Czwartek, 21 listopada 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 6114
Czwartek, 21 listopada 2024

Forum sędziów

Nadawanie klauzuli nakazowi po 3 maja

jarocin
24.05.2012 12:03:09

Od 3 maja br. nie ma już przepisu, żeby nakazowi zapłaty (poza EPU) nadawać klauzulę z urzędu. Jak wiadomo w sprawach wszczętych przed wejściem w życie noweli stosujemy przepisy dotychczasowe. Post. kl. jest bardziej zbliżone do egzekucyjnego, niż rozpoznawczego. Czy sądzicie, że uzasadniony jest wniosek, że gdy pozew wniesiono przed 3 maja br., a nakaz uprawomocnił się po 3 maja br. to klauzulę nakazowi nadajemy tylko na wniosek? Skłaniam się ku temu właśnie.

Johnson
24.05.2012 12:17:04

Stare sprawy = stare kpc

jarocin
24.05.2012 12:21:30

Czyli, że wszczęcie postępowania klauzulowego nie jest wszczęciem nowego postępowania. A co w takim razie z dyskusją jakie przepisy do egzekucji stosować? Stara sprawa = stare przepisy egzekucyjne ?

Johnson
24.05.2012 12:55:27

"jarocin" napisał:

Czyli, że wszczęcie postępowania klauzulowego nie jest wszczęciem nowego postępowania. A co w takim razie z dyskusją jakie przepisy do egzekucji stosować? Stara sprawa = stare przepisy egzekucyjne ?


Postępowanie egzekucyjne "nowe" to chyba dopiero od złożenia wniosku egzekucyjnego.

Tu w dodatku nie może być mowy o wszczynaniu postępowania o nadanie klauzuli wykonalności - bo sąd ją nadawał z urzędu - pewnie nie pisaliście zarządzenia wszcząć z urzędu postępowanie o nadanie klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty ?

jarocin
24.05.2012 13:03:30

"Johnson" napisał:

Czyli, że wszczęcie postępowania klauzulowego nie jest wszczęciem nowego postępowania. A co w takim razie z dyskusją jakie przepisy do egzekucji stosować? Stara sprawa = stare przepisy egzekucyjne ?


Postępowanie egzekucyjne "nowe" to chyba dopiero od złożenia wniosku egzekucyjnego.

Tu w dodatku nie może być mowy o wszczynaniu postępowania o nadanie klauzuli wykonalności - bo sąd ją nadawał z urzędu - pewnie nie pisaliście zarządzenia wszcząć z urzędu postępowanie o nadanie klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty ?

no więc skoro w egzek. ma decydować data wszczęcia to dlaczego w kl. nie?
wydaje mi się, że pisanie lub nie zarz. o wszczęciu nie ma znaczenia, skoro faktycznie je wszczynaliśmy nadając kl.

Johnson
24.05.2012 13:12:20

"jarocin" napisał:


no więc skoro w egzek. ma decydować data wszczęcia to dlaczego w kl. nie?


Moim zdaniem postępowanie klauzulowe to nie jest jakaś odrębna część postępowania. Ale nie będę się upierał ... Nie się lud wypowie

Pawnik
24.05.2012 14:03:17

Klauzulowe jest, jak to się ładnie mówi - pomostem pomiędzy rozpoznawczym a egzekucyjnym. Orzecznictwo traktuje je jednak jako częśc egzekucyjnego, choćby z racji na umieszczenie przepisów o nadawaniu klauzuli i każe stosować do niego przepisy o egzekucji ( post. SN 10.12.2010, II CNP 76/10, postan. SN 12.08.2009, IV CZ 55/09, OSNC-ZD 2010/2/52) ). Wydaje się wiec, że jarocin ma rację.

mpałka
24.05.2012 14:21:07

"jarocin" napisał:

Czy sądzicie, że uzasadniony jest wniosek, że gdy pozew wniesiono przed 3 maja br., a nakaz uprawomocnił się po 3 maja br. to klauzulę nakazowi nadajemy tylko na wniosek? Skłaniam się ku temu właśnie.


Ta koncepcja, aczkolwiek kusząca, nie przekonuje. A to dlatego, że wprowadza niejasność co do reguł gry pomiędzy organem procesowym a stroną. Strona sama decyduje o dacie wniesienia pisma procesowego, natomiast ma mocno ograniczony wpływ na to w jakiej dacie zapadnie orzeczenie i w jakiej dacie się uprawomocni. Czyli uważam, że jeśli strona zdecydowała się wnieść pozew przed 3 maja to ma prawo oczekiwać że dostanie klauzulę z urzędu. Gdybyśmy zaś uzależniali to od daty uprawomocnienia nakazu - strona nie wiedziałaby czego ma się po nas spodziewać. Przyjęcie jako kryterium daty złożenia pozwu jest jakoś bardziej fair.

A prócz tego też uważam, że nadawanie klauzuli z urzędu nie jest osobnym postępowaniem. O wszczęciu postępowania możemy mówić chyba tylko gdy sąd ma wydać decyzję procesową wobec jakiegoś roszczenia procesowego zgłoszonego przez stronę (wiem, wiem są jeszcze sprawy opiekuńcze - wszczynane z urzędu, no ale to przecież wyjątek). Dlatego np. po wyroku TK ws. klauzul byłem za tym żeby postanowienie wydawać tylko gdy klauzula jest nadawana na wniosek, a jeśli nadajemy z urzędu - to bez postanowienia. Ale nie przeforsowałem.

cin
24.05.2012 15:35:41

Postępowanie klauzulowe z pewnością nie należy do postępowania rozpoznawczego.
Jest to oddzielne postępowanie (zarówno pod względem strukturalnym, jak i funkcjonalnym).

Po trzecim maja nakazom papierowym powinno się nadawać klauzulę na wniosek.

Joasia
24.05.2012 17:33:17

No i wracamy do tego, że najlepiej by było nowe stosować do roszczeń powstałych pod rządami nowego. Może jednak ktos mądry znajdzie sposób na taką wykładnię?
A poważnie - uważam, że klauzulowe jest odrębnym postępowaniem nawet jeśli jest pod tą samą sygnaturą. Klauzulowe jest zbliżone bardziej do egzekucyjnego niż do rozpoznawczego. też uważam, że do papierowych nakazów uprawomocnionych po 3 maja należy stosować nowe przepisy - czyli klauzula tylko na wniosek, a co za tym idzie - za opłata kancelaryjną i, niestety, z 60,- zł wynagrodzenia pełnomocnika (niestety - bo to jedna pieczątka więcej do przystwienia ).

falkenstein
24.05.2012 17:41:13

Probblem jest bardzo poważny. Bo skoro klauzula nie jest nadawana już z urzędu, to znaczy że wniosek o wydanie tytułu przerywa bieg przedawnienia. Ostatnio wydałem kilka wyroków w sprawach o pozbawienie wykonalności tytułów ze starych nakazów, gdzie pooddalałem powództwa właśnie na takiej zasadzie. Co najmniej jeden mi się utrzymał w SO. Wyczuwam problemy...

Joasia
25.05.2012 12:11:12

Falki, wniosek o klauzulę nie przerywa przedawnienia - wbrew temu, co napisał SN w ostatnich 4-ch uchwałach, w tym tej pierwszej, siódemkowej, z 2004 r. Trzymajmy sie logiki i tego, co już wyjaśniono od lat bodajże przedwojennych. No jak można utożsamić "bezpośredni" z "konieczny"? Przecież w ten sposób to i samo wydanie BTE też przerywa bieg przedawnienia - bo przecież jest konieczne do tego, by takiemu BTE nadać klauzulę, a w konsekwencji - złożyć wniosek do komornika.
Bezpośredni - to bezpośredni, czyli bez pośrednich czynności. Pomiędzy złożeniem wniosku o klauzulę a wszczęciem egzekucji jest jeszcze wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji - i tylko on jest czynnością bezpośrednią.
Argumentacja SN-u, że wierzyciel nie ma wpływu na szybkość (opieszałość) sądów - jest zupełnie bez sensu. Dłużnik też nie ma i co z tego. Sąd ma termin instrukcyjny 3 dni, a jak wydaje klauzulę 2 lata (autentyczne - jeden z sądów z Warszawy, w ostatniej mojej sprawie z powództwa przeciwegzekucyjnego) i w tym czasie sie wierzycieloowi tytuł przedawni - to wierzyciel ma roszczenie odszkodowawcze do sądu, a nie przerwę w przedawnieniu.
Szlag mnie trafia na tę troskę o finanse Państwa - u TK już sie przyzwyczaiłam, ale żeby SN, to już po prostu okropne.
Jak odwoławczy w ramach niekopania się z koniem to pozmienia, to proszę bardzo, ale ja na pewno na swoje sumienie nie wezmę podpisania wyroków opartych na przerwaniu biegu przedawnienia przez wniosek o klauzulę. Jeszcze nie zmienili w tym zakresie kodeksu cywilonego, a ja zdaje się ślubowałam orzekać zgodnie z przepisami, a nie zgodnie z troską o budżet Pąństwa. Jak Państwo nie chce płacić odszkodowań - to niech Państwo zainwestuje w szybkie wydawanie klauzul w Warszawie, a nie zmienia jednolitą, prawidłową, logiczną i jasną wykładnię przepisu o przerwie biegu przedawnienia.

Jak SN każe liczyć wartość rynkową mieszkania po odliczeniu hipoteki to też się go słuchasz? Czy zwycięża rozsądek?

falkenstein
25.05.2012 19:41:27

A ja uważam, że przerywa. Bezpośrednio zmierza do dochodzenia. Bezpośrednio, bo stanowi niezbędny punkt na prostej drodze w tym kierunku. Taka linię orzecznictwa przyjąłem i się jej trzymam.


A z SN-em i hipoteką to faktycznie bzdura totalna :-)

cin
25.05.2012 20:13:56

Klauzula jest przyzwoleniem na prowadzenie egzekucji. Nie ma znaczenia to, czy jest to klauzula nadawana przez sąd warszawski, suwalski, czy rzeszowski. W każdym przypadku skutek jest ten sam

Joasia
27.05.2012 02:19:56

No tak. Klauzula jest przyzwoleniem sądu na prowadzenie egzekucji.
Ile może być bezpośrednich kroków do celu?
Ile można zjeść jajek na czczo?

Skoro pomiędzy wnioskiem o klauzulę a wszczęciem egzekucji jest jeszcze: nadanie klauzuli i wniosek o wszczęcie egzekucji - to która z tych czynności jest bezpośrednia przed wszczęciem egzekucji?

Jak dla mnie, wniosek o klauzulę jest krokiem w stronę egzekucji, ale do egzekucji muszą nastąpić jeszcze kolejne kroki. Dlatego to za mało, by przerwać przedawnienie.

jarocin
27.05.2012 02:31:53

a ja bym się zgodził z falkim

Ty Joasiu "bezpośrednio" traktujesz jako zwrot określający czas tj. czynność po której już jedzie egzekucja, bez innych dodatkowych
Falk jako "kierunek" - czynność wprost skierowana na dochodzenie roszczenia, choć wymagająca jeszcze kilku kroków

falkenstein
27.05.2012 08:54:28

Dlatego ja mam poważne wątpliwości co do tego, czy zawezwanie do próby ugodowej przerywa przedawnienie. To nie jest krok na drodze do egzekucji, tylko boczna uliczka, zresztą ślepa. Różni się od wezwania do zapłaty tylko tym, że jest wysyłana za pośrednictwem sądu.

Włóczykij
29.05.2012 21:15:26

problem co do charakteru postępowania o klauzulę był analogiczny, jak nowa ustawa o kosztach wchodziła i tam raczej takie poglądy pamiętam, żeby jednak nowe przepisy stososować, choć akurat w przypadku tu analizowanym przyzwyczajenie jakoś składnia mnie, żeby z urzędu jeszcze to pociągnąć, żeby miec spokój z czepialstwem, no ale jednak byłby to brak konsekwencji

co do drugiego wątku o przerwaniu to w ramach luźnych rzutów pomysłów, czyli niewartościowo dodam, że kojarzy misie jakaś wypowiedź SN, że jednak wniosek o klazulę nie przerywa (chyba było to na tle złożenia wniosku o nadanie klauzuli bankowcowi)

Pawnik
30.05.2012 10:38:36

"Włóczykij" napisał:

co do drugiego wątku o przerwaniu to w ramach luźnych rzutów pomysłów, czyli niewartościowo dodam, że kojarzy misie jakaś wypowiedź SN, że jednak wniosek o klazulę nie przerywa (chyba było to na tle złożenia wniosku o nadanie klauzuli bankowcowi)

SN zajął dokładnie odwrotne stanowisko: Wniosek o nadanie klazuli bankowcowi przerywa bieg ( wyrok SN z 12.01.2012, II CSK 203/11 )

Pudlonka
30.05.2012 16:15:36

"Pawnik" napisał:

co do drugiego wątku o przerwaniu to w ramach luźnych rzutów pomysłów, czyli niewartościowo dodam, że kojarzy misie jakaś wypowiedź SN, że jednak wniosek o klazulę nie przerywa (chyba było to na tle złożenia wniosku o nadanie klauzuli bankowcowi)

SN zajął dokładnie odwrotne stanowisko: Wniosek o nadanie klazuli bankowcowi przerywa bieg ( wyrok SN z 12.01.2012, II CSK 203/11 )

wniosek czy wszczęcie egzekucji po wniosku?

Pawnik
30.05.2012 16:51:56

"Pudlonka" napisał:

co do drugiego wątku o przerwaniu to w ramach luźnych rzutów pomysłów, czyli niewartościowo dodam, że kojarzy misie jakaś wypowiedź SN, że jednak wniosek o klazulę nie przerywa (chyba było to na tle złożenia wniosku o nadanie klauzuli bankowcowi)

SN zajął dokładnie odwrotne stanowisko: Wniosek o nadanie klazuli bankowcowi przerywa bieg ( wyrok SN z 12.01.2012, II CSK 203/11 )

wniosek czy wszczęcie egzekucji po wniosku?

"Wyrok

Sądu Najwyższego

z dnia 12 stycznia 2012 r.

II CSK 203/11


Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu przerywa bieg przedawnienia."

Joasia
31.05.2012 00:34:53

No i jak zawsze na każdą tezę można się podeprzeć przynajmniej dwoma sprzecznymi orzeczeniami Sn / TK / ETS - niepotrzebna skreślić.

Cyt. przez Pawnika uchwała jest czwartą po uchwale z 2004 r., że wniosek o klaizilę przerywa przdawnienie. Przedtem było od przedwojnia multum uchwał dokładnie odwrotnych.

Jeśli o mnie chodzi, to dostrzegam różnicę między "bezpośredni" - a "zwrócony we właściwym kierunku" "konieczny" "oprzedzający" itd.

Wg ostatnich czterech uchwał SN przerywa, a wg mnie - nie przerywa. Sprawa nie jest chyba aż tak jednoznacznie po linii SN-u, skoro pomimo kolejnych uchwał ciągle kolejne sądy o to pytają.

Powtórzę się (niestety), ale argumentacja SN-u jest nieprzekonująca: że wniosek jest konieczny do egzekucji, oraz że wierzyciel nie może ponosić konsekwencji opieszałości sądu, na która nie ma wpływu. Wniosek jest konieczną, ale nie bezpośredną czynnością zmierzającą do egzekucji, zaś skutkiem opieszałości sądu jest roszczenie odszkodowawcze wierzyciela.

Tomasz Zawiślak
01.06.2012 19:25:28

"mpałka" napisał:

Ta koncepcja, aczkolwiek kusząca, nie przekonuje. A to dlatego, że wprowadza niejasność co do reguł gry pomiędzy organem procesowym a stroną. Strona sama decyduje o dacie wniesienia pisma procesowego, natomiast ma mocno ograniczony wpływ na to w jakiej dacie zapadnie orzeczenie i w jakiej dacie się uprawomocni. Czyli uważam, że jeśli strona zdecydowała się wnieść pozew przed 3 maja to ma prawo oczekiwać że dostanie klauzulę z urzędu. Gdybyśmy zaś uzależniali to od daty uprawomocnienia nakazu - strona nie wiedziałaby czego ma się po nas spodziewać. Przyjęcie jako kryterium daty złożenia pozwu jest jakoś bardziej fair.

A prócz tego też uważam, że nadawanie klauzuli z urzędu nie jest osobnym postępowaniem. O wszczęciu postępowania możemy mówić chyba tylko gdy sąd ma wydać decyzję procesową wobec jakiegoś roszczenia procesowego zgłoszonego przez stronę (wiem, wiem są jeszcze sprawy opiekuńcze - wszczynane z urzędu, no ale to przecież wyjątek)


Skłaniam się tu stanowisku, że w opisanej przez Jarocina sytuacji klauzulę powinno się nadać z urzędu.
Podoba mi się argument nawiązujący do zasady, iż państwo powinno umacniać zaufanie obywateli do niego. Moim zdaniem nie jest on jednak przesądzający.
Co do charakteru postępowania klauzulowego to został on już wyjaśniony i nie ma sensu tego powtarzać. Postępowanie klauzulowe musi być jakoś zainicjowane: albo na wniosek, albo z urzędu (nawet bez orzeczenia o wszczęciu w postaci papierowego zarządzenia i rejestracji w rep Co). Jak może się toczyć jakieś postępowanie jest nie zostało wszczęte.

W przypadku nadawania klauzuli wykonalności z urzędu związek między postępowaniem rozpoznawczym a klauzulowym jest dużo mocniejszy, niż przy nadawaniu klauzuli na wniosek. Nie na tyle jednak mocny, aby można było mówić, że nadanie klauzuli jest częścią postępowania rozpoznawczego. W tym zakresie pełna zgoda z Cinem.

Ustawodawca przed 3 maja br przewidywał pewien automatyzm dotyczący nadawania klauzuli prawomocnym nakazom. Prawomocność nakazu jest skutkiem jego wydania. Oznacza to konieczność oceny prawnej obu tych zdarzeń na podstawie tych samych przepisów. W tym wypadku mogą to być tylko przepisy obowiązujące w dacie wydania nakazu.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.