Środa 01 lutego 2023 Wydanie nr 5455

Prawo rodzinne

zabezpieczenie wniosku o zmianę powierzenia wykonyw. władzy

sławo napisał w dniu 26.03.2012 o godzinie 11:15:37 :

czy dopuszczacie w sprawie o zmianę orzeczenia w przedmiocie powierzenia wykonywania władzy rodzicielskiej zabezpieczenie polegające na powierzeniu ojcu wykonywania władzy rodzicielskiej w jeden miesiąc wakacji oraz okresy tzw. długich weekendów i świąt? Czy uznalibyście że to jednak wkracza w zmianę sposobu kontaktów i wykracza tym samym poza przedmiot postępowania i oddalilibyście taki wniosek.

Casus: sprawa o zmianę toczy się od roku, jest opinia RODK że zmiana może być dokonana, takie są preferencje dziecka (12 lat). Ale są tez liczne zarzuty do opinii. Ojciec domaga się zabezpieczenia w taki sposób jak wskazałam, nie chce dziecka do siebie na razie na stałe z uwagi na szkołę, a ojciec mieszka w drugim krańcu Polski i nie chce dziecku mącić szkoły.
Chciałby jednak w ramach "rzygotowania do wyjkonywania władzy" spędzać z dzieckiem dłuższe okresy w tym wakacje jako okres przygotowawczy do nowej szkoły i przeprowadzka do nowego miasta.

Chcę tak zabezpieczyć, ale docierają do mnie uwagi, że orzeknę w istocie o kontaktach, że lepiej niech ojciec wytoczy sprawę o kontakty i wtedy mu tak zabezpieczę kontakty. No ale to mi nie leży, wszczynać kontakty do sprawy o powierzenie.

kazanna napisał w dniu 26.03.2012 o godzinie 14:18:39 :

zaryzykuje tezę , że możesz bardzo dużo zwłaszcza w trybie zabezpieczenia . uważam że z niczego nie wynika konieczność "zabezpieczenia" tożsamego z żądaniem , wręcz przeciwnie, cele i środki bywają różne. W stanie faktycznym przez ciebie naszkicowanym , "uregulowanie " ferii czy wakacji jest jak najbardziej zasadne.

iskierka napisał w dniu 26.03.2012 o godzinie 20:10:03 :

Witam!
Napiszę krótko. Zgadzam sie w 100 % z Kazanną. Dokonywałam takich zabezpieczeń, przechodziły przez drogę odwoławczą.

koriolan napisał w dniu 26.03.2012 o godzinie 20:19:32 :

Moim zdaniem takie zabezpieczanie jednak wkracza w zmianę sposobu kontaktów i tym samym wykracza poza przedmiot postępowania. To oczywiście kwestia konkretnej oceny tego wniosku o zabezpieczenie. Ja oddaliliłbym taki wniosek, dotyczy on jednak sensu stricte kontaktów, to taka próba obejścia bokiem kwestii uregulowania kontaktów w sprawie o powierzenie władzy. Jednak są tu różne roszczenia: o powierzenie władzy i o uregulowanie kontaktów a nie muszę nikomu tu tłumaczyć że to bardzo różne sprawy
Jeśli we wniosku o zabezpieczenie nie ma słowa o tym by uczestnikowi powierzyć władzę a tylko w ramach "rzygotowania do wykonywania władzy" mógł on spędzać z dzieckiem dłuższe okresy to ewidentnie jest to kwestia kontaktów.
Wiem że to uciążliwe ale wielokrotnie prowadzę równoległe sprawy o władze i o kontatkty.

kazanna napisał w dniu 26.03.2012 o godzinie 20:26:57 :

masz rację, ale jak napisałam- zabezpieczenie nie musi być tożsame z żądaniem. Moim zdaniem można uregulować kontakty w trybie zabezpieczenia, a skończyć postępowanie tak ja żądają strony - w przedmiocie władzy rodzicielskiej. Zabezpieczenie to bardzo specyficzny rodzaj decyzji. Moje sprawy też przechodziły przez odwołanie ( od zabezpieczenia) i były utrzymywane.

K.Ierownik napisał w dniu 17.04.2012 o godzinie 18:03:06 :

Mam pogląd taki sam jak kazanka.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.