Witam, mam dylemat odnośnie powyższego przedmiotu, a mianowicie chodzi o taki o to kazus:
Na zgromadzeniu wierzycieli, wszyscy wierzyciele reprezentujący poszczególne kategorie interesów wypowiedzieli się za przyjęciem układu likwidacyjnego (poprzez przejęcie majątku upadłego przez wierzycieli). Nastąpiło to wbrew woli dłużnika, który zgłosił propozycję układu restrukturyzacyjnego (zmniejszenie sumy długów i rozłożenie ich spłaty na raty).
Czy możliwe jest przyjęcie układu wbrew propozycjom dłużnika?
Czy dłużnik ma prawo zaskarżyć przyjęty układ do sądu i czy sąd zatwierdzi taki układ?
Będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc!
"luczi666" napisał:
Będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc!
"Johnson" napisał:
Będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc!
"Darkside" napisał:
Będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc!
trochę za mało danych w tym kazusie,
sąd ogłosił upadłość dłużnika z możliwością zawarcia układu na wniosek dłużnika czy wierzyciela (art. 267 ust. 4 pr. up.)? a może upadłość połączoną z likwidacją majątku upadłego (art. 268 pr. up).
W najbardziej typowiej (tj. pierwszej sytuacji) układ zaproponowany i przegłosowany przez wierzycieli nie będzie zatwierdzony, gdyż układ taki wymaga zgody dłużnika (jest to układ dłużnika z wierzycielami)
wówczas:
Art. 286. 1. Jeżeli nie doszło do zawarcia układu, sąd niezwłocznie zmienia sposób prowadzenia postępowania z postępowania z możliwością zawarcia układu na postępowanie obejmujące likwidację majątku upadłego i ustanawia syndyka. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie. Sąd drugiej instancji rozpoznaje zażalenie w terminie miesiąca od dnia przedstawienia mu akt sprawy.
M.zd. w przypadku zatwierdzenia takiego układu przysługuje dłużnikowi zażalenie