Środa 28 października 2020 Wydanie nr 4629

Prawo rodzinne

nadanie kl. wyk. przeciwko małżonkowi w alimentach

Mikasaty napisał w dniu 16.03.2012 o godzinie 08:06:54 :

mam ochotę wdać się w spór wydziałowy. przekazano mi wniosek o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika w sprawie o alimenty. brakuje mi trochę argumentów merytorycznych. nadanie klauzuli wykonalności przeciwko matce dziecka, która pobiera alimenty od ojca na dziecko, może spowodować, że matki przestaną dochodzić alimentów w imieniu dzieci, bo to się może odwrócić przeciwko nim samym. ale to nie jest argument, że ma się tym zajmować cywilny, a nie rodzinny . skoro rodzinny dba o dobro dzieci i rodziny, to jak miałabym jako rodzinnik nadać taką klauzulę?
wiem jedynie, że niewiele rodzinnych się tym zajmuje, ale nie wiem co mam powiedzieć /napisać/, żeby wygrać spór.
pomocy!
help!

kazanna napisał w dniu 16.03.2012 o godzinie 09:42:09 :

u nas rozpoznaje taki wniosek wydział rodzinny i nikt się nie spiera międzywydziałowo. W takim stanie faktycznym jak podałaś, koleżanka wniosek po prostu oddaliła ( żona reprezentuje wierzycieli, nie może być jednocześnie po obu stronach ) . Pamiętaj też że w obecnym stanie prawnym nadanie takiej klauzuli przeciwko małżonkowi w sprawie o alimenty jest w zasadzie niemożliwe ( tak mi się wydaje.... ) , chyba że chodzi o tytuł sprzed 20.01.2005r.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.