Piątek 24 września 2021 Wydanie nr 4960

Cywilna procedura

Stwierdzenie nabycia spadku;

jupi napisał w dniu 09.05.2012 o godzinie 11:14:37 :

Mam pytanie, do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku nie dołączono odpisu aktu zgonu, aktu małżeństwa itp, a wnioskodawca nie może dołączyć aktów USC uczestników , z uwagi że nie jest z nimi spokrewniony - jest współwłaścicielem nieruchomości ze spadkodawcą. Czy wezwać go do ich dołączenia (usunięcie braków formalnych), czy samemu zażądać, czy też może wezwać, a później samemu zażądać.

Johnson napisał w dniu 09.05.2012 o godzinie 11:58:17 :

"jupi" napisał:

a wnioskodawca nie może dołączyć aktów USC uczestników , z uwagi że nie jest z nimi spokrewniony - jest współwłaścicielem nieruchomości ze spadkodawcą.


Czemu nie może? Może - ma interes prawny - art. 83 ust 2. Wezwanie z sądu i do urzędu

Volver napisał w dniu 09.05.2012 o godzinie 12:53:45 :

"Johnson" napisał:

Czemu nie może? Może - ma interes prawny - art. 83 ust 2. Wezwanie z sądu i do urzędu


jupi, niech Sąd zobowiąże ów podmiot do przedstawienia owych dokumentów w terminie umożliwiającym zwrócenie się do Urzędu(nawet informując, aby załącznikiem do jego wniosku do Urzędu było przedstawienie wezwania z sądu) tak, aby załatwienie tego było możliwe do terminu najbliższej rozprawy.

Joasia napisał w dniu 09.05.2012 o godzinie 17:00:04 :

Brak aktu zgonu - to brak formalny wniosku na zwrot; wzywasz wnioskodawcę, żeby złożył w terminie 7 dni - nie składa - zwracasz - po 3 tygodniach dosyła akt zgonu, bo już mu gpo wydali - nie zwracasz fizycznie tylko wpisujesz pod nowa sygnaturę z zaliczeniem opłaty uiszczonej za pierwszym razem
Wyznaczasz rozprawę i zawiadamiasz wnioskodawcę, a wzywasz uczestników żeby odebrac od nich zapewnienie; i wnioskodawcę, i uczestników zobowiązujesz do złożenia najpóźniej na rozprawie odpisów aktów ich urodzenia lub małżeństwa. Na wszelki wypadek sam zwracasz się do właściwych usc o te odpisy. Na rozprawie na pewno masz wszystko, czego potrzebujesz. Chyba że nikt z uczestników nie przyjdzie - to ogłaszassz i do widzenia wieeele miesięcy.

kam napisał w dniu 10.05.2012 o godzinie 09:08:47 :

Dlaczego uważasz, że brak odpisu aktu zgonu, to brak formalny wniosku?
Przecież to dowód, ich brak nie jest brakiem formalnym pisma. Skoro fakt śmierci nie jest udowodniony w należyty sposób, to wniosek o stwierdzenie nabycia spadku oddala się.
Oczywiście najpierw trzeba by pouczyć o konieczności złożenia odpisu.

Gotka napisał w dniu 10.05.2012 o godzinie 09:38:15 :

"kam" napisał:

Dlaczego uważasz, że brak odpisu aktu zgonu, to brak formalny wniosku?


nasze SO też tak uważa, ale w sumie to nei wiem, na jakiej podstawie

Johnson napisał w dniu 10.05.2012 o godzinie 10:27:43 :

"Gotka" napisał:

Dlaczego uważasz, że brak odpisu aktu zgonu, to brak formalny wniosku?


nasze SO też tak uważa, ale w sumie to nei wiem, na jakiej podstawie

Nie można w zasadzie stwierdzić czy sąd jest właściwy bo nie wiadomo gdzie zmarły ostatnio zamieszkiwał. Też bym zwrócił.

kam napisał w dniu 10.05.2012 o godzinie 10:59:54 :

ale odpis aktu zgonu nie jest dowodem miejsca zamieszkania zmarłego, może ono wynikać z treści wniosku

buszmen napisał w dniu 10.05.2012 o godzinie 11:40:55 :

"Joasia" napisał:

bo już mu gpo wydali - nie zwracasz fizycznie tylko wpisujesz pod nowa sygnaturę z zaliczeniem opłaty uiszczonej za pierwszym razem


To jest sztuczne robienie numerków.
Wezwanie z sądu do uzupełnienia w terminie miesiąca, z tym do urzędu i zazwyczaj termin wystarcza na styk.

Johnson napisał w dniu 10.05.2012 o godzinie 13:02:29 :

"kam" napisał:

ale odpis aktu zgonu nie jest dowodem miejsca zamieszkania zmarłego, może ono wynikać z treści wniosku


No może i może ale zazwyczaj nie wynika. Poza tym w akcie zgonu jest de facto adres zameldowania zamarłego a ludzie mieszkają często gdzie indziej i to gdzie indziej podają. I powstaje nieciekawa rozbieżność.

SRS napisał w dniu 11.05.2012 o godzinie 17:58:37 :

"kam" napisał:

ale odpis aktu zgonu nie jest dowodem miejsca zamieszkania zmarłego, może ono wynikać z treści wniosku


dotyczy aktu zgonu ---- a że był do smierci w związku małżenskim i z kim - to dowód ? czy nie?

jak po odezwach widze o co sady pytają i jak zapisują zapewnienie to mnie przeraża czasem.

kam napisał w dniu 13.05.2012 o godzinie 20:41:23 :

"SRS" napisał:

dotyczy aktu zgonu ---- a że był do smierci w związku małżenskim i z kim - to dowód ? czy nie?

oczywiście że nie, dowodem pozostawania w związku małżeńskim jest tylko odpis aktu małżenstwa
ale nasza walka z odwoławczym odnośnie tej kwestii wydaje się być beznadziejna...
(tzn. my zawieszamy, a to czy uchylą, czy nie, jest loterią)

Joasia napisał w dniu 16.05.2012 o godzinie 01:16:11 :

Zgadzam się z kamem. Jest nawet takie orzeczenie SN-u, że pani nie ma interesu prawnego w żądaniu sprostowania aktu zgonu pana, tak by zamiast rozwiedziony - wpisać że żonaty z tą panią. A to dlatego, że akt zgonu dowodzi tylko faktu zgonu, a nie stanu cywilnego nieboszczyka.

Volver napisał w dniu 16.05.2012 o godzinie 01:22:03 :

"Gotka" napisał:

nasze SO też tak uważa, ale w sumie to nei wiem, na jakiej podstawie


dziś,przed chwilą, na półce znalazłem "nasze SO-do zobaczenia" (sprawa kolegi)- nasze SO Odwoławcze nie uważa tego za brak formalny-zażalenie na zwrot "załapało"
a całe wieki robiłem odwrotnie-cóż to sprawność postępowania nie robi z "obyczajami"
idzie rewolucja

Joasia napisał w dniu 16.05.2012 o godzinie 01:34:58 :

Wiecie co, ja po prostu od zawsze wiedziałam, że brak aktu zgonu to brak formalny na zwrot jeśli nieuzupelniony, a inne akty muszę sobie skombinować sama. Tak na aplikacji, tak na asesurze i potem. Byłam przekonana, że to gdzieś jest zapisane.
I cóż? Przeszukałam kpc, regulamin i instrukcję biurową, także w poprzednich wersjach - i nie ma.
W komentarzu jednym w lexie jest dość enigmatyczna wzmianka o tym, że w temacie braków formalnych wniosku o sns napisano wiele - i wyniki tego pisania są obiecujące. Może to nawyk z tego piśmiennictwa wzięty? Że to, co na pewno musi się znaleźć w sentencji, musi być dołączone do wniosku - czyli akt zgonu spadkodawcy (bo już akty stanu spadkobierców niekoniecznie, bo skąd niby wiadomo z góry, że to spadkobiercy? a nieboszczyk jest jeden konkretny - więc jego akt zgonu trzeba, żeby w ogóle postępowanie mogło się odbyć).
No, ale w gruncie rzeczy - nie wiem, czy to właśnie stąd miałby ten obowiązkowy załącznik wynikać.
Tzn. na logikę i tzw. rozum - to do wniosku ten akt zgonu dołączyć trzeba, bo bez niego to sąd choćby nie wie, czy delikwent naprawdę nie żyje, i gdzie ostatnio mieszkał - nie wie więc, czy w ogóle jest sądem spadku, i gdzie by miał sam szukać tego aktu zgonu. Ale wyraźnej podstawy prawnej do zwrotu rzeczywiście nie znalazłam.

Kynas napisał w dniu 16.05.2012 o godzinie 22:31:39 :

Nigdy nie robiłem zwrotu z powodu braku AZ. Ale robiłem tak. Zobowiązanie do dołączenia AZ albo wskazania miejsca zgonu. Akt zgonu to dowód a informacja o miejscu zgonu już nie. Z kolei bez niej nie wiem, czy jestem właściwy i który USC poprosić o nadesłanie AZ. I w takim ujęciu brak informacji to już jest brak formalny.Jeżeli nie wykonał -zwrot. Podobnie z pozostałymi aktami stanu cywilnego już po nadaniu biegu, z tym że pod rygorem zawieszenia i jeżeli nie nadeślą albo nie podadzą miejsca urodzenia albo ślubu, zawieszam. No bo nie jestem wróżką ani jasnowidzem, żeby zlokalizować właściwy USC. Generalnie robię wszystko, żeby kończyć i zapomnieć.

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 16.05.2012 o godzinie 23:00:38 :

"Kynas" napisał:

Akt zgonu to dowód a informacja o miejscu zgonu już nie. Z kolei bez niej nie wiem, czy jestem właściwy i który USC poprosić o nadesłanie AZ. I w takim ujęciu brak informacji to już jest brak formalny


No cóż... Nie bardzo wiem co ma miejsce zgonu do właściwości w sprawie spadkowej... A z czego wynika, że we wniosku o sns trzeba wskazac miejsce zgonu i że jest to brak formalny wniosku w rozumieniu art. 130 kpc?
Aktu zgonu spadkodawcy także nie traktuję jako jako braku formalnego wniosku.
Chciałoby się ale nie da rady

Kynas napisał w dniu 18.05.2012 o godzinie 20:09:03 :

"Tomasz Zawiślak" napisał:

No cóż... Nie bardzo wiem co ma miejsce zgonu do właściwości w sprawie spadkowej... A z czego wynika, że we wniosku o sns trzeba wskazac miejsce zgonu i że jest to brak formalny wniosku w rozumieniu art. 130 kpc?


A nie zdarzyło się koledze samemu "organizować" aktu zgonu?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.