Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilna procedura

Umorzenie a zawieszenie

jarocin napisał w dniu 17.01.2012 o godzinie 21:33:30 :

Mam następujący problem:
Powód cofnął pozew - przed wydaniem nakazu zapłaty - ze zrzeczeniem się roszczenia z uwagi na zapłatę kwoty objętej pozwem. Wydałem postanowienie o umorzeniu, nie zasądzając nawet kosztów od pozwanej (powód nie wskazał, aby żądał kosztów). Przy doręczeniu tego postanowienia okazało się, że pozwana zmarła - po wniesieniu pozwu, przed wydaniem ww. postanowienia.

Zgodnie ze 174 par. 1 pkt 1 kpc powinienem zawiesić i uchylić postanowienie o umorzeniu. Tylko jaki to ma sens, skoro po wskazaniu następców (co pewnie nie nastąpi) i tak jedynie umorzę ponownie postępowanie.

Pamiętam jakieś orzeczenie, że "umorzenie ma pierwszeństwo", ale to chyba dotyczyło zbiegu podstaw do odrzucenia i umorzenia.


Czy widzicie możliwość uprawomocnienia umorzenia czy też brnąć w 174 par. 1 pkt 1 kpc ?

Joasia napisał w dniu 17.01.2012 o godzinie 22:09:35 :

Zawiesiłabym. Potem podjęcie z następcami i doręczenie im postanowienia o umorzeniu (tego starego, które już wydano - a nie jakiegoś nowego). To tak na szybko.

jarocin napisał w dniu 17.01.2012 o godzinie 22:26:36 :

"Joasia" napisał:

Zawiesiłabym. Potem podjęcie z następcami i doręczenie im postanowienia o umorzeniu (tego starego, które już wydano - a nie jakiegoś nowego). To tak na szybko.


ale to stare 174 par. 2 nakazuje mi uchylić

Joasia napisał w dniu 17.01.2012 o godzinie 22:44:28 :

No tak, nie doczytałam, że zmarła przed wydaniem tego postanowienia. No to - uchylić i zawiesić, a potem podjąć z następcami i umorzyć.
Myślę, że tego zawieszenia nie da się przeskoczyć, niestety.

jarocin napisał w dniu 26.01.2012 o godzinie 14:17:17 :

Czy ktoś ma jeszcze jakąś koncepcję?

cin napisał w dniu 26.01.2012 o godzinie 14:26:12 :

Raczej nie ma innej koncepcji. Uchylić i zawiesić, a jak zostaną wskazani następcy (ewentualnie - jak się zgłoszą), to podjąć, umorzyć i doręczyć następcom.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że umorzy się dopiero po pięciu latach zawieszenia, bo powodowi nie będzie się chciało "bawić" we wskazywanie następców pozwanego.

Owszem umorzenie postępowania spowodowane cofnięciem pozwu ma pierwszeństwo przed odrzuceniem lub zwrotem, ale tu będzie problem z doręczeniem odpisu postanowienia o umorzeniu stronie pozwanej (nie wiadomo, kto jest następcą).

W takich przypadkach pojawia się pytanie, dlaczego ten przepis nakazuje uchylenie orzeczeń "z automatu", skoro po podjęciu postępowania będzie wydane identyczne postanowienie?

ujw napisał w dniu 26.01.2012 o godzinie 17:24:04 :

"cin" napisał:


Owszem umorzenie postępowania spowodowane cofnięciem pozwu ma pierwszeństwo przed odrzuceniem lub zwrotem, ale tu będzie problem z doręczeniem odpisu postanowienia o umorzeniu stronie pozwanej (nie wiadomo, kto jest następcą).wywiesić na tablicy ogłoszeń

Harry napisał w dniu 26.01.2012 o godzinie 20:22:03 :

"ujw" napisał:


Owszem umorzenie postępowania spowodowane cofnięciem pozwu ma pierwszeństwo przed odrzuceniem lub zwrotem, ale tu będzie problem z doręczeniem odpisu postanowienia o umorzeniu stronie pozwanej (nie wiadomo, kto jest następcą).wywiesić na tablicy ogłoszeń

dokładnie

cin napisał w dniu 27.01.2012 o godzinie 07:43:23 :

Można wywiesić, ale to nie będzie skuteczne, bo mamy sytuację, w której nie znamy "nowej strony" (dokładniej następcy zmarłej strony).

Doręczenie przez wywieszenie dokonane w trybie art. 145 k.p.c. (podobnie jak ustanowienie kuratora do doręczeń) może być skutecznie stosowane wtedy, gdy strona (czyli adresat pisma) jest znana, ale nie jest znane miejsce jej pobytu.

jarocin napisał w dniu 31.01.2012 o godzinie 13:55:33 :

Wywieszenie dla zmarłego ? - nie bardzo
Może jednak przyjąć, że takiego postanowienia nie doręczam pozwanemu ? Przecież tam jest tylko, że umarzam i kosztami obciążam powoda. I to miało być pierwsze doręczenie dla pozwanej, która zmarła.

Harry napisał w dniu 31.01.2012 o godzinie 22:14:43 :

"jarocin" napisał:

Wywieszenie dla zmarłego ? - nie bardzo


a dla spadkobierców zmarłego? po co ich ustalać skoro i tak sprawa do umorzenia

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.