Forum sędziów
Pierwszy raz umarł mi obwiniony po wydaniu wyroku nakazowego, a przed doręczeniem. myślę, że powinnam umorzć postępowanie ale mój kierownik lamentuje co z wyrokiem. Mam rację, czy powinnam inaczej kombinować?
Innego wyjścia chyba nie ma.
Takie miałam przekonanie dzięki
Gdy ja wydałam wyrok w trybie art. 335 1 kpk, uzajac za prawodłowe doręczenie podwójne awizo, a potem na etapie doręczenia odpisu wyroku okazało sie, że oskarzony nie żył już w chwili wyrokowania, to umorzyłam postepowanie powołując sie na postanowienie Sądu Najwyższego z 19.09.2006 r. w sprawie III K 261/06 Lex nr 19662.
"dulka" napisał:
Gdy ja wydałam wyrok w trybie art. 335 1 kpk, uzajac za prawodłowe doręczenie podwójne awizo, a potem na etapie doręczenia odpisu wyroku okazało sie, że oskarzony nie żył już w chwili wyrokowania, to umorzyłam postepowanie powołując sie na postanowienie Sądu Najwyższego z 19.09.2006 r. w sprawie III K 261/06 Lex nr 19662.Widziałem Trochę inna sytuacja, u Ciebie nie żył już w dacie wyrokowania, ale według mnie nic to nie zmienia.
miałem w tamtym tygodniu identyczną sytuację w K i również umarzalem.
ja miałem kilka lat temu podobną i też umorzyłem
"Dred" napisał:
ja miałem kilka lat temu podobną i też umorzyłem
Ja również
Przychylam się do przedmówców, też umarzałem. Taki wyrok raczej nie ma szans na uprawomocnienie .
A kierownika sekretariatu uspokój, że zakreśli sprawę po uprawomocnieniu się postanowienia o umorzeniu.
Niemożliwe, żeby wszyscy - nawet Dred - się zgadzali <lol2>
napisał, że kilka lat temu a więc nie wiadomo czy teraz się zgadza ja optuję, że złożył samokrytykę i się już nie zgadza
ale ja się zgadzam
umorzyłam kiedyś...
Zakładacie, że wyrok nakazowy się uprawomocnił? Nastepnie umarzacie postępowanie wykonawcze?
Jeśli doręczenie było prawidłowe, w dacie doręczenia oskarżony żył - tak.
mpl chodzi o sytuację, gdy obwiniony zmarł przed doręczeniem
No to jak zmarł przed doręczeniem to nie było prawidłowego doręczenia. Chyba trzeba by było wydać postanowienie u umorzeniu postępowania (rozpoznawczego, nie wykonawczego) z powodu śmierci obwinionego. Będą więc wydane dwa orzeczenia kończące postępowanie, ale ja tu nie widzę sprzeczności, bo sprawy i tak nie można zakreślić jeśli nakaz się nie uprawomocnił, a nie mógł się uprawomocnić, więc tak jakby go nie było.
jest orzeczenie Sn - umorzyć, bo wyrok nigdy się nie uprawomocni .
Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻
Sprawa rzecz jasna cywilna.
Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.
Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…
Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?
sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌
Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.
Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.
Pozdrawiam.
co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.