Forum sędziów
Mam wniosek o zabezpieczenie poprzez nakazanie umożliwienia przejazdu i przechodu szlakiem komunikacyjnym oraz usunięcie płotu ze słupów betonowych itp., czy w tym zabezpieczeniu mam nakazać usunięcie na czas procesu słupów betonowych itp. czy tylko nakazać umożliwienie przejazdu,
A jakie jest żądanie pozwu?
pozew o przywrócenie posiadania a zabezpieczenie poprzez nakzanie usunięcia na czas procesu plotu itp
[ Dodano: Czw Maj 10, 2012 10:39 pm ]
oraz oczywiście udostępnienie tego wjazdu
zmierza do zaspokojenia, ewidentnie.
To tak jakby chcieć zabezpieczać eksmisję przez nakazanie "tymczasowego" opuszczenia lokalu.
tylko ze obecnie nie ma jak mleka wywozić z gospodarki
Czy jest to sprawa o przywrócenie posiadania służebności?
Generalnie art. 755 par. 1 pkt 1 k.p.c. umożliwia uwzględnienia takiego wniosku - unormowanie praw i obowiązków na czas trwania postępowania. Wożenie mleka to ważna sprawa. Jeżeli go nie można wozić inaczej, to być może wniosek uznac należy za zasadny. Ukształtowanie stusunkow na czas trwania postepowania poprzez zezwolnienie na przejazd tak nie do końca zmierza do zaspokojenia roszczenia.
+ art. 755 §2[1] kpc (i zmierzanie do zaspokojenia roszczenia nie ma znaczenia). No tak ale to dopiero od 3 maja 2012
W takim stanie faktycznym bym zabezpieczyła, choć zgadzam się całkowicie z Falkiem, że to zmierza do zaspokojenia.
A nie można wyznaczyć rozprawy na za tydzień - doręczenia komornikiem - i wydać wyrok z rygorem? W sumie zabezpieczenie nie będzie szybsze.
"Joasia" napisał:
- doręczenia komornikiem
A jak się te doręczenia komornikiem robi, bo to ciekawe? Np. w Warszawie poczta to czarna dziura, jak tam się coś wyśle to 2-3 miesiące trwa. Może też się na komorników warszawskich przerzucę, skoro w tydzień można
też bym szybki termin zrobiła
Normalnie - w zarządzeniu piszesz "doręczyć poprzez Komornika Sądowego Przy Sądzie Rejonowym (tu piszesz swój sąd) XY" - sekretariat albo Ty sam dzwonisz do omornika i mówisz o tym, komornik przysyła tego samego dnia do sądu pracownika, który odbiera korespondencję - jest przygotowana tak samo jak dla poczty, w kopertach zaadresowanych - i zawozi do adresata, doręcza mu i pisze poświadczenie, że doręczył, które zwraca do sądu. Za jedno doreczenie dostaje opłatę egzekucyjną według rozporządzenia - teraz to ok. 35 zł. jak robi doręczenie poza swoim rewirem - to składa dodatkowo rachunek za wydatek z tym związany. Wypłata postanowieniem, zaskarżalnym zażaleniem - jak przy biegłym. Komornicy chyba lubią doręczać, w każdym razie nigdy nikt mi nie protestował.
Oczywiście, to jest droższe niż poczta - no ale w końcu podobno czas to pieniądz. Chce się szybko, sie płaci. Tymczasowo ze Skarbu Państwa, w końcowym ściągam od przegranego.
Nie robię tego często, tylko w sprawach, gdzie sytuacja rzeczywiście tego wymaga.
Kiedyś, jako asesor, doręczałam wożną sądową - ale szybko zostałam przywołana do porządku przez prezesa, bo okładki akt były nie postemplowane (tym właśnie zajmowała się Pani Woźna). Więc się przerzuciłam na komorników. KPC czasem sie przydaje.
a czy takiemu postanowieniu o zabezpieczeniu nadaje się klauzulę wykonalności
tak, przecież podlega wykonaniu w drodze egzekucji
ile pobiera się opłaty od zażalenia na zabezpieczenie
jupi, a może byś w przepisie sprawdził...?
A jak jest niejasny, to dokonaj własnej interpretacji, podaj ją i zapytaj, co o tym sądzimy.
Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻
Sprawa rzecz jasna cywilna.
Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.
Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…
Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?
sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌
Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.
Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.
Pozdrawiam.
co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.