Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

przesłuchanie na odległość - wideokonferencja

tombialka napisał w dniu 30.01.2012 o godzinie 22:56:23 :

Czy ktoś ma doświadczenia w zakresie przesłuchania świadka na odległość w drodze wideokonferencji w postępowaniu cywilnym? Sąd z okolic Newcastle zwrócił się do nas mailem z zapytaniem (na razie nieoficjalnie) czy jesteśmy w stanie coś takiego zorganizować. Informatyk twierdzi, że tak. Sprzęt jest i w Sądzie Okręgowym w karnym coś takiego robili. Jak zrobić to w procedurze cywilnej? W rozporządzeniu RADY (WE) NR 1206/2001 z dnia 28 maja 2001 r. w sprawie współpracy między sądami państw członkowskich przy przeprowadzaniu dowodów w sprawach cywilnych lub handlowych jest art. 10 ust. 4, który mówi:

Sąd wzywający może zwrócić się do sądu wezwanego o przeprowadzenie dowodu przy użyciu technologii komunikacyjnych, w szczególności w drodze wideokonferencji lub telekonferencji.
Sąd wezwany uwzględnia taki wniosek, chyba że jest to niezgodne z prawem państwa członkowskiego sądu wezwanego lub występują poważne trudności praktyczne.
Jeżeli sąd wezwany nie uwzględnia wniosku z jednej z tych przyczyn, zawiadamia o tym sąd wzywający przy użyciu formularza E w załączniku.
Jeżeli sąd wzywający lub sąd wezwany nie ma dostępu do środków technicznych, o których mowa powyżej, sądy mogą je sobie udostępniać na podstawie wzajemnego porozumienia.

Ponoć brak szczegółowych regulacji nie stoi na przeszkodzie, żeby coś takiego zrobić. Z drugiej jest art. 157 kpc. Nasz sprzęt nie zapewnia nagrywania. Zresztą Ministerstwo to dopiero szykuje i to w okręgach.
Czy wystarczy ich wniosek zarejestrować w Cps, wezwać świadka na uzgodniony z nimi termin. Zapewnić obecność tłumacza na koszt SP (art. 5 § 2 usp)? W końcu ci z Angli stają przed naszym sądem, a już piszą, że po polsku ni w ząb. A na posiedzeniu to co niby protokołować ich pytania i odpowiedzi? Toż to się uśmieją. Protokół przesłać w ślad za nagraniem? 
Jakieś sugestie?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.