Środa 30 listopada 2022 Wydanie nr 5392

Cywilna procedura

Egzekucja administracyjna?

mariusz78 napisał w dniu 28.02.2012 o godzinie 10:02:10 :

Poszukuję specjalistów od egzekucji zwłaszcza administracyjnej.
SP-Urząd Skarbowy wniósł pozew o zasądzenie od Y określonej kwoty z ograniczeniem odpowiedzialności do przedmiotu hipoteki. Powód twierdził, że była prowadzona egzekucja administracyjna przeciwko X i na podstawie wystawionego w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym tytułu wykonawczego, organ podatkowy uzyskał hipotekę przymusową na nieruchomości Y. X darował nieruchomość Y, po wpisie hipoteki przymusowej. Organ twierdzi, że musi uzyskać cywilny tytuł wykonawczy aby prowadzić egzekucję.
Ja zastanawiam się nad tym czy nie znajdzie zastosowanie art. 28a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - w przypadku przejścia obowiązku objętego tytułem wykonawczym na następcę prawnego zobowiązanego, postępowanie egzekucyjne jest kontynuowane, a dokonane czynności egzekucyjne pozostają w mocy. Zastosowanie dalszych środków egzekucyjnych może jednak nastąpić po wystawieniu przez wierzyciela nowego tytułu wykonawczego i skierowaniu go do organu egzekucyjnego wraz z urzędowym dokumentem wykazującym przejście dochodzonego obowiązku na następcę prawnego.. W takim przypadku pozew chyba nadawałby się do odrzucenia

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.