Poniedziałek 15 sierpnia 2022 Wydanie nr 5285

Prawo rodzinne

fundusz alimentacyjny

abak napisał w dniu 07.01.2012 o godzinie 15:36:50 :

Mam pytanie i prośbę.
2 dzieci ma zasądzone alimenty od matki płatne do rąk ojca.
Ponieważ matka nie płaci, ojciec wystąpił do organu gminy o świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
Ten na jedno dziecko przyznał, w pzypadku drugiego zawiesił postępowanie z urzędu, ponieważ w sądzie toczy się sprawa o zmianę postanowienia w zakresie władzy rodzicielskiej. (matka chce). Sąd wydał postanowienie ustalające, że miejscem pobytu dziecka jest miejsce zamieszkania matki do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w tej sprawie. Jednocześnie komornik zawiesił postępowanie egzekucyjne przeciwko matce w części dot. alimentów na to dziecko.
Czy dobrze kombinuję twierdząc że orgn zawieszając postępowanie miał rację? ponieważ skoro sąd w sumie tymczasowo ale ustalił, że miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania matki to nie jest ona zobowiązana płacić alimentów na to dziecko jego ojcu? a skoro tak to nie można w chwili obecnej przyznać na to dziecko świadczeń z funduszu alimentacyjnego jego ojcu?
inaczej. czy matka jest zobowiązana płacić alimenty do rąk ojca skoro sąd na czas procesu ustalił, że miejscem pobytu tego dziecka jest miejsce zamieszkania matki?

kazanna napisał w dniu 07.01.2012 o godzinie 17:01:51 :

pewnie że miał racje. chociaż wydaje mi się że komornik powinien zawiesić egzekucję na bazie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia z innej sprawy- o pozbawienie tytułu egzekucyjnego wykonalności. Ale może nawet tak jest...

abak napisał w dniu 08.01.2012 o godzinie 14:04:54 :

komornik zawiesił egzekucję na podstawie informacji z sądu, że toczy się postępowanie w sprawie uchylenia obowiązku alimentacyjnego matki na rzecz tego dziecka które u niej przebywa. Ale w aktach mam tylko pismo komornika, moim zdaniem jest ono dla mnie wystarczające, biorąc pod uwagę że mam również wyżej wskazane postanowienie ustalające....
W związku z tym mam pytanie (bo chcę utrzymać postanowienie organu I instancji w mocy) czy jest jakiś przepis na który mógłbym się powołać z KPC czy KRiO>> pytam bo nie chce mi się szukać
pytam bo jakby nie było wyrok zasądzający alimenty jest prawomocny, ale jak napisałem wyżej, w sytuacji gdy jest postanowienie Sądu USTALAJĄCE, ŻE MIEJSCEM ZAMIESZKANIA DZIECKA jest miejsce zamieszkania matki to absurdalne by było by w tym momencie wykonując wyrok sądu płaciła alimenty na rzecz tego dziecka jego ojcu.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.