Środa 01 lutego 2023 Wydanie nr 5455

HELP FOR STUDENT

KSCU a Prawo o stowarzyszeniach.

HK napisał w dniu 19.02.2012 o godzinie 00:46:16 :

Czy ktoś może mi podpowiedzieć jakiś tok myslenia, jaki stosunek ma art. 17 ust. 4 ustawy - Prawo o stowarzyszeniach do art. 53 ust. 1 ustawy o kosztach w sprawach cywilnych?

Prawo o stowarzyszeniach (ustawa z 1989 r., interesujący mnie artykuł wszedł w życie w czerwcu 2003 r.) przewiduje, że postępowanie w sprawach o wpis do rejestru stowarzyszeń jest wolne od opłat sądowych. Natomiast w ustawie o kosztach z 2005 r. jest mowa o opłacie od wniosku w wysokości 250 zł.

I tu mam problem. Czy uznać, że znajduje tu zastosowanie zasada lex posterior, a "racjonalny ustawodawca" zapomniał skreślić art. 17 ust. 4? Czy raczej oba przepisy mówią o czyms innym, a ja nie potrafię chwycić tej różnicy?

Komentarz do KSCU w Lexie nic na ten temat nie mówi.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.