Czwartek 04 marca 2021 Wydanie nr 4756

Cywilne materialne

Skutki zasiedzenia służności przesyłu

Młody napisał w dniu 23.02.2012 o godzinie 11:52:53 :

Mam pytanie o skutki zasiedzenia służebności przesyłu. Powód domaga się wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości od przedsiębiorstwa przesyłowego, które w postępowaniu nieprocesowym złożyło wniosek o stwierdzenie zasiedzenia służebności przesyłu z dniem wcześniejszym niż początkowy okres, za który powód domaga się wynagrodzenia. Pozwane przedsiębiorstwo przesyłowe domaga się zawieszenia postępowania, bo twierdzi, że jeśli sąd stwierdzi zasiedzenie służebności, to nie musi niczego płacić. Powód mówi, że to nie ma żadnego związku, bo on domaga się wynagrodzenia nie za ustanowienie służebności przesyłu, lecz za to, że słupy znajdują się na terenie. Stanowisko powoda jest chyba dziwne, bo z art. 3051 k.c. wynika, że służebność przesyłu to prawo do korzystania oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń. Jeśli zatem powód domaga się wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości, a pozwany to korzystanie będzie miał zagwarantowane przez zasiedzenie, no to chyba żądanie powoda nie jest słuszne. Skoro strony - z oczywistych względów - nie umówiły się na wynagrodzenie, to wskutek zasiedzenia powód nie może już niczego żądać od przedsiębiorstwa przesyłowego, także w przyszłości. Czy mam rację? Czy należy zawiesić w związku z tym postępowanie o zapłatę do czasu zakończenia postępowania o zasiedzenie, skoro skutki zasiedzenia są erga omnes?

kzawislak napisał w dniu 23.02.2012 o godzinie 12:00:00 :

nie jestem w temacie, ale o służebności przesyłu była mowa w tym wątku: http://sedziowie.kei.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=4162

może coś tam wyczytasz

Młody napisał w dniu 23.02.2012 o godzinie 12:35:17 :

"kzawislak" napisał:

nie jestem w temacie, ale o służebności przesyłu była mowa w tym wątku: http://sedziowie.kei.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=4162

może coś tam wyczytasz


Dzięki Wielkie. Faktycznie lektura dużo daje. Dla mnie temat uznaję za zamknięty.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.