Poniedziałek 15 sierpnia 2022 Wydanie nr 5285

Karne materialne

Subsydiarny akt oskarżenia przeciwko osobie z immunitetem

Stanisław napisał w dniu 29.02.2012 o godzinie 07:11:53 :

Chciałbym poznać opinie koleżanek i kolegów co zrobić z subsydiarnym a/o jeśli oskarżonym jest osoba z immunitetem formalnym i toczy się postępowanie o uchylenie tego immunitetu (oskarżyciel złożył taki wniosek). Wpadłem na dwie koncepcje jedna znajdująca oparcie w piśmiennictwie (zawieszenie postępowania do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w przedmiocie uchylenia immunitetu) sprawę zarejestrować jako Ko (osoba chroniona immunitetem nie ma statusu oskarżonego) lub umorzenie postępowania (strona po ewentualnym uchyleniu immunitetu mogłaby wnieść o przywrócenie terminu do wniesienia a/o. Niestety nie jest to problem tylko teoretyczny.

censor napisał w dniu 29.02.2012 o godzinie 07:37:26 :

Obie koncepcje zdają się "mieć ręce i nogi", a sam takiego przypadku nie miałem.

romanoza napisał w dniu 29.02.2012 o godzinie 07:39:44 :

Też wydaje mi się, że oba sposoby postępowania dadzą się uzasadnić i nie widzę jakichś poważnych argumentów przeciwko żadnemu z nich.

giedrys napisał w dniu 29.02.2012 o godzinie 09:37:50 :

Ja proponował bym zawieszenie postepowania, a umorzenie dopiero po odmowie uchylnia immunitetu. Podstawa umorzenia mówiąca o braku wymaganego zezwolenia na ściganie traktowana literalnie faktycznie pozwala na umorzenie jeszcze przed wystąpieniem o takowe zezwolenie, ale § 2 art. 17 kpk wskazując na czynności dopuszczalne przed uzyskaniem zezwolenia na ściganie okresla tez jasno intencje ustawodawcy - umorzenie może mieć miejsce dopiero po udmowie zezwolenia na ściganie lub braku wniosku o zezwolenie na ściganie. Inaczej będzie przedwcesne.

andrzej74 napisał w dniu 29.02.2012 o godzinie 09:58:35 :

Tak sobie tyko myślę, czy można przywrócic termin do wniesienia subsydiarnego a/o.... chyba tu nie ma mowy o terminie zawitym.

rbk napisał w dniu 29.02.2012 o godzinie 12:37:49 :

Miałem kilka razy takie sprawy. Postępowanie konsekwentnie umarzałem. Orzeczenia były zaskarżane i utrzymywane w mocy. Akty oskarżenia dotyczyły prokuratorów, sędziów, posłów.

totep napisał w dniu 29.02.2012 o godzinie 12:59:41 :

Postanowienie o umorzeniu jest wydawane z powodów formalnych. Moim zdaniem nie ma przeszkód, aby po ewentualnym uchyleniu immunitetu subsydiarny a.o. złożyć ponownie.

giedrys napisał w dniu 29.02.2012 o godzinie 14:05:21 :

"totep" napisał:

Postanowienie o umorzeniu jest wydawane z powodów formalnych. Moim zdaniem nie ma przeszkód, aby po ewentualnym uchyleniu immunitetu subsydiarny a.o. złożyć ponownie.

No tak. Tak jak w zwykłym postępowaniu przygotowawczym zatrzymuje się immunitetowca na jeździe po pijaku, to wpierw nalezy mu umorzyć, a potem kierowac wniosek o uchylenie imminutetu i ewentualnie po uchyleniu podejmować umorzone

justice napisał w dniu 01.03.2012 o godzinie 14:25:39 :

Też umarzałem w takiej sytuacji - art.17§1 pkt 10 kpk.

wanam napisał w dniu 01.03.2012 o godzinie 19:39:44 :

miałem prywatkę przeciwko p.osłance od razu z informacją o wystąpieniu o uchylenie immunitetu

nie robiłem absolutnie nic... poza zarządzeniem... przedłożyć z informacją o uchyleniu immunitetu, bądź za 3 miesiące... po upływie przedłożono, wysłałem pismo do kancelarii Sejmu... uprzejmie udzielili odpowiedzi, iż dopiero co będą procedować.... więc kolejne za 3 miesiące.... po ich upływie pismo, odpowiedź, że nie uchylili ... i umorzenie

nie widziałem podstaw do zawieszania

Stanisław napisał w dniu 02.03.2012 o godzinie 22:57:46 :

Ostatecznie zawiesiem jako Ko więc nie mają jeszcze statusu oskarżonych. Czy zdarzało się komuś by odmowe wszczęcia a później umorzenie prokuratorskie uchylał sąd. Myśałem, że to dość żadkie zjawisko.

blossom napisał w dniu 05.05.2012 o godzinie 11:21:11 :

Ja spotkałam się kiedyś z taką sytuacją, że po uchyleniu przez sąd postanowienia o umorzeniu postępowania "w sprawie", dotyczącego osób z immunitetami, prokurator drugi raz je umorzył, a pokrzywdzony wniósł subsydiarny ao, występując równocześnie o uchylenie immunitetu. Sąd zawiesił postępowanie (zarejestrowane jako K), jak długo nie było prawomocnego rozstrzygnięcia o odmowie uchylenia immunitetu, jednak pisma kierował do zainteresowanych per "oskarżony". Po odmowie uchylenia immunitetu postępowanie umorzył - stwierdzając, że akt oskarżenia został wniesiony o inny czyn, niż ten, w sprawie którego prowadzone było postępowanie przygotowawcze...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.