Niedziela 22 maja 2022 Wydanie nr 5200

Cywilna procedura

Otwarcie testamentu z USA - Help pilne

Joasia napisał w dniu 19.04.2012 o godzinie 18:39:08 :

Prośba wielka o pomoc - sesja na jutro, wejście w zastępstwie.
Spadek - z nieruchomością w Polsce. Testament spisany w USA, testator dwojga obywatelstwa, majątek tez tam. Sąd w USA przeprowadził sprawę spadkową i dał nam odpis testamentu poświadczony za zgodność. Referent uzyskał juz z MS-u papiery, że testament ważny w g ichniego prawa.

Jak otworzyć i ogłosić ten testament? Na tym odpisie? Czy poprosić sąd z USA o protokół ichniego otwarcia i ogłoszenia? (Ale nie wiem, czy oni to robili.) Czy w ogóle po sprawie spadkowej w USA trzeba to teraz jeszcze otwierać i ogłaszać ?

[Tylko nie piszcie, please, żeby to zdjąć z wokandy albo takie tam.]

Czy jest tu może Plesser?

plesser napisał w dniu 19.04.2012 o godzinie 19:56:57 :

Ichniejsze otwarcie i ogłoszenie (jeśli mają porównywalną instytucję) jest bez znaczenia ze względu na wyłączną jurysdykcję sądu polskiego wynikającą z nieruchomości (1110(2) KPC). W ramach stwierdzeniówki opierasz się na testamencie, więc otwierałbym raz jeszcze. Nie ma innej drogi niż otwarcie na odpisie, bo oryginału Amerykanie najpewniej nie wydadzą.

Przećwiczyłem kiedyś podobny motyw w sprawie polsko-niemieckiej z nieruchomością w Polsce i niemieckim testamentem notarialnym otwartym w Niemczech na podstawie którego tamtejszy sąd zrobił niemieckie stwierdzenie. Odpis testamentu ze wzmianką o jego otwarciu wydany przez sąd niemiecki został złożony w polskim sądzie spadku i to przed stwierdzeniówką – celem dokonania otwarcia. SR dokonał tego otwarcia na odpisie.

Agni napisał w dniu 19.04.2012 o godzinie 19:59:50 :

Według mnie otwiera i ogłasza testament ten sąd, lub organ, który z mocy prawa dysponuje jego oryginałem. Chodzi tu przecież o upublicznienie treści testamentu, zapoznanie z nim osób zainteresowanych. Więc, skoro toczyła się sprawa w USA, to z pewnością tamtejszy organ (sąd lub właściwy urzędnik sądowy, czasem też wykonawca testamentu - zależy od stanu) dokonał podobnej procedury, co u nas otwarcie i ogłoszenie. Sprawdź na odpisie, albo w treści orzeczenia spadkowego tego sądu, który prowadził sprawę, często są tam informacje o ogłoszeniu testamentu, zwłaszcza, gdy jest on podstawą dziedziczenia. otwieranie drugi raz tego samego testamentu jest bezcelowe, zwłaszcza, że i tak masz jego odpis.

Dred napisał w dniu 19.04.2012 o godzinie 20:02:53 :

Ja też kiedyś miałem odpis testamentu sporządzonego za granicą i zrobiłem stwierdzeniówkę na podstawie odpisu bez otwierania (z powodów wskazanych przez Agni).

kam napisał w dniu 19.04.2012 o godzinie 20:04:55 :

odpisu testamentu nie otwieram i nie ogłaszam (choć kiedyś to robiłem), co więcej - w ogóle nie traktuję tego dokumentu jako testamentu, a jedynie ustalam na jego podstawie istnienie i treść testamentu

gilgamesz napisał w dniu 19.04.2012 o godzinie 20:05:54 :

"Joasia" napisał:Jak otworzyć i ogłosić ten testament? Na tym odpisie? Czy poprosić sąd z USA o protokół ichniego otwarcia i ogłoszenia? (Ale nie wiem, czy oni to robili.) Czy w ogóle po sprawie spadkowej w USA trzeba to teraz jeszcze otwierać i ogłaszać ?Moim zdaniem trzeba otworzyć i ogłosić niezależnie od tego co zrobiono w USA. To jest chyba norma procesowa a nie materialna. Procedura którą stosujesz jako sąd wymaga tego od ciebie i wskazuje, kiedy może coś za ciebie zrobić inny organ (notariusz, pomoc prawna) Tu nie ma takiej sytuacji. Masz obowiązek otworzyć i ogłosić. Pomijam już, że małe są szanse, że w USA jest taka sama regulacja jak u nas.
Jeśli nie ma możliwości uzyskania oryginału to przy otwarciu i ogłoszeniu chyba ograniczyłbym się do tego odpisu - skoro on będzie podstawą rozstrzygnięcia.

Poza tym tak pragmatycznie to chyba lepiej zrobić w razie wątpliwości więcej niż mniej jeśli to więcej nie wymaga wiele zachodu.... tak tak wiem pogląd przeciwny też jest kuszący po co robić więcej

Joasia napisał w dniu 20.04.2012 o godzinie 10:13:14 :

Dziękuje serdecznie. Na podstawie Waszych wypowiedzi wyrobiłam sobie takie podejście, że postanowieniem na rozprawie odtworzę treść testamentu na podstawie odpisu, po czym go otworzę i ogłoszę.
Wydaje sie to mieć jakiś sens z punktu widzenia proceduralnego - a jeśli nie ma sensu merytorycznie, to i tak nikomu nie zaszkodzi.


Bardzo, bardzo dziekuję za - szybką - pomoc. Pozdrawiam.
Joasia.

Volver napisał w dniu 20.04.2012 o godzinie 11:32:58 :

"kam" napisał:

odpisu testamentu nie otwieram i nie ogłaszam (choć kiedyś to robiłem), co więcej - w ogóle nie traktuję tego dokumentu jako testamentu, a jedynie ustalam na jego podstawie istnienie i treść testamentu


po dokonaniu czynności odtworzenia testamentu-tak odtworzony testament otwieram i ogłaszam;
otwarcia i ogłoszenia zaś dokonuję na zagranicznym oryginalnym odpisie--nie zgodziłbym się kam z proponowaną praktyką--wszak-aby ogłosic i otworzyc testament notarialny polski, nie jest konieczne ściaganie jego oryginału;chyba że to robicie.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.