Środa 08 grudnia 2021 Wydanie nr 5035

Dyskusja nad protestem sędziów

najlepszą bronią jest atak

iga napisał w dniu 17.02.2012 o godzinie 10:10:57 :

ponieważ podkurzyła mnie ostatnia wypowiedź naszego kolejnego, setnego już chyba ministra proponuję w tym temacie zbierać informacje na temat przywilejów posłów i senatorów. będą nam potrzebne przy okazji rozmów z mediami gdy zaczniemy skladac pozwy:
1/ politycy sami sobie ustalają diety i dodatki - niektórzy są "etatowymi" posłami od wielu lat - nie podlega to żadnej kontroli - brak organu, który reprezentowałby Skarb Państwa i np. zaskarżył zbyt wysokie diety do sądu (gdzie kontrola władzy ustawodawczej przez sądowniczą??) Podobnie nikt nie kontoluje wysokości wynagrodzeń, premii i odpraw w zawieranych kontraktach - uważam, że powinien być organ reprezentujący Skarb Państwa, posiadający uprawnienia do zaskarżenia umowy do sądu (Prokuratura?, Nik?) , bo to w końcu pieniądze podatników. Na konieczność taką wskazuje chociażby ostatnia afera. (dobrze byłoby wpisywać kwoty). W tym zakresie uważam, że sensowne byłoby nawet złożenie projektu obywatelskiego i jego monitorowanie by nie utknał w szufladzie
2/ czas pracy polityka ...........???? wielka niewiadoma (trzeba sprawdzić w regulaminie ile oni tak naprawdę pracują - w komisjach dba się tylko o kworum, sale sejmowe świecą pustkami - gdzie są???)

wpisujcie dalsze bo ja się nie interesowałam dotąd. A może pora się w końcu przyrzeć

Dred napisał w dniu 17.02.2012 o godzinie 10:37:07 :

immunitety, darmowe przejazdy komunikacją publiczną, telefony komórkowe, zwrot kosztów paliwa

http://dts24.pl/pl,aktualnosc,Czy-dzwoni%C5%82-do-ciebie-pose%C5%82-,924
http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/358622,luksusowe-podroze-polskich-poslow-na-koszt-podatnikow.html#
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/482985,Ile-posel-wydaje-na-paliwo-Nawet-40-tys-zl

TGC napisał w dniu 17.02.2012 o godzinie 10:50:42 :

USTAWA z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych

Art. 7. 1. Dokument paszportowy wydaje się na wniosek osoby pełnoletniej po przedłożeniu wymaganych dokumentów, pobraniu danych biometrycznych i uiszczeniu należnej opłaty.
2. Paszporty dyplomatyczne i paszporty służbowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych są wydawane bez pobierania opłat.

Art. 26. 1. Uprawnionymi do otrzymania paszportu dyplomatycznego są:
1) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej;
2) Marszałek i wicemarszałkowie Sejmu;
3) Marszałek i wicemarszałkowie Senatu;
4) Prezes i wiceprezesi Rady Ministrów;
5) ministrowie, sekretarze i podsekretarze stanu;
6) posłowie i senatorowie;
7) posłowie do Parlamentu Europejskiego wybrani w Rzeczypospolitej Polskiej;
8) Prezes, Wiceprezes i sędziowie Trybunału Konstytucyjnego;
9) Pierwszy Prezes i Prezesi Sądu Najwyższego;
10) Prezes i wiceprezesi Naczelnego Sądu Administracyjnego.
2. Paszporty dyplomatyczne otrzymują także małżonkowie osób wymienionych w ust. 1 pkt 1-5 i 8-10, jeżeli towarzyszą im w podróży służbowej poza granicami kraju.

Art. 31. 1. W przypadkach uzasadnionych potrzebą ochrony interesów Rzeczypospolitej Polskiej za granicą minister właściwy do spraw zagranicznych może podjąć decyzję o wydaniu paszportu dyplomatycznego lub paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych również obywatelom polskim innym niż wskazanym w art. 26-28.


Czyli:
- poseł i senator z automatu dostaje paszport dyplomatyczny, zawsze za darmo (podobnie zresztą jak władza wykonawcza do szczebla podsekretarza stanu włącznie)
- sędzia - poza kilkoma najważniejszymi prezesami - paszportu dyplomatycznego nie dostaje nigdy (chyba że MSZ mu po uważaniu da w przypadku określonym w art. 31, czyli nigdy); za zwykły paszport płaci jak każdy

rbk napisał w dniu 17.02.2012 o godzinie 11:42:37 :

Art. 43. 1. Poseł i senator ma prawo, na terenie kraju, do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym, a także do bezpłatnych przejazdów środkami publicznej komunikacji miejskiej.

[ Dodano: Pią Lut 17, 2012 11:43 am ]
Art. 36. Posłom i senatorom oraz członkom ich rodzin przysługują świadczenia zdrowotne na zasadach określonych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

inger napisał w dniu 17.02.2012 o godzinie 16:47:48 :

"- Nie należy lekceważyć głosu ludzi, szczególnie, gdy jest tak dobitnie wyrażany, np. w formie protestów – powiedział premier"

powiedział to w kontekście ACTA (cytat za: http://wiadomosci.onet.pl/raporty/protest-przeciw-umowie-acta/donald-tusk-list-do-przywodcow-epl-ws-odrzucenia-a,1,5030295,wiadomosc.html), ale to ogólna zasada podejmowania decyzji w polityce, po raz pierwszy tak pięknie zwerbalizowana przez władzę.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.