Środa 30 listopada 2022 Wydanie nr 5392

Cywilna procedura

komornik - opłata

jupi napisał w dniu 07.05.2012 o godzinie 23:10:53 :

Mam pytanie,
Komornik wydał postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela (został spłacony przez dłużnika). Komornik dokonał pewnych czynności ale się nie napracował i chce opłaty od dłużnika w wysokości powiedzmy 30.000 zł na podstawie art. 49 ust. 2 (prawidłowo wyliczona), a dłużnik wniósł do sądu wniosek o obniżenie opłaty do 10.000 zł. Uważam że trzeba obniżyć. Jak waszym zdaniem będzie brzmiała sentencja postanowienia w tym zakresie. Ja się spotkałem z jedną ale brzmi dość dziwnie, a zatem jej nie przytoczę. Ja bym się trzymał literalnie przepisy 49 ust. 10 ustawy. Jak uważacie?

Pawnik napisał w dniu 08.05.2012 o godzinie 10:48:51 :

postanowił:
"obniżyć wysokość opłaty ustalonej postanowieniem Komornika Sądowego ........ z dnia ..... w punkcie .......... do kwoty ..............".

Joasia napisał w dniu 08.05.2012 o godzinie 13:38:40 :

A dlaczego chcessz obniżyc tę opłatę tylko przy małym nakładzie pracy? Jakieś są jeszcze inne szczególne okoliczności? Bo sam nakład - to m.zd. zamało. W końcu na czym polegać ma egzekucja z powiedzmy rachunku bankowego? Na zajęciu i otrzymani kwoty z banku. A że szybko? To dobrz, egzekucja ma być szybka. Wierzycielowi ani Państwu nie zależy na egzekucjach pracowitych, tylko skutecznych i szybkich. Im szybciej i im skuteczniej - tym lepiej.
Ja w postanowieniach odmawiających obniżenia opłaty pisze mniej więcej tak, że komornik wykonał wszystkie czynności wymagane przy danym sposobie egzekucji, wykonał je szybko i sprawnie. Nie ma innych czynności, które powinien był wykonać a nie wykonał. A że za to mu przysługuje te 8 procent - to tak ustawodawca zdecydował, że za rachunek bankowy właśnie 8 %.

Weźcie pod uwagę, że opłaty nie są zarobiem komornika za daną sprawę, tzn. nie jest to cena za tę konkretnę sprawę. To jest danina publicznoprawa (trafiająca na konto komornika - ale to dlatego, że Państwowe zadania realizuje i Państwo na tym korzysta, że samo komorników nie utrzymuje). Ten system jest tak pomyślany, że dłużnicy od skutecznych egzekucji mają swymi opłatami utrzymywać wszystkie egzekucje - także te nieskuteczne. czyli te circa 7 % skutecznych egzekucji musi pokryć koszt całego systemu, także tych 93 % egzekucji nieskutecznych. (czy jakie tam teraz są proporcje - może się mieniły o pare punktów procentowych, ale niewiele).

Jakby w każdej egzekucji skutecznej np. z rachunku bankowego obniżać opłatę - bo się nie napracował - to z czego szłyby egzekucje nieskuteczne np. alimentów?

Rozumiem, że są sytuacje, gdy ta obniżka jest potrzebna - dłużnik chory na raka, żona bezrobotna, dzieci specjalnej troski - a tu jeszcze komornik chce 3 tysiące. OK.
Ale tak po prostu - że się nie napracował? A co miałby tam jeszcze robić?

Gotka napisał w dniu 08.05.2012 o godzinie 14:13:42 :

w Kwartalniku ostatnim jest artykuł nt. tego obniżenia opłaty
jest tam mowa o tym, że powinny być spełnione 2 przesłanki kumulatywnie - mały nakład pracy + szczególne okoliczności (chory dłużnik etc)

Joasia napisał w dniu 08.05.2012 o godzinie 22:57:56 :

Pawniku, Ty tak ironicznie, prawda? Bo przecież nie ze szczerej bezinteresownej zazdrości?

Pawnik napisał w dniu 09.05.2012 o godzinie 12:46:37 :

"Joasia" napisał:

Pawniku, Ty tak ironicznie, prawda? Bo przecież nie ze szczerej bezinteresownej zazdrości?

Cóż mi pozostaje poza ironią, skoro nawet zazdrościć już się nie chce...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.