Ziemi tej nikt nie traktował jako współwłasność małżonków (bo akt własności ziemi był wydany tylko na męża). To raz.
Dwa - gdy jedna z tych działek była przedmiotem darowizny w 1994 roku nadal była działką rolną, a obdarowana oświadczyła że będzie ją użytkować rolniczo.
Stąd też mam wątpliwości co do utraty charakteru rolnego przez działki wchodzące w skład spadku.
Czy przy dziale spadku jestem związany ustaleniem sądu orzekającego o sns, że w skład spadku nie wchodzi gospodarstwo rolne (skoro o nim nie orzekał, a sprawa była przedmiotem rozprawy), czy też mogę/powinienem samodzielnie dokonywać ustaleń i jeśli ustalę, że było gospodarstwo rolne - wydać w sprawie o dział spadku postanowienie uzupełniające postanowienie z 1993 roku? Przychylam się (niestety) do tej drugiej koncepcji, bo związany jestem chyba tylko sentencją postanowienia z 1993 roku, a nie tym, czego tam nie było...

Johnson napisał w dniu 28.12.2011 o godzinie 14:23:39 :

"kam" napisał:


Przychylam się (niestety) do tej drugiej koncepcji, bo związany jestem chyba tylko sentencją postanowienia z 1993 roku, a nie tym, czego tam nie było...


Ja też.

ropuch napisał w dniu 28.12.2011 o godzinie 14:43:39 :

A ja nie bo nie widzę powodu do komplikowania spraw z natury rzeczy prostych

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.