Czwartek 19 maja 2022 Wydanie nr 5197

Cywilne materialne

oświadczenie spadkowe zagranicą

Włóczykij napisał w dniu 18.04.2012 o godzinie 23:42:12 :

Mam oświadczenie spadkowe o odrzuceniu spadku złożone w Irlandii przed public notary.
No i mam dylemat, czy to wystarczy, no bo kc wymaga, że ma to być przed sądem lub przed notariuszem, SN wypowiedział się, że przed notariuszem tylko w formie aktu notarialnego. Wiadomo, że zagranicą może być przed konsulem.
No ale pytanie, czy jednak taki dokument nie wystarczy. Mimo, że to niewątpliwe dokument urzędowy, to jednak tam notariusz ma jakiś inny charakter i nawet cos piszą, że u niego nie przenosi się własności. Czy zatem wystarczy złożyć oświadczenie przed takim notariuszem, skoro u nas tak wysoko formalnie to obwarowali.
Jest opcja, że konsul, by to legalizował, że zgodnie z prawem lokalnym można jednak było przed notariuszem, ale tu znowu stoją wobec dylematu, czy to, że w ten sposób potwierdzę, że według prawa lokalnego takie złożenie oświadczenia jest ważne, to nie wiem, czy na nasze wymogi to wystarczy.
Na necie otworzyło mi się jakieś forum, a tam Nasz Plesser i jednak poprzez art. 12 ppm wygląda na to, że aprobowałby ten wariant, że mogli tak złożyć to oświadczenie w innym kraju z anglosaskim porządkiem (USA), ale zalecałby legalizację o konsula (chyba nie przeinaczyłam tej myśli).
Zaniepokoiły mnie to, że ten dokument kończy się tym, że składający oświadczenie dodaje, że przysięga oraz zwrot „The within notariat act is limited to the verification of the name (s) and signature (s) of the Appearer(s)(, unless otherwise expressly stated in Engilish language” – czy to tylko takie zwykłe zastrzeżenie, czy jednak klauzula coś jeszcze oznaczająca.
No jeszcze zostało mi zapytanie do MS, czy to wystarczy, czy jednak wzywać, bo jednak forma wymagana dla tego rodzaju oświadczenia nie jest wystarczająca.

falkenstein napisał w dniu 18.04.2012 o godzinie 23:55:16 :

Klauzula stwierdza tyle, że notariusz poświadczył tylko podpis. A zatem masz tak naprawdę tylko pismo z podpisem urzędowo poświadczonym

Włóczykij napisał w dniu 19.04.2012 o godzinie 00:00:49 :

no tak miałam tę obawę, że tylko tak by to przyszło odczytać, ale w sumie skoro tam jest, że ten składający "rzysięga" przed podpisaniem się, to może zostanie,że wg prawa lokalnego to dostateczna forma i moje zastanawianie się jest nadal aktualne
żeby było ciekawiej, to załącznikiem do tego był akt zgonu, czyli jakby się starali, żeby było corect

kam napisał w dniu 19.04.2012 o godzinie 06:53:01 :

przyjąć, że jest to oświadczenie złożone przed sądem w formie pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym? tylko czy termin będzie zachowany...

mariusz78 napisał w dniu 19.04.2012 o godzinie 08:15:53 :

"kam" napisał:

przyjąć, że jest to oświadczenie złożone przed sądem w formie pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym? tylko czy termin będzie zachowany...Ja chyba też bym tak przyjął.

Joasia napisał w dniu 19.04.2012 o godzinie 17:48:32 :

Zgodnie z ppm dla ważności wystarczy zgodność formy z prawem miejsca sporządzenia.
Zwróciłabym się do MS z pytaniem, czy ta forma - z podpisem public notary - wystarcza wg prawa irlandzkiego do skutecznego złożenia tego oświadczenia. jak wystarcza - to wystarcza.
Poczytaj np. I CKN 345/97.

plesser napisał w dniu 19.04.2012 o godzinie 20:29:23 :

Jak wspomniał Falk, masz tylko urzędowo poświadczony podpis.
Jak wspomniał Kam, najłatwiej byłoby gdyby wpłynęło do sądu spadku przed upływem terminu na odrzucenie. Wtedy uznajesz za oświadczenie złożone sądowi spadku z podpisem urzędowo poświadczonym (art. 1018 par. 3 zd 2, 2 alternatywa KC). Irlandzki notary public to taki „ieczątkarz”, który nie musi być nawet prawnikiem. Jego rola ogranicza się do stwierdzenia tożsamości składającego podpis i poświadczenia podpisu.
W Irlandii nie dostaniesz legalizacji przez konsula, bo Irlandia jest stroną konwencji haskiej o apostille i konsul tam nie legalizuje dokumentów. Alternatywą jest, jak pisze Joasia, spełnienie wymogów prawa irlandzkiego co do formy oświadczenia o odrzuceniu przysposobienia testamentowego (art. 25 ust. 1 zd. 2 nowego PPM z 2011 r.). Aby je ustalić trzebaby pisać do MS.
Jakiś czas temu mieliśmy w kancy problem irlandzkich odrzuceń w Polskiej sprawie spadkowej i starałem się w niemieckich źródłach ustalić, jakie obowiązują tam uregulowania co do formy. Nie udało mi się to do końca. Może być pewien problem bo w tamtejszym prawie beneficjent rozrządzenia spadkowego, jak to w common law, nie odpowiada za długi spadkowe. Dlatego składanie oświadczenia o odrzuceniu (disclaimer) jest bardzo rzadko występującą praktyką. Domyślam się, że nie zainteresowany spadkiem beneficjent po prostu nie odbiera majątku spadkowego od egzekutora testamentu. Nie wiem więc na ile będzie szczegółowa ustawowa regulacja formy złożenia takiego oświadczenia. Jeśli pójdziesz tą drogą, i uda Ci się coś ustalić, napisz proszę.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.