Poniedziałek, 20 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5929
Poniedziałek, 20 maja 2024

Forum sędziów

komornik - opłata

jupi
07.05.2012 23:10:53

Mam pytanie,
Komornik wydał postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela (został spłacony przez dłużnika). Komornik dokonał pewnych czynności ale się nie napracował i chce opłaty od dłużnika w wysokości powiedzmy 30.000 zł na podstawie art. 49 ust. 2 (prawidłowo wyliczona), a dłużnik wniósł do sądu wniosek o obniżenie opłaty do 10.000 zł. Uważam że trzeba obniżyć. Jak waszym zdaniem będzie brzmiała sentencja postanowienia w tym zakresie. Ja się spotkałem z jedną ale brzmi dość dziwnie, a zatem jej nie przytoczę. Ja bym się trzymał literalnie przepisy 49 ust. 10 ustawy. Jak uważacie?

Pawnik
08.05.2012 10:48:51

postanowił:
"obniżyć wysokość opłaty ustalonej postanowieniem Komornika Sądowego ........ z dnia ..... w punkcie .......... do kwoty ..............".

Joasia
08.05.2012 13:38:40

A dlaczego chcessz obniżyc tę opłatę tylko przy małym nakładzie pracy? Jakieś są jeszcze inne szczególne okoliczności? Bo sam nakład - to m.zd. zamało. W końcu na czym polegać ma egzekucja z powiedzmy rachunku bankowego? Na zajęciu i otrzymani kwoty z banku. A że szybko? To dobrz, egzekucja ma być szybka. Wierzycielowi ani Państwu nie zależy na egzekucjach pracowitych, tylko skutecznych i szybkich. Im szybciej i im skuteczniej - tym lepiej.
Ja w postanowieniach odmawiających obniżenia opłaty pisze mniej więcej tak, że komornik wykonał wszystkie czynności wymagane przy danym sposobie egzekucji, wykonał je szybko i sprawnie. Nie ma innych czynności, które powinien był wykonać a nie wykonał. A że za to mu przysługuje te 8 procent - to tak ustawodawca zdecydował, że za rachunek bankowy właśnie 8 %.

Weźcie pod uwagę, że opłaty nie są zarobiem komornika za daną sprawę, tzn. nie jest to cena za tę konkretnę sprawę. To jest danina publicznoprawa (trafiająca na konto komornika - ale to dlatego, że Państwowe zadania realizuje i Państwo na tym korzysta, że samo komorników nie utrzymuje). Ten system jest tak pomyślany, że dłużnicy od skutecznych egzekucji mają swymi opłatami utrzymywać wszystkie egzekucje - także te nieskuteczne. czyli te circa 7 % skutecznych egzekucji musi pokryć koszt całego systemu, także tych 93 % egzekucji nieskutecznych. (czy jakie tam teraz są proporcje - może się mieniły o pare punktów procentowych, ale niewiele).

Jakby w każdej egzekucji skutecznej np. z rachunku bankowego obniżać opłatę - bo się nie napracował - to z czego szłyby egzekucje nieskuteczne np. alimentów?

Rozumiem, że są sytuacje, gdy ta obniżka jest potrzebna - dłużnik chory na raka, żona bezrobotna, dzieci specjalnej troski - a tu jeszcze komornik chce 3 tysiące. OK.
Ale tak po prostu - że się nie napracował? A co miałby tam jeszcze robić?

Gotka
08.05.2012 14:13:42

w Kwartalniku ostatnim jest artykuł nt. tego obniżenia opłaty
jest tam mowa o tym, że powinny być spełnione 2 przesłanki kumulatywnie - mały nakład pracy + szczególne okoliczności (chory dłużnik etc)

Joasia
08.05.2012 22:57:56

Pawniku, Ty tak ironicznie, prawda? Bo przecież nie ze szczerej bezinteresownej zazdrości?

Pawnik
09.05.2012 12:46:37

"Joasia" napisał:

Pawniku, Ty tak ironicznie, prawda? Bo przecież nie ze szczerej bezinteresownej zazdrości?

Cóż mi pozostaje poza ironią, skoro nawet zazdrościć już się nie chce...

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.