Sobota, 18 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5927
Sobota, 18 maja 2024

Forum sędziów

Ukraina - akt SC

Włóczykij
31.05.2012 19:43:34

na razie nie zgłębiałam sama, a rzucam zapytanie
otóż jest spadek, gdzie spadkodawcy po stronie polskiej i ukraińskiej
ten jeden ze strony ukraińskiej (nie żyje, więc są jego dzieci) nie ma aktu urodzenia (no szukali po różnych urzędach, ale wynika na to, że przepadł w związku z wojną i raczej to bylo na terenie Ukrainy) , do tego wnioskodawca podnosi, że na Ukrainie nie wpisuje się imienia matki w aktach SC, a to chodzi o dziedzicznie po niej
nie chcę za bardzo urtudniać ludziom, więc co tu można zrobić ? skoro ASC wyłącznym dowodem stanu cywilnego
w sumie tak sobie myślę, że gdzieś powinno być odnotowane, kto jest był matką gościa, ale strony mają tylko jej imię co do tego gościa w jakimś zaświadczeniu o zameldowaniu, więc wiadomo...
nie wiem, jakoś kazać im sporządzić ASC jako utracony i to zrobić u nas w Polsce, no ale jak tam został na Ukrainie, to obywatelstwo utracił (czy jednak coś potem było, że automatycznie je odzyskiwano po nowych umowach ?)

plesser
08.06.2012 11:24:02

Włóczko, nie mogę się niestety doczekać na sygnał z Niemiec od genealogów spadkowych, z którymi kiedyś pracowałem w sprawie danych rodziców w poszczególnych odpisach aktów stanu cywilnego z Ukrainy. Nie wiem więc, czy akt małżeństwa będzie zawierał dane matki.

W każdym razie jeśli strona mieszka na Ukrainie, to uzyskanie tamtejszych dokumentów stanu cywilnego nie jest dla niej problemem. Zobowiązałbym do przedłożenia zaświadczenia właściwego ukraińskiego USC albo archiwum państwowego o niemożliwości wydania odpisu aktu urodzenia ze względu na brak księgi. A ponadto aktu małżeństwa i aktu zgonu ukraińskiego spadkodawcy. Zobaczysz sama, jakie dane zawiera. Jeśli postępowanie o odtworzenie, to raczej na Ukrainie, niż w Polsce.

Możesz też chcieć przesłuchać kogoś na Ukrainie w drodze pomocy prawnej, żeby stosunki rodzinne pod groźbą odpowiedzialności karnej potwierdził przed lokalnym sądem. Ostatnio znajoma sędzia miała bardzo dobre doświadczenia z odezwą do ukraińskiego sądu w ramach stwierdzeniówki...

cam
27.06.2012 20:19:56

Mam podobny problem. Na Ukrainie było zawarte małżeństwo przed 1943 rokiem. Dziedziczy z ustawy małżonek, ale nie ma aktu małżeństwa.

Czy można w jakiś inny sposób wykazać tę okoliczność niż aktem stanu cywilnego. Rzeczywiście wystarczyłoby przesłuchanie/zapewnienie spadkowe spadkobierców?

kam
27.06.2012 21:27:00

powództwo o ustalenie istnienia małżeństwa?

Włóczykij
27.06.2012 21:50:09

z tego co wyczytałam w prawie o aktach stanu cywilnego - o ile dobrze zrozumiałam, to taki akt USC może sporządzić nasz USC (bodajże art. 35 o tym stanowi)
wydaje mi się, że to wynika z tego, że u nas to wyłączny dowód pewnych zdarzeń, tak wymaga nasz system i skoro do zastosowania w naszym systemie potrzebne jest coś, co wykazuje się aktem stanu, no to taką możność stworzono, a zatem sąd zadaje, że to potrzebne, a USC niech się stara (rozumiem, że to pewne , że tego aktu nie ma - no bo są jakieś archiwa , także u nas w kraju coś tam było przekazane, ale nie pamiętam gdzie czytałam - czy w Lexie itp. czy z google)
zapewnienie służy tylko do ustalenia kto jest, a skoro dziedziecznie z ustawy, no to poprzez pokrewieństwo/powinowactwo i to trzeba wykazać ASC

[ Dodano: Sro Cze 27, 2012 9:51 pm ]
ps. Pless potwierdził, że tam matki nie wpisuje do aktu małżeństwa

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.